• akrep nalan'ın en ünlü şarkısı
  • akrep nalan ablamızın şahane eseri. üfür püfür eserken bahtiyar eylemekle hüzünlemek arasında ikirciklenenlerden, popun saklı cennetlerinden... buyrun buradan pop'un:

http://fizy.com/#s/26qpsv
  • bodrum merkezde iyonya ve akabinde pers döneminde yer alan antik kent. diğer bir ismiyle halikarnassos

halikarnas disko olarak anılan yerde yaşamaktaydı bu isim. 90'lı yıllarda bir mustafa sandal konserinde görmüştüm. a takımı ile savaş ay falan basmıştı konseri, o vakitlerde çok popi bir ortamdı.

ama benim için bu ismin bir diğer manası ne diye soracak olunca kendime, halikarnas balıkçısı'nı dahi es geçer ve akrep nalan ile naif şarkısını, o heyecan dolu melodiyi anarım.

halikarnas'ta geçen yaz rastladım sana
    ne güzel bir geceydi o sanki bir rüya
    şimdi sensiz bembeyaz bodrum akşamında
    dans eder gibiyim sanki kollarında..

bu tür konulardaki onca heyecansızlığıma karşın, akrep nalan'ın tonasyonundaki, söyleyişindeki o heyecan ve duygu seli bir etki bırakır.
  • akrep nalan'ın halikarnas'ta geçen yaz'ından sonra içinde halikarnas geçebilecek en güzel şarkı... söz güzel; beste güzel; ses ayrı güzel... halikarnas caddesi
  • sürekli dilime dolanıyor şu sıralar. ne alaka ya? öyle nostaljik şarkılar yapan yerlere gitmişliğim de yok yakın tarihte. bunları da ilgili şarkıyı dinlerken yazıyorum. akrep nalan'a sevgilerimle.
  • adı duyulur duyulmaz şu satırların sahibini akla getirir:
    "deniz baştan başa masmavi bir gülüştü." (bkz: halikarnas balıkçısı) (bkz: cevat şakir kabaağaçlı)
  • (bkz: halikarnassos)
  • akrep nalan'in bu guzel parcasinin sozleri $oyledir:

goz kirpar gibi uzakta a$iklar
    bir baska parliyor gokte yildizlar
    seni anlatiyor bana sarkilar

halikarnas'ta gecen yaz, rastladim sana
    ne guzel bir geceydi o, sanki bir ruya
    simdi sensiz bembeyaz bodrum aksaminda
    dans eder gibiyim sanki kollarinda

hep mutluluk pe$inde butun gozler
    hep a$ktan yana butun guzel sozler
    herkes bir ba$ka alemde, bense

halikarnas'ta gecen yaz rastladim sana
    ne guzel bir geceydi sanki bir ruya
    $imdi sensiz bembeyaz bodrum ak$aminda
    dans eder gibiyim sanki kollarinda
  • teoman'ın çok güzel yorumladığı şarkı.
  • bodrum'un antik zamanlardaki, karya çağındaki adı.

anadolu'nun artık kaybolmuş olan yerel bir lisanınca, ''deniz kıyısının kutlu havuz kenti'' manasına geldiğini söyler balıkçı.

demek ki, knonoloji şöyle: zephyria-halikarnassos-petrum-bodrum.

bahar meltemleri ülkesi, deniz kıyısının kutlu havuz kenti ve aziz peter şövalyelerinin kenti'nden gelmiş, en sonunda petrum'dan ''bodrum'' olmuş. çok yaratıcı! bodrum, bodrum katı, karanlık. koysana bu apaydınlık, bembeyaz, masmavi kente kendisine yaraşır bir isim?

yok. koymaz. koyamaz da zaten. o memur zihniyeti ancak rumca, ermenice, kürtçe, arapça eski yer isimlerinin hepsini kıyasıya anlamsız ve birbirinin benzeri sözde öz türkçe isimlerle değiştirir ya da böyle sözüm ona yakıştırmalarla salla başı al maaşına talim eder.

gerizekalılar.
hesabın var mı? giriş yap