• birleşik krallık'a bağlı ülkelerin, ülkeciklerin dünya üzerinde her bir saat diliminde bulunmasından ötürü birleşik krallık'ın aldığı isim. bahsedilen ülkelerin hepsinin kraliçesi halen elizabeth'dir.
  • kibirli britanyalıların kendilerine yakıştırdığı kibir dolu tabir.

lise tarih kitabında da bu tabir geçiyordu. türk eğitim müfredatında böyle bir tabir geçtiği için tarih kitabı benim gözümde artık bir paçavraydı. derste tepki olarak kitabı çöpe atmıştım. buna tepki veren hocam dahi olsa ingiliz köpeğidir demiştim.

güneşiniz battı be britanyalılar...
  • bunu size hiç bir norveçli (hem türk hem norveçli olan ben hariç) söylemez. uzerinde güneş batmayan imparatorluk değil de öyle bir krallık halen varsa o da norveç'tir.

yılın altı ayı kuzey norveç, jan mayen adası ve spitzbergen veya svalbard takımadaları üzerinde gece yarısı güneşi, yılın diğer yarısında ise güney kutbunun norveç sektörü* ve yakınındaki norveçe ait adalar (peter ı, bouvet*) 24 saat güneş alırlar.

norveç'in pasifik okyanusunun olduğu dikey kesit yarımkürede peter ı adası dışında -ki o da güney kutbunda sayılır- hiç toprağı yoktur. kutup yakını topraklarının 24 saat güneş görmesi sayesinde hiç üzerinden güneş batmaz.
  • aynı mantıkla aynı zamanda gecesi bitmeyen imparatorluk olur.
hesabın var mı? giriş yap