• harry potter serisinin ilk kitabı.

filmlerle kitaplar arasında fark olduğunu zaten biliyorduk. bu farklardan bazıları:

--- spoiler ---
    kitapta vernon enişte istemese bile harry’i peronlara bırakıyor. okul tatile girdiğinde almaya da gidiyor.

filmde hagrid, hedwig’i bir anda getiriyor, ama kitapta hagrid “sana bir doğum günü hediyesi almalıyım” diyor.

aynı şekilde harry asasını alırken hagrid onun yanında ve asayı alırken mezurayla harry’nin kol ölçüsü vs. alınıyor.

troll filmde direkt kızlar tuvaletine giriyordu, ama kitapta olay biraz daha farklı. yine hermonie’yi uyarmak için gidiyorlar, fakat trolle karşılaşınca yanlışlıkla trollü kızlar tuvalete kitliyorlar. o an bunun farkında olmayan ikiliyi hayaletlerden biri çığlık atınca anlayıp hermonie’yi kurtarmaya gidiyorlar. film bu açıdan daha iyi olmuş.

nimbus 2000’i hediye eden mcgonagall, birinci sınıfların süpürge edinmesi yasak olduğu için bu paketi gizlice aç diye bir mektup iliştiriyor. filmde olduğu gibi bariz bir süpürge olduğu belli değil yani. kitapta daha sonra malfoy bunun bir süpürge olduğunu anlıyor.

kitapta ayrıca dursleyler’de yılbaşı hediyesi olarak çok az bir para gönderiyor.

yasak orman’a gitme cezası filmde hermonie, ron, harry ve malfoy’a verilmişti. oysa kitapta ron ceza almıyor, onun yerine neville ceza alıyor. bu ceza da hagrid’in “sahiplendiği” ejderhayı ron’un abisinin gizlice arkadaşlarına bakmaları için buluştukları gece alınıyor.

harry’nin felsefe taşını almak için geçmesi gereken bir büyü daha vardı. o büyü de severus snape’in iksirleriyle ilgiliydi, ancak bu filmde yer almamış. burada ona hermonie yardım ediyor, ancak filmde satranç sahnesi biter bitmez hermonie ron’un yardımına koşuyor.

burayı hatırlamıyorum, ama bildiğiniz üzere harry ailesini görememişti. daha sonra ona fotoğraf albümü hagrid tarafından hediye ediliyor. harry voldemort’u yenip hastaneye alındıktan sonra hagrid, onların tüm arkadaşlarından fotoğraflarını topluyor ve harry’e hediye ediyor.

--- spoiler ---

daha çok detay vardır, aklımda kalanlar şimdilik bunlar oldu. seriye tekrar başladığım için diğer kitaplarını da okuduktan sonra güncelleyeceğim.
  • bu romanı okuyan çocuklar adam kayırmanın iyi bir şey olduğunu, kuralları çiğneyenlerin ödüllendireleceğini falan sanır herhalde. dumbledore son akşam yemeğinde gryffindor'u öyle bir kayırıyor ki akla zarar. slytherin'in hakkını göz göre göre yedi bitirdi adam. film serisini seviyorum, sonunda kitaplarını okumaya başladım ama çerezlik bir eğlence olduğu hissi uyanmaya başladı bende. gerçek dünyadan uzaklaşıp fantik bir evrende kaybolmak için biçilmiş bir kaftan. gel gör ki baştan sona harry potter ve gryffindor kayırılıyor. hak edenin değil arkası olanın yolunu bulduğu bir okul hogwarts cadılık ve büyücülük okulu. ilk kitap böyleydi en azından. bakalım sırlar odası'nda ne gibi hinlikler okuyacağım merakla bekliyorum ama önce şu kar yağışı bir bitsin de kütüphaneye kanca atabileyim.
  • burnu boktan kurtulamayacak olan bir cocuga daha ilk bölümden karanlık orman cezası vermenin gram mantıklı açıklaması olamaz. siz değil miydiniz zarar gelmesin diye teyzesine bırakan.

edit : ron ile oynanan satranç oyununda harry oturduğu yerden taşlara komut verebiliyorken ron'un olayı abartıp ata binmesi saçmalığı. kimsenin burnunun kanamayacagi olayi dramatize etmeyi başardılar.
  • "salon çok görkemliydi doğrusu. duvarlara çoban püskülü ve ökseotundan yapılmış süslemeler asılmıştı, odaya on iki dev noel ağacı yerleştirilmişti, bazıları incecik buzullarla parlıyor, bazıları üstlerindeki yüzlerce mumla ışıldıyordu."

harry potter ve felsefe taşı
  • popülerizme olan alerjim yüzünden çok şey kaybettiğimi hissettiren kitap.

filmini bu zamana kadar izlemedim, kitapları bitirdikten sonra izlemeyi düşünüyorum şunu söylemeliyim kitap harika.
  • “ah müzik! burada yaptıklarımızın ötesinde bir büyü.”
    (syf: 118)

“ama biliyor musun, muggle'lar dünyasında insanlar fotoğraflardan çekip gitmezler.”
    (syf: 96)
  • tekrardan izlemeye başladığım serinin ilk filmi.
hesabın var mı? giriş yap