aynı isimde "hades (oyun)" başlığı da var
 • underworld alemlerini rule eden tanri.. bi de kopegi var (bkz: kerberos)
 • hades yunan mitolojisinde olulerin efendisi ve obur dunyanin hakimidir. chronus ve rhea'nin ogludur. chronus'un uc oglu dunyayi bolustuklerinde hades'in payinaasagi dunya (underworld)dusmustur, kardesleri zeus ve poseidon ise sirasiyla yukari dunyayi ve denizleri alırlar. yeralti dunyasini -yukaridan kacirdigi- persephone ile birlikte yonetmektedir. zeus her ne kadar hades'e persephone'u annesi demeter'in yanina gondermesini emretmis olsada hades tam persephone giderken ona yedirdigi bir meyve ile sonsuza dek onu yeralti dunyasina baglamistir.
  hades'in oluler dunyasina hukmederken kullandigi bazi yardimcilari sunlardir; thanatos, hypnos, salcı kharon ve uc basli kopegi kerberos.
  hades tanrilar arasinda en korkulani ve sevilmeyeniydi, diger tanrilar bile ondan cekinirdi. insanlar dikkatini cekmemek icin adini anmaktan kacinirlardi ve onu yatistirmak icin kara koyunlar kurban ederek koyunlarin kanlarini derin cukurlara yada yerdeki yariklara akitirlardi ve ona dua ederken de baslarini yere vururlardi.

  edit notu: bazı görünmez bakınızları eklemek için yapılmıştır.
 • 1 - ) eski yunan mitolojisinde ölülerin ruhlarını barındıran yeraltı dünyası

  2 - ) eski yunan mitolojisinde underworld ün tanrısının adı
 • ölüler ülkesinin tanrısı pluton'un diğer adı.
 • hades demeterin kizi persofeneyi kacirdiktan sonra demeterin istegiyle zeus araya girip ya bak tamam ben de halden anlarim ayrilmazsin kizdan ama gel annesinden de ayirmayalim diyerek ilkbaharda yeryuzune cikmasina onayak olmustur..o gunden beri doga kisin, demeterin uzuntusunu yansitir ve ortalikta pek canli bitki kalmaz..her baharsa demeterin umudu gibi her yan yeserir..persofone yeryüzüne cikar,annesine kavusur..kocasindan memnun mudur bilinmez..
 • hermes ölülere öbür dünyanın kapısına kadar eşlik eder bundan sonrası hadesin işidir.
 • bathory'nın ilk albumunde yer alan 2.şarkısı sözleride aşşagıda duruyor;

  beyond the mountains
  where the wind cries out its pain
  deserted valleys
  where the darkness always reigned

  where the sunlight never ever
  touched the poisoned ground
  where the laugh of undead children
  never ever sound

  forever wrapped in darkness
  the forgotten valleys of hades

  forgotten damned domains
  where curse and hate collide
  where the cold and darkness meet
  and the truth have turned to lie

  where the flame of love growls cold
  and its powers never rise
  and hand of death has grasped
  every form of light

  forever wrapped in darkness
  the forgotten valleys of hades
 • disney'in 97 yapimi hercules'indeki hades'in goruntu olarak guzelliginin yani sira, james woods tarafindan yapilan seslendirmesi de dillere destandir. yeri gelir bir tanrinin butun ha$metiyle kukrer, yeri gelir saturday night live tadinda konu$malara girer. her halukarda insan hayran kalir*.
 • eski yunan mitolojisine göre hem ölüler diyarının tanrısı hem de ölülerin ruhlarının bulunduğu yerdir.aynı zamanda pluton'un diğer adı olur.
 • yunan mitolojisinin seçkin insanı odyseus da hades'e uğramış değerli bir abimizdir. bu abinin hades'i ziyaretini anlatan kısmın homeros tarafından yazılmadığı kanısı güçlüdür. homeros'tan daha sonra başka ozanlarca söylrnip daha sonra odyyseia'ya eklenmiş olabilirmiş.
hesabın var mı? giriş yap