306 entry daha
  • 9 aylık hamileyim 2 kere otobüse 2 kere metroya bindim şükür. ilk seferinde otobüsün tamamı üniversite öğrencisi doluydu,yer vermeyi akıllarına bile getirmediler. bak kardeşim yaşlıya ,hamileye ,cocukluya yer vermek toplum kuralıdır ..uymam diyorsan toplumun topluca kullandığı araçları kullanma diyesim geldi diyemedim.
    2.seferinde otobüs çok kalabalıktı ben binerken şoför arkaya seslendi hamile bayan var yer verin dedi.gururlandim 5 saniye sürdü çünkü duymamazlıktan gelindi.hamilelik bu nasıl aglayasim geldi kafamı önüme eğdim icime icime ağladım.
    metroya ilk binisimde ıtü durağından bindim.saolsun genc arkadaşlar hızlıca binmek için beni nerdeyse ittiler.bir iki öğütle karışık söylendim tabiki kimse umursamadı. tıklım tıklım metro tabiki yer verilmedi .o sırada 4 yaşındaki çocuğu yan koltuğuna oturtmuş kadına çok sağlam sovdum. hadi erkekler anlamıyor,gençler anlamıyor, yaşlılar unuttu o günleri de e be abla sen3 - 4 sene önce cekmedinmi bunları. ne çabuk unuttun vicdansız. çocuğu kucağına alıpta gel otur diyemedinmi.
    içimden sovene kadar durak geldi indim .allah hergun toplu taşıma kullanana akıl sağlığı versin.
    evlatlarımıza da vicdan versin...
  • tek kelimeyle öküzlüktür...

bana mı doğuracak o çocuğu diye saygısızlık etmeden önce, aç iki satır oku, kadın bedeni nasıl değişiyor, zorlanıyor diye.. sonra empati kur, bizim milletin çoğunun başka türlü kafası basmaz, illa "senin anana bacına yapılsa hoşuna gider mi" denilmesi lazım çünkü..

insan olmak bu kadar mı zor yahu ?
  • bu ülkenin ahlaki değerlere önem veren son nesli 84-85 sanırım.

bu tarihten sonra doğan 90 doğumlulara ergen denilirken, 2000 nesli türedi ve anan yanımda diyerek bizlere göz kırptı.

sonrasını düşünemiyorum.
  • bir keresinde tramvaydayım neyse hamile bir kadın binmiş. dikkat etmemişim, aradan biraz zaman geçtikten sonra fark ettim. işaret ettim geçsin otursun diye. kadın oflaya puflaya çekil şurdan slk dercesine geçti oturdu. ne bir teşekkür ne bir sağ ol falan hiçbir şey demeden. zaten hakkı olduğunu düşünüyor çünkü.. o an sinir oldum ama yine de genelleme yapmamalıyım diye düşündüm.

insan olanın yapmayacağıdır.
  • bir tür manevra yeteneği kısıtlı insana yer vermemek eylemidir. görgüsüzlüktür, toplum içi yaşam kural ve değerlerini önemsememektir.
    yeni nesil, yeni nesil diye sövmek yerine bu yeni nesli eğitemeyen bizim neslin ana babalarına sövmenin uygun olduğunu düşünüyorum, bugün kendine yer verilmeyen hamile kişinin yetiştireceği çocukta bu konu işlenecek mi mesela? ne türediyse elimizden türedi millet. şu an 25 yaş altı tüm yaratıklar bizim eserimiz, kimsenin suçu üstüne almaması garip.
    edit:yukarıda bşr mesajı yeni gördüm, yorumumda genelleme ile haksızlık yapmış olabilirim, bazılarına ne öğretirsen öğret bundan bir bok olmaz derler ya öyle genetikler de var, anası babası napsın...
  • yer vermeyen var mıdır ki diye düşünürken üstteki yazar gibi korkunç insanlarla yaşadığımızı gösteren başlık.
    hamile kadınlara yer ver denilince kaç normal insanın aklına "avmde bebişine ıvır zıvır alacağına evinde otur, kocana anlat bunları" demek gelir?

millet de favorileyip tüy dikmiş #korkunçsunuz

mudblood kullanıcı adlı çaylak yazar "böyle devam et düşer belki meriç" diye mesaj atmış. herkesi kendiniz gibi mal sanıyorsunuz.
    ona mesaj atamıyorum beni engellemiş sanırım ama yine de burdan cevabımı ileteyim.

öncelikle mudblood değil muggle-born.
    ayrıca hamile cadıların da uçuş tozu kullanımında şömine önceliği vardır.
  • göbeği görmeden yer vermem arkadaş. şimdiki kızlar hamileyim deyip yer istiyor. yakın kız arkadaşlarımdan olaya şahit oldum.
  • siz nerede yaşıyorsunuz ben anlamıyorum ki. istanbulda yaşıyorum, otobüs metro metrobüs tramvay minibüs allah ne verdiyse kullanıyorum ve neredeyse hiç denk gelmedim yaşlı birine veya hamile bir kadına yer verilmeyip umursanmadığını. yeni nesil mesil demeyin gayet de anlayışlı davranıyor çoğu insan.
  • sike sike vereceksiniz ahlaksiz ibneler.

toplu tasimada hamileler onceliklidir ve hamile gorunce kalkmayan da asagilik insanin tekidir.

hamile hanimlarin hatasi da kaldirmamaktir.

gidiceksiniz hanimlar once nerede rahat edecekseniz oradaki gence yer verebilir misiniz diyeceksiniz kimse yer vermezse otobus soforune bana kimse yer vermiyor diyeceksiniz o gerekirse size yer vermeyen yumurtadan çıkmış piclerden birini otobusten indirmekle yetkilidir.

edit: bu arada bir noktayi da acayim. toplu tasimada yasli, engelli ve hamileler icin olan koltuklara normalde boşsa da oturmaniz yasaktir. buralarin tamami bu tip kisilerce doldurulduysa o zaman da diger koltuklarda oturma oncelikleri var.

bunlari bilmeyen denyolar zorunda miyim falan diyor. zorundasin denyo zorundasin.

http://www.antalyaulasim.com.tr/…culukkurallari.pdf

http://www.canakkale.bel.tr/…-yasaklar-yonetmeligi/

önemli not: yer verme konusunda kızlarla erkekler eşit sorumluluktadır. aralarında hiçbir fark yoktur.
  • bunu genellikle kadınlar yapıyor. çoğu erkeğin yer verip kadınların görmezden geldiğine şahit oldum.
731 entry daha
hesabın var mı? giriş yap