şükela:  tümü | bugün
 • sağlık personellerinde bu 60 saattir. kimi memurlarda ise 20. normal memur çalışma saati 40 idi sanırım hatırlamıyorum bu kadar karmaşık uygulamalardan sonra.
 • bir işçi için üst limit 45 saattir. haftanın 6 günü çalışıyorsanız günde 7,5 saat çalışmanız gerekir. ama bu üst limittir. illa ki 45 saati dolduracaksınız diye bir kaide yok, belki işin gideri 40 saatliktir? olamaz mı, olabilir. bu şu demektir sabah 8,30'da işe başlıyor akşam 6'da çıkıyorsanız patronunuzdan fazla mesai istemeye hakkınız var, eğer patronunuz bunu ödemiyorsa cumartesi günü; "çalışmıyorum ...mnakoyyim!" deme hakkınız yine var demektir. hayır bunları bilin, ilerde kullanırsınız.
 • mimarlar için abartmadan 60 saattir. iş yetiştiriyorsanız, iş verenin zorla doldurttuğu "time sheet"e sabah 9- akşam 12 x 7 gibi bir hesaptan 105 saat yazarsanız, neden bu kadar çalışıyorsun demek yerine neden bu iş bu kadar sürüyor gibi sorular sorup katil ederler.
 • günlük çalışma süresinin kümülatif ifade şekli. ilaveten
  (bkz: fazla mesai saatleri)
 • tüm kapitalizme yetecek şekli aslında; günde 4 saatten, haftada 20 saattir. bu süre, koca canavara rahatlıkla yetmektedir. ancak küresel olarak gittikçe totalitar ve otoriter baskı artmakta, insanlara boş zaman çok bırakılmamaya çalışılmaktadır (bizim gibi 3. dünya ülkeleri özellikle).
 • türkiye'de 45 saat olan süre.
  öğle tatili ve işverenin izin verdiği mola süreleri buna dahil değildir.
 • isveç'te 30 saate indirilmesi planlanan hede. http://www.theguardian.com/…s-better-job-hours-work

  ne güzel ülkeler var dünyada. türkiye'yi ise hiç konuşmak istemiyorum. olaya bak, çalışan nüfusun yarıya yakını haftada 50+ saat çalışıyor. http://turkishmarketnews.com/…key-slavery-chart.jpg

  bir yandan üzülüyorum, bir yandan da bu koşullarda çalışmayı kabul eden insanlara çok sinirleniyorum bu dayatmalara boyun eğdikleri için. açlıkla, fakirlikle mücadele eden adama bir şey diyemem de; özellikle ev kredisi ödeyeceğim, 2-3 kıyafet fazladan alacağım diye kariyerle kafayı bozmuş beyaz yaka(!) çalışanlar kendilerini sömüren işveren kadar suçlu gözümde. işine gelmeyen her şeye laf yetiştirmeyi beceren bu çok bilmiş arkadaşlarımız, olay işverene karşı kendi hakkını korumaya gelince "napak kardeş ekmek parası" muhabbetine bağlıyorlar işi. insan utanır ya. koca koca adamlar, odtü'den boğaziçi'nden mezunuz diye kasım kasım kasılıyorlar da, niye 50-60 saat çalışıyorum ben diye soramıyorlar patrona. anca çok çalışıyoruz diye şikayet edin kocakarı gibi. yesinler sizin mezun olduğunuz okulları.

  (bkz: hergün 8 saat çalışmanın normal karşılanması/#40096483)
 • ülkemizde üst limiti 45 saat olan hede.

  not: çalışma sürelerinin günlere dağılımı, başlangıç ve bitiş saatlerinin tespit ve değişimini belirlemek, kanuna aykırı olmadığı sürece işverenin inisiyatifindedir. yani işveren 45 saati aşmadığı sürece fazla mesai ödemez.
 • ülkemizde 45 saat bile uygulanmıyor iken beklentinin 30 saat olmasını talep eden ilginç bir kitle var
 • üst limitin de üstünde çalışıyoruz amk.hemde öğlen yemeği saati hariç :(
  böyle başlıklar enayiliğimizi yüzümüze vurmasa olmaz.