• fikret kızılok'un sesinin yumuşaklığına da gönderme yaparak şöyle söylenebilir: kadife eldiven içindeki demir yumruktur bu şarkı.
  • bu şarkının 45lik kapağı fikret kızılok'un birbirinden güzel albüm kapakları arasında sırıtır. mor çerçevelerin içinde uzun saçlı, asabi bir kızılok vardır karşımızda. adının altında tehlikeli madde yazar. yani o dönemki grubu. fotografları haricinde isimlerini de öğreniriz: turhan, siret, ataman, sahir ve eser.
    şarkıya gelince... gayet hüzünlü, efkarlı bir hali var. kızılok, darbuka, hammond, ney, keman, belki de en önemlisi o en arkadan gelen gitarın tınısı.... hepsini bir araya getiren bu kimya kolay kolay tutturulamaz.
    cover modasında harcanmaya çalışılmıştır ne yazık ki. funda arar her ne kadar beğendiğim bir yorumcu olsa da şarkının bütün kimyasını bozmuş. özellikle gördüğüm kadarıyla televizyon kanallarında söylediğinde güle oynaya mastika havasında dans ederek söylüyor. şarkı herkeste farklı bir tad alabilir ama bu kadar mı hissiz yapılır bu iş.
  • fikret kizilok'un ilk olarak 1975'te 45'lik olarak cikmi$, gun ola devran done toplamasinda da bulunan $arkisi. iki ayri yorumu vardir, ikisi de birbirinden guzeldir...
  • ahmed arif'in sevdan beni isimli şiirinden alınarak fikret kızılok tarafından bestelenmiş olan ve funda arar'ın sevda yanığı albümünde de bulunan şarkı.
  • haberin var mı
    terk etmedi sevdan beni
    aç kaldım, susuz kaldım
    geceler, gecelerce

geceler, geceler

yastığımda düşümde içimdesin
    bir hain bıçak gibi kalbimdesin
    dermanı yoktur bilirim

tütünsüz, uykusuz kaldım
    terk etmedi sevdan beni
    aç kaldım, susuz kaldım
    geceler, gecelerce

geceler, geceler

yastığımda düşümde içimdesin
    bir hain bıçak gibi kalbimdesin
    dermanı yoktur bilirim
  • ahmet arif'in içinde bu sözler geçen şiiri şöyledir:

içerde

haberin var mı taş duvar?
    demir kapı, kör pencere,
    yastığım, ranzam, zincirim,
    uğruna ölümlere gidip geldiğim,
    zulamdaki mahzun resim,
    haberin var mı?
    görüşmecim yeşil soğan göndermiş,
    karanfil kokuyor cigaram
    dağlarına bahar gelmiş memleketimin...
  • bu birtakım çocuk zevatı beni öldürecek. "ayrılık kolay mı" veledinden sonra şimdi de bu. o nasıl bir müzik yeteneği, o nasıl duygulu tonlamalar, kaç yaşındasın lan sen, dünyanın bütün aşklarının derdini çekmiş gibi söylüyorsun zibidi!

http://www.youtube.com/…ajcp2znxxes&feature=related
  • funda ararın müthiş yorumladığı fikret kızılok klasiği.
  • sanırım yılmaz duman tarafından da seslendirilen güzel bir türkü. hele gaziantep - karkamış dolaylarında pek bir yanık söylenir.
    http://www.youtube.com/watch?v=t-fme8xxbkw

saçlarından bir tel aldım
    haberin var mı yar yar
    haberin var mı?
    bu gönlümü sana verdim
    haberin var mı yar yar
    haberin var mı?

gözden uzak dilden ırak
    ben seni sevmişim eyvah
    haberin var mı yar yar
    haberin var mı yar yar
    haberin var mı?

gözler kalbin aynasıdır
    yalan söyler mi yar yar
    yalan söyler mi
    aldatan gözleri gördüm
    o da sende mi yar yar
    o da sende mi

gözden uzak dilden ırak
    ben seni sevmişim eyvah
    haberin var mı yar yar
    haberin var mı yar yar
    haberin var mı?

son hatıran kaldı bende
    onu da alsana yar yar
    onu da alsana
    yaptığınla mutlu musun?
    söyle sen bana yar yar
    söyle sen bana

gözden uzak dilden ırak
    ben seni sevmişim eyvah
    haberin var mı yar yar
    haberin var mı yar yar
    haberin var mı?
  • fikret kızılok'a ne kadar teşekkür etsek az. tabi ki sözler ahmed arif'e ait. övgünün büyük çoğunluğunu o hak ediyor. ancak beni hem teknik hem duygusal anlamda bu kadar doyuran bir şarkıya pek rastlamadım ben.

yaylılar ve darbuka şarkı boyunca devam ederken, bir yandan hammond türevi bir keyboard ve gitar sürekli eşlik ediyor. tam bir doğu batı sentezi aslında. hissiyat konusuna gelince de bu şarkıyı her dinlediğimde diyorum ki keşke arabesk denilen kavram böyle olsa. fikret kızılok'un o huzur veren, kırgın, naif sesiyle içine dert olmuş bir aşkı kabullenişini dinliyoruz. kendine acıma yok, karşıyı suçlamak yok.

fikret kızılok'un sesi için bir şeyler yazmayı planlıyordum kapanış olarak ama hissettiğim şeyleri yazıya dökemedim.
hesabın var mı? giriş yap