aynı isimde "halka" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • 6 günde diziyi tekrar bitirdim, gerçekten bu diziyi özel bir platforma satamıyorlarsa yazıklar olsun.

  bu kadar dolu ve kaliteli bir diziyi bir daha yapmamız zor, türk dizi tarihinde ezelle birlikte yeri dolmayacak iki dizidir.
  ezel de çok uzun sürmedi ama hikaye yarım kalmadı, halkada hikaye halkayı bitirmektse hikaye bu noktaya geldi ama anlatılması gereken daha çok şey vardı, özel bir platformda para verip izlerim net şekilde, iyi bir pazarlama ile muazzam bir ticari iş olabilir eğer dertleri buysa.
 • dün çukur’u izleyerek düşürdüğüm iq’mu bugün halka izleyerek telafi edeceğim.
 • salon boş durmasın diye alınmış bir televizyonumuz var, arada tematik kanallara bakarız. tesadüfen denk geldim yani.
  linç edilmeyeceksem ve “yerli dizi izlenir miciler” sövmeyecekse “trt dizisi izlenir miciler” de onlara vokal yapmayacaksa başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

  ha birde beni yakalayan an, cep telefonun tuş kilidini, hayalet dayının ıslığıyla tonlamasıydı ve cidden kaliteli bir detaydı.
 • uzun süredir izlediğim en iyi dizi. yabancı diziler de dahil. hemen sebepleri sıralayalım:

  1- sağlam kurgu, bağlantılı birden çok hikaye (bu zaten artık her dizide aranan bir özellik olmaya başladı. tek bir hikaye ile geniş bir kitleyi uzun süre kendisine bağlayamıyor diziler)

  2- iyiler ve kötüler şeklinde net bir ayrım yok. mutlak iyi ve mutlak kötü karakterler zaten yok, onun haricinde görece iyi ve kötü karakterler arasında halısaha maçı yapar gibi ikiye ayrılma durumu yok.

  3- aşk meşk illa ki dizide kendine yer bulacak ama 3. bölüm bitti hala ilk görüşte aşklar, romantik sahneler, cinsel gerilimlerle süre doldurulmaya çalışılmadı. 3 bölüm diyip geçmeyin, yaklaşık 7.5 saat yani 40 dakikalık bir netflix dizisi için bir sezona yakın süre.

  4- ses getirecek bi giriş yapalım diyip bütün sermayesini ilk iki bölümde harcamadı. öte yandan sonu baştan belli bir durumu sündürme hali de yok. hikaye dozunda, azar azar açılıyor ancak tempo da sürekli yüksek

  5- bence en önemlisi: her hangi bir karakter ilahlaştırılmadı. bunu madde 2 ile karıştırmayın. iyi veya kötü olmakla alakası yok. mesela house of cards'ta yıllarca kötü hatta şeytani bir karakterin yüceltilmesini izledik. bu dizide herkes insan. zekası, potansiyeli olan çok karakter var ama hepsi hala insan. her an herkes tokatlanabilir, tıpkı gerçek hayattaki gibi.

  sonuçta ergenlikten çıktım çıkalı ard arda saatlerce bir diziye kendimi veremiyordum. birer bölüm izliyordum. bu diziyi oturup keyifle saatlerce izledim. umarım bozmaz.
 • türkiye'de yapılmış en efsane işlerden biri olmaya aday dizidir. bence en efsanelerden biri oldu çoktan da, dizilerimizin 10. bölüm sonrası saçmalama potansiyelinden ürktüğüm için şerh düşerek yazıyorum.

  bu arada daha önce yazılmamış sanıyorum, tüm ana erkek karakterlerin isimlerinin hükümdarlık çağrıştırması şahane detaydır.

  iskender - büyük iskender
  ilhan - zaten imparator demek, malumunuz
  kaan - çin ve moğol hükümdarlarına verilen ünvan
  cihangir - dünyanın büyük bir bölümünü savaşarak ele geçiren kimse, cihan hükümdarı
  cengiz han - artık izah ettirmeyin bana
  çağatay - cengiz han'ın oğlu, çağatay hanlığı'na kuran hükümdar

  beğeniyoruz merkez.
 • şu dizi varya şu dizi 3-4 yıl sonra internet fenomenleri tarafından bir anda gündeme sokulacak ilahlaştırılacak. çoğu insan şu an nasıl bir efsane kaçırdıklarının farkında değil. açık ara türkiye'nin en iyi dizisi tartışmaya kapalı.
 • üzülerek bir kez daha yazıyorum, türk tarihindeki en iyi diziler arasında bence kurgusal bakımdan henüz 8 bölüm olmasına rağmen yazık oluyor bu dizi trt1 de olmasa ve ay yapım tarzı pr cı bir sirkette olsa su an gündem den inmezdi ne yazıkki halkımızın marka merakı dizinin hakkını veremiyor
 • ezelle arasindaki fark; ezel cogunlukla ters kose yapmayi severdi. tabi bu durumun uzun vadede surdurulebilirligi yok . bir süre sonra klişeleşmek zorunda kalır dizi, ezel de boyle oldu. halka ise ters koseden ziyade daha kompleks bir ongorulemezlik yaratıyor. bence yapmaya calistiklari sey ; seyirci olay örgüsünü yakaladığı anda mantığa uygun bir şekilde başka bir yol çizmek ve cevap alacagını dusunurken onu daha cok soruyla tanistirmak.yani ters köşe kurguda ihtimaller ikiyken burada çok daha fazla.

  diger taraftan ezel karakteriyle seyirci arasina kopru kurar yarattigi merak duygusunu kurgu tikandigi anda karakterleriyle diri tutardı. bunun da dezavantajı duygusal bir laçkalaşma ve arabeskleşme oluyordu. halka ise analitik bir yol izlemiş. seyirci ile karakter arasinda empatinin kurulmasina firsat vermeden kurgu uzerinden yürüyor. bu da yine öngörülemezliğe geniş bir alan sağlarken; seyircinin, karakterin kisiligi yoluyla gerçegi bulmasının önünü tıkıyor.analitik yöntemin sagladigi esas üstünluk ise; halkayı,ezel gibi ileri sarılarak izlenebilen bir dizi olmasından koruyor olması. tabi su ana kadar ki kısımdan bahsediyorum, umarim boyle de devam eder.
 • öyle bir drone çekimleri var ki sanırsın burası new york.

  boş bakışmalar yerine 10 numara görsel şölen sunuyorlar.
 • yukarıda bir arkadaş daha değinmiş; yine yanılmıyorsam 1 veya 2.bölüm olması lazım. cihangir o kadar gün veya ay aradan sonra gittiği evde bulduğu telefonu tak diye açmıştı ve şarjı bitmeden. küçük bir dikkatsizlikti ve yazar arkadaşlarımız bu konuyu eleştirmişti.

  --- spoiler ---

  15.bölümde gördüğümüz üzere cihangir yine aylar sonra bulduğu tabletini bu sefer şarja takarak açtı ve dizimiz yine aşık etti kendine.
  --- spoiler ---