şükela:  tümü | bugün
  • devlet hazinesi diyoruz ama sanki bu hazinenin kasasının kapağı kadar da deliği var. o kadar verginin harcın nereye gittiği belli değil. bu sorunu çözmenin ve hatta ekonominin biraz olsun düzelebilmesi için naçizane projem var;

tüm vatandaşların online olarak görebileceği bir kasa oluşturulmalı. halihazırda ödemekte olduğumuz deprem vergileri buraya kaydırılmalı. bu kasadan harcama yapılması mesela 5 yıl süreyle yasaklanmalı.

eğer o kasa 5 yıl sonra tüm dış borçları ödemezse benim için yazarlık bitmiştir, daha da sözlüğe girmem.

ha ayrıca kumbara pastadan yapılmış olmayacak hans ile gretel' deki gibi. o yüzden kumbaraya yemek mümkün değil. içindekilerin yenilmesi ise korkulan, bu kasanın harcama yetkisi tüm partilerin konsensusu ile seçilecek bir kurula verilebilir. böylece 5 yıl sonra harcama yapılırken çıkabilecek spekülasyonlar da önlenmiş olur.
  • son zamanlarda dillendirilen “halktan para istenecek” senaryoları için uygulanası yöntem.

sözlük genellikle svihs kafasında. ben öyle düşünmüyorum. nolursa olsun, devlet bizim. battığı zaman ben demiştim demenin kimseye faydası olmaz.