• hayran kaldığım geleneklerin diyarı. iş gezisi nedeni ile bir harran evine konuk olup bölge insanı ile muhabbet etmiştik. aynı grupta olduğum kadınlar evin erkeğine sorular sormaya başladılar.

- ali bey sizin buralarda başlık parası halen var mı? (sarışın bir bayan)
    ali: oooy bacım buralarda çok pahalı evlenmek.
    - neden öyle diyorsunuz?
    ali: esmer alırsan ucuza gelir. sarışın istiyorsan çok para.
    - ayyyy öyle mi? ben para ederim yani?
    ali: valla bacım sen beş para etmezsin. geçmişsin sen artık.
    - wtf!?
    + ben para edermiyim ali bey? (kumral)
    ali: ooooo bacım sen çok para edersin. azcıkda olgunsun.
  • bugün öğrendim ki tarihin en zengin insanlarından biri olan ve spartacus isyanını bastıran romalı komutan marcus licinius crassus burada öldürülmüş.

ülke toprakları neler görmüş peh peh peh.
  • şu an sakin olan ahali yüz küsür sene önce ırak'tan buraya göçmüştür. araplaşmış bir türkmen aşireti olduklarını kendileri ifade ediyorlar.
  • güzel kiz cocuklarinin etrafinizi sarip "abla tokani versene, abla küpeni versene, abla ojeni versene vs." laflarina karsilik üstünüzdeki kolsuz bluzu gösterip "bunu da vereyim mi?" dediginizde "yok o acik, onu giymek günah" seklinde bir cevapla karsilasabilirsiniz. oje sürmek günah olmuyo ama dimi?
  • dünyayı 80, türkiye'yi ise yaklaşık 30 sene geriden takip ederek bağımsızlığını ilan etmeye hazırlanan kuralsız ilçe. nüfusun büyük kısmını islam arapları oluşturuyor ve 80 bin nüfusun %90'ı köylerde yaşıyor. halkta para var ancak yemesini bilmiyor, medeniyetin kokusu bile yok memlekette. tarihin ilk üniversitesine ev sahipliği yapması oldukça ironik.
  • 14 mayıs seçimlerinde ilk kez erdoğan'ın oyu %95'in altında kalmıştır. tam tamına %94.52. ilçe bir çeşit aydınlanma çağı yaşıyor olmalı.

ek: 28 mayıs ikinci tur seçimlerinde %95.35'e çıkmıştır. bir an için şaşırtmıştı, yalan yok.
  • dünyada doğurganlık hızının en yüksek olduğu yerleşim yerlerinden birisidir. 0-4 yaş arası nüfus; toplam nüfusun %21'ini oluşturur. aynı oran şırnak'ta bile %13 gerisini siz düşünün.

http://i.imgur.com/a7ylulo.jpg
  • sabah erken saatlerde orda olmustuk, arabanin geldigini goren cocuklar etrafimizi sardi hemen. o saatte uyanik olmalarina sasirmistim, ne de olsa biz bu kadar erken kalkmazdik sehirde. iner inmez, ingilizce konusmaya basladilar. hoyt durun oglum demeye kalmadi. abig istersen japonca'da konusabiliryoruz dedi gozune carpan gunese aldirmadan. harran deyince hemen akla evleri geliyor, daha once gorduklerinize benzemiyor haliyle. koyde sanki cocuklardan baska kimse yokmus gibiydi. etrafda hic kadin ya da erkek yoktu. ruzgar yerdeki topragi kaldiriyordu.

termoslardan bardaklarimiza kahve doldurduk, fotograf makinelerimizi aldik ve yola koyulduk. dunyanin ilk universitesi bu topraklar uzerinde kurulmus, ne kadar dogrudur bilemiyorum fakat pek de iyi korundugunu soyleyemeyecegim.

bizi bir aga karsiladi, yani onceden oyleymis. nispeten digerlerinden farkli bir evde 3 karisi, sayisini kendisinin de bilmedigi cocuklariyla yasiyordu. evi ise diger evlere oranla biraz daha farkli. evin bir bolumunu geleneksel kiyafetlere, arac-gereclere ayirmis, belli bir ucret karsiliginde giyebiliyor ya da isterseniz satin alabiliyorsunuz. sonra anlatmaya basladi, mutlu gorunuyordu.onceden tarimla ilgileniyormus, fakat artan ilgiden dolayi artik turizm ile ilgilenmeye baslamis.

sonra kaleye dogru ciktik. 13-14 yaslarinda bir cocuk cikip once turkce sonra ingilizce konusmaya basladi, zira birkac japon turistte oradaydi. ayrica topluluk onunde bu denli kendine guvenen bir tavirla konusmasi beni sevindirmisti.

biraz daha zaman gecirdikten sonra ayrildik. arkamizda biraktik o koyu, gunesi, kumu, siniri, biraz ilerideki yesil araziyi. kisacasi mutlaka gorulmezi gereken yerlerden sadece biri.
  • aynı zamanda hatay'ın reyhanlı ilçesinin bir köyüdür. kemal sunal'ın meşhur filmi kibar feyzo burada çekilmiştir.
  • dünya üzerindeki ilk üniversite de burda kurulmuş.
hesabın var mı? giriş yap