• -çaaaat
    +aman hakim bey ne yaptınız
    -korkma korkma, hay allahım bu sakarlığım bir gün ya beni ya başkasını öldürecek..
  • "ne sen bu suçu işleseydin, ne de ben sana bu cezayı vermek zorunda kalsaydım" anlamına gelen, yüzyılların geleneği.
  • idam cezası imzalayan kalemin bir daha böyle bir amaç için kullanılmaması adına kırılması eylemidir.
  • idam cezası veren daha doğrusu vermek zorunda kalan bir hakimin, kaleminin bir daha böyle bir amaca hizmet etmemesi için gerçekleştirdiği eylemdir gerçekten de. ama bu eylemin bir de protesto amacı vardır..

modern ceza hukukunda, cezaların telafi edilebilir olması esastır. tabi bundan kasıt ölüm cezasının olmamasıdır. kimi zaman insanda veya toplumda infial uyandıran çeşitli suçlar görülebilse de, tarih göstermiştir ki, bir insanın suçluluğu su götürmez halde olsa dahi yıllar sonra gelen bir itiraf yahut bir kanıt kişinin aklanmasına neden olabilmektedir.
    bir düşünün: adamın biri hiç işlemediği bir suçtan dolayı ölüm cezasına çarptırılıyor ve infaz gerçekleştiriliyor. akabinde adamın suçsuz olduğu bir şekilde ortaya çıkıyor.. sormak gerekiyor: bu adamın yitip giden canı nasıl geri gelecek!
    başbakanını asan, üniversiteli gençlerini, aydınlık geleceklerini asan bir türkiye bolca kırık kalemin olduğu bir memlekettir..

bu bağlamda, hakimin kalemini kırması: bir protestodur! hakim aslında yasalara, parlamento iradesine kızmaktadır.

hakim der ki: yasalarında bana bu yetkiyi verdiğin için, bana bir can aldırdığın için sana kızıyorum ve seni affetmiyorum ey yasa koyucu! ve bu vebalin asıl sahibi sensin...
  • cem karacanın 'namus belası' adlı parçasında karşılaştığımız deyiştir.
    der ki - kır kalemi kes cezamı yaşamayı neyleyim!
    deyişin hakimin karşısında duran kişi tarafından nasıl kullanılabileceğine küsel bir örnek.
  • ah hakim bey vah hakim bey
    ben masumum gör hakim bey
    benim boynum kıldan ince
    kalem sende kır hakim bey

diye edip akbayram şarkısında hakim bey'in kalem kırma eyleminden bahseder.
    (bkz: hakim bey)
  • (bkz: kalem kirmak)
  • (bkz: idam)
hesabın var mı? giriş yap