aynı isimde "hadi (bilgi yarışması)" başlığı da var
  • maksadı dışındaki kullanımıyla artık, nedense, daha sık karşılaştığımız ve neden orada kullanıldığına bir türlü anlam veremediğim ünlem.

örnek: hadi görüşürüz, hadi hoşçakal, hadi öptüm, hadi sana iyi günler.....*
  • hemen hemen tüm balkan ülkelerinde bizim kullandığımız anlamda kullanılan sözcük.
    örneğin bir hırvat, bir sloven telefonla konuşması sonlara yaklaşırken "hadi, hadi" der.
  • *

beynim hala inat ediyor. yahu bırak ne bok yerse yesin sana ne diyorum, o gitmesin, o bir yere gitmesin, o çok güzel diyor. aklımı kaçırmak üzereyim; aynaya baktım, ayakkabılığın üzerine çıkıp, sanki yıllar önce unuttuğum bir şeyi arar gibi göremediğim yükseklikteki yerleri elimle yokladım, buzdolabındaki kuru mayanın paketini açıp yeşil küfleri tırnağımla soydum, eski bir kasetin bantını çeke çeke evin içinde dolaştım, balkondaki çiçeksiz saksıya örgü şişini daldırıp çıkardım, ayak uçlarımda yükselerek tavana değmeye çalıştım, kapının üst pervazından parmak uçlarımla tutup bir süre havada asılı kaldım, televizyonun sesi birden açıldı; dokuz sekizlik bir şarkıya doksanların erkek pop yıldızları gibi kafamı arkaya atıp kollarımı dirseklerimden kırarak bir sağa sola eşlik ettim, kedinin kokmaya başlayan leşini çamaşır makinesine koyup doksan derecede yıkadım, soğuk suya iki kaşık türk kahvesi koyup içtim, gözlerime limon sıktım, rezervuarın içine işeyip sifonu çektim.

yahu bırak daha mutlu olacak diyorum, ama bensiz, beyninsiz, kendinsiz nasıl mutlu olabilir dedi. kendini bu kadar önemseme diğerleri denen bir kalabalık var dışarıda dedim.

- kalabalıklar küçük yalnızlıklardır ağlatma beni, bi nefes? hadi!

- çakmağım yok.

- şimdi git kapıyı aç, belki birisi iner merdivenlerden. hadi!

- yok

- tamam işte aç kapıyı birileri geçer belki

- gitti

- ocağı kullan hadi çabuk! bir nefes hadi

- dönmeyecek

- ağlama boşver ben buradayım, sakin ol. haber vermeden gitmez.

- çakmağım

- siyah olan mı?

- ...

- ağlama yeter

- ...

- akıl acı çekmez, yapma!

- peki bu ne? içimdeki. çok ağlatıyor beni.

- tamam ağla,git hatta. bu mu istediğin. git. of ağlama lan! gitme!

- kanser gibi artık. tozdan kaptım yolda yürürken. metastazı bir sana yaklaşmıyor. o ilaç beni hep uyutuyor. parmak uçlarım kirlendi.

- şşş hadi tamam geçti. içeri gir.

- ...

- yüksek oğlum çok yüksek!

- ...

- ama böyle bitmesin. utanacaktık daha.

- hadi

- of peki. hadi
  • allah'in 99 isminden biri.
    'her seye yon verme yeterliligi olan' anlamina gelir.
    (bkz: allahin 99 ismi)
  • a101 den kartı alması yarım saat sürüyor. migros kart gibi dediler bildiğin mastercardmış. para yükleyip buradan alışveriş yaparsan indirim var diyor. yav bi siktirin gidin. uygulama banka uygulamalarından bile daha karışık. kart bedava diye aldım ama muhtemelen hiç kullanmayacağım.
  • a101 plus çok pratik bir uygulama idi. bunu çıkarıp içine ettiler. her girişte şifre istemesi olsun, çoğunda bi de üstüne telefona kod göndermekle uğraşması olsun, hadi'ye ayrı qr, içindeki a101 plus'a ayrı qr vermesi olsun -hangi kampanya için hangisini vereceğini şaşırıyorsun- rezil bir hâle geldi ve her hafta haftalık indirimleri, her gün günün ürününü takip ettiğim günlerden telefondan silip siktiri çektiğim güne geldik.

ulan zaten marketlerin çoğunda internet çekmiyor; ne diye böyle uğraşmalı, telefonu bile kasan uygulama yaparsın. migros'un 100 yıl önce fln yaptığı, kasada telefon numarası söylemeli bir altyapı kurmak bu kadar zor mu? kasada sıra geliyor, uygulama yavaş veya çekmiyor; milletle kapışma noktasına geliyorsun.

güzel bi iş yaptınız, 2-3 ay götüremediniz beceriksizler.
  • a101 in müşteri kitlesine hitap etmeyen bir bankacılık sistemi. eğer a101 bu konuda atılım yapmak istiyorsa ilk başta basit be hızlı anlaşılır bir sistem üzerinden hareket edip sonrasında kişiselleştirmelidir
  • bu programı kullanmayı becerebilen, öneren ve destekleyenlere elimdeki çok temiz boğaz köprüsünü uygun fiyattan iteleyebilirim.

parolanı 1 (yazıyla bir) kez yanlış girdiğinde uygulamayı bloklayan (senin gibi uygulamanın amk, önce "hatalı girdiniz" falan denir amk. seni kodlayan asıl sığır), çoğu zaman açılmayan, sürekli sorunlu, gereksiz derecede ittirme ve sallamasyon uygulama.
    resmen "bişi yaptık, deneyek" diye gazlamışlar.
    bunu oturup deneyen bile olmamış, emminin biri yazmış, parayı indirmiş, kullanıcılar denesin amk, benden sonrası tufan demiş defolup gitmiş.

tanım: süper boktan bir ödeme programı.
    bkz. resmen uygulama uygulayama
  • ittirici kaktirici ozelligi olan gaz bazli unlem
  • balkan kökenli filmlerde sıkça duyulan bir ünlem.
hesabın var mı? giriş yap