• para pul değil de zamansa bu eyleme nesne olan, o zaman gerçekten kaybetmektedir insan.
  • yapması çok kolay ve anlık bir eylemdir, bir mevsimin hasadını bir gecede yiyebilir insan. lakin sözde iyi ekonomistler iyisinin, "kazanma hızıyla harcama hızı arasındaki farkı çok açmamak" olduğunu, hatta daha iyisinin harcama hızını, kazanma hızından düşük tutmak olduğunu söylerler, bir de utanmadan adama "ne kadar kolay kazanıyorsan o kadar kolay harca" şeklinde öğüt verirler. yok efendim borçlanmanın alternatif maliyeti, yok efendim harcanan şeyin ikame değeri, yok efendim nakit dengesi, kaldıraç oranı, taşıma suyla değirmen döner mi kardeşim, şuymuş buymuş diye bidi bidi ederler. ah bu sözde ekonomistler ah, insanı aleme zibidi ederler.
  • ölçü ve paha olarak elimize geçmiş bir miktarı bozdurup, yavaşça büyüyen bir iştahla kaybetmek. dükkanlarda. bir yerlerde. kendimi harcamış mıyım ya da eşhedü.
    kendimi değil de bir kedi sevmesi bir şefkat düğmesi meme ucu harcamışımdır. ya da kendim harcanmışımdır bir sürü ihtimal var. ihtimaller defterim var, olmayınca karalıyorum.
    mülakatlar harcadığım trend olsa gerek bu. otel odaları.
    para mı, teşekkürler.
  • argo'da bade etmek, agzina sicmak..
  • paranin tuketilmesi fiili..
  • kişinin özelliklerini iyi değerlendirememek.

örn.
    oğlum harcandın buralarda sen
  • en yakın arkadaşı garanti olarak senet etmek.
  • biliyorum bir sürü ahlakı ile size gelirler ve biriktirmekten bahsederler.. sevgilileri parayı ya da başka nesneleri... ama harcamanın ekonomisi en iyi hazzı verir.. derim ki anal seks gibidir. bu aldırışsızlık size bana iyi gelir. hayat bile onu harcarsanız avuçlarınızdadır. ubervater olmak için
  • genellikle pragmatist yaklaşımlar sonucu bir insanın bir insana yaptığı davranışın argodaki kullanımı.
  • asıl katılık durumun, anın hakkını yemektir, ıskalamaktır, (yanlış) zannında ısrardır. kendi psikopatolojin için her şeyi harcarsın, çözüm için değil. aksi takdirde esnek olurdun.

bu dünyada kötülüğünü de iyiliğini de harcamak gerekiyor galiba. hayat seyretmemizi istemiyor, oynamamızı istiyor olmalı.

"gizlenmeyenler yani, gözden çıkaranlar, vericiler; sağlıklarını umursamayanlar, aşırılıktan korkmayanlar, soğuktan kaçmayanlar, rüzgarda hırpalananlar, bozkır güneşine karlanabilenler, kendilerini sürüp gitmesi gerekn bir soy değil, doğada bir birim olarak görebilenler, beden harcayıcıları." tomris uyar - sesler yüzler sokaklar

(ilk giri tarihi: 15.3.2018)

(bkz: harcanmak/@ibisile)
    (bkz: sarf etmek)
    (bkz: savurmak)
    (bkz: har vurup harman savurmak/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap