aynı isimde "halka" başlığı da var
  • 6 günde diziyi tekrar bitirdim, gerçekten bu diziyi özel bir platforma satamıyorlarsa yazıklar olsun.

bu kadar dolu ve kaliteli bir diziyi bir daha yapmamız zor, türk dizi tarihinde ezelle birlikte yeri dolmayacak iki dizidir.
    ezel de çok uzun sürmedi ama hikaye yarım kalmadı, halkada hikaye halkayı bitirmektse hikaye bu noktaya geldi ama anlatılması gereken daha çok şey vardı, özel bir platformda para verip izlerim net şekilde, iyi bir pazarlama ile muazzam bir ticari iş olabilir eğer dertleri buysa.
  • dün çukur’u izleyerek düşürdüğüm iq’mu bugün halka izleyerek telafi edeceğim.
  • uzun süredir izlediğim en iyi dizi. yabancı diziler de dahil. hemen sebepleri sıralayalım:

1- sağlam kurgu, bağlantılı birden çok hikaye (bu zaten artık her dizide aranan bir özellik olmaya başladı. tek bir hikaye ile geniş bir kitleyi uzun süre kendisine bağlayamıyor diziler)

2- iyiler ve kötüler şeklinde net bir ayrım yok. mutlak iyi ve mutlak kötü karakterler zaten yok, onun haricinde görece iyi ve kötü karakterler arasında halısaha maçı yapar gibi ikiye ayrılma durumu yok.

3- aşk meşk illa ki dizide kendine yer bulacak ama 3. bölüm bitti hala ilk görüşte aşklar, romantik sahneler, cinsel gerilimlerle süre doldurulmaya çalışılmadı. 3 bölüm diyip geçmeyin, yaklaşık 7.5 saat yani 40 dakikalık bir netflix dizisi için bir sezona yakın süre.

4- ses getirecek bi giriş yapalım diyip bütün sermayesini ilk iki bölümde harcamadı. öte yandan sonu baştan belli bir durumu sündürme hali de yok. hikaye dozunda, azar azar açılıyor ancak tempo da sürekli yüksek

5- bence en önemlisi: her hangi bir karakter ilahlaştırılmadı. bunu madde 2 ile karıştırmayın. iyi veya kötü olmakla alakası yok. mesela house of cards'ta yıllarca kötü hatta şeytani bir karakterin yüceltilmesini izledik. bu dizide herkes insan. zekası, potansiyeli olan çok karakter var ama hepsi hala insan. her an herkes tokatlanabilir, tıpkı gerçek hayattaki gibi.

sonuçta ergenlikten çıktım çıkalı ard arda saatlerce bir diziye kendimi veremiyordum. birer bölüm izliyordum. bu diziyi oturup keyifle saatlerce izledim. umarım bozmaz.
  • salon boş durmasın diye alınmış bir televizyonumuz var, arada tematik kanallara bakarız. tesadüfen denk geldim yani.
    linç edilmeyeceksem ve “yerli dizi izlenir miciler” sövmeyecekse “trt dizisi izlenir miciler” de onlara vokal yapmayacaksa başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

ha birde beni yakalayan an, cep telefonun tuş kilidini, hayalet dayının ıslığıyla tonlamasıydı ve cidden kaliteli bir detaydı.
  • şu dizi varya şu dizi 3-4 yıl sonra internet fenomenleri tarafından bir anda gündeme sokulacak ilahlaştırılacak. çoğu insan şu an nasıl bir efsane kaçırdıklarının farkında değil. açık ara türkiye'nin en iyi dizisi tartışmaya kapalı.
  • üzülerek bir kez daha yazıyorum, türk tarihindeki en iyi diziler arasında bence kurgusal bakımdan henüz 8 bölüm olmasına rağmen yazık oluyor bu dizi trt1 de olmasa ve ay yapım tarzı pr cı bir sirkette olsa su an gündem den inmezdi ne yazıkki halkımızın marka merakı dizinin hakkını veremiyor
  • öyle bir drone çekimleri var ki sanırsın burası new york.

boş bakışmalar yerine 10 numara görsel şölen sunuyorlar.
  • 6 bölüm itibariyle ezel de dahil türkiye'de çekilmiş en iyi dizi. yıllardır bekliyorduk, oh be dedirtmiştir.
  • türkiye'de yapılmış en efsane işlerden biri olmaya aday dizidir. bence en efsanelerden biri oldu çoktan da, dizilerimizin 10. bölüm sonrası saçmalama potansiyelinden ürktüğüm için şerh düşerek yazıyorum.

bu arada daha önce yazılmamış sanıyorum, tüm ana erkek karakterlerin isimlerinin hükümdarlık çağrıştırması şahane detaydır.

iskender - büyük iskender
    ilhan - zaten imparator demek, malumunuz
    kaan - çin ve moğol hükümdarlarına verilen ünvan
    cihangir - dünyanın büyük bir bölümünü savaşarak ele geçiren kimse, cihan hükümdarı
    cengiz han - artık izah ettirmeyin bana
    çağatay - cengiz han'ın oğlu, çağatay hanlığı'na kuran hükümdar

beğeniyoruz merkez.
  • eğer bölüm başı 60 dakika olsaydı netflix'teki saçma sapan dizilerin %95'inden çok daha iyi olurdu. 155 dakika dizi bölümü çekip de heyecanı bu derece yüksek tutabilmek çok büyük başarı.

cezasız da kalmamış.
hesabın var mı? giriş yap