• şu memleketin yargı sistemine küfür etmemek o kadar zor ki. adam dükkanlarına giren hırsızı öldürdüğü için dört yıldır içeride yatıyor, artık kim olduğunu bilmediğimiz orospu çocukları tarafından ölümle tehdit ediliyor, ailesine haber veriyor, savcılığa haber veriliyor ama adam gene de öldürülüyor.

ulan bu memlekette küçücük çocuklara tecavüz edenler dışarıda, hırsızlık yapanlar, büyük götürenler dışarıda. gel gör ki hırsızı öldüren adamlar içeride, hem de ölü bir şekilde.

ben bu memleketin, ben böyle adaletin, ben bu memlekette gariban olmanın kimsesiz olmanın cibiliyetini sikiyim.
  • hapisteydi ama dusta olu bulunmus.
    niye hapse atildigini bilmiyorum ama birisi annesiyle konustugunda agliyorsa o insana uzulmek lazim.
    "beni oldurecekler anne" demis. annenin o buram buram anadolu ve koy kokan sesinden caresizlik akiyor. eger onun ailesi tasakli olsaydi icerde krallar gibi yasardi hasan kardesimiz ama hasan'imizin kimsesi yokki onu korusun. savci da belli ki yardim etmemis. kanunlar yetersiz kalmis, gardiyanlar guclu gelmis. sesini dinledim hasan'in, uzuldum. tam aglayacaktim, lanet ettim. bir de kufur ettim ama ne fayda, hasan yok. lanet olsun, hasan icin sesimi cikaracak gucum de yok. keske bagirabilsem kanun koyuculara, kanun uygulayicilara ama bu da degistirmezki duzeni, getirmezki hasan'i annesine. kardesi sanki gucu yetecekte durduracakmis gibi soruyor "kim vuracak, kim" diyor. simdi o kardes nasil sevsin lan bu ulkeyi, o kanunu, o polisi, o gardiyani, o savciyi, o insanligi, o topragi.
    en zoru annenin durumudur. "beni vuracaklar" diyen hasan'ina "ne zaman" diye soracak kadar saskinlik icindeki annenin durumudur en zor olan. "oraya gelecez, arabamiz var" diyen annenin durumudur en zoru. ankara'da bir tanidiklari yok ki ona guvensin. tek guvendigi -muhtemelen cok ucuz bir- araba. ve maalesef arabalari da kurtaramadi hasan'larini, hasan'imizi. bugun hasan'inimiza uzulmeyenlerin hasan'i da yarin gitmesin diye duyurmaliyiz sesimizi kanun koyanlara, o kanunu uygulayanlara.
  • bu ülkenin kurbanı. ne yapmış, ne suç işlemiş olursa olsun, hasan'ı koruyamamış bu ülkenin adalet kurumları. ölmüş, öldürülmüş hiç fark etmez, bu ülke hasan'ın "can"ından sorumludur. ne zaman ki onun telefonda yakaran sesini duydum, "anne beni öldürecekler", çığlığını dinledim, canım yandı. o çığlık boğazımda bir yumru gibi asılı kaldı, artık nefes almak daha zor. bu ülkede yaşamak mucize. hasan, bu mucizeyi başaramadı, umarım hepimizin kabusu olur bundan sonra, nasıl bir ülkede yaşadığımızı acımasızca hatırlatır bize.
  • 21 yaşındaydı, cezaevinden ailesini telefonla arayarak "beni öldürecekler" dedi, gardiyanlar müdahalede bulununca telefonu bırakıp kaçmaya başladı, yakalanıp bir odaya kapatıldı, telefon görüşmesinden 15 gün sonra duşta asılı bulundu.

gardiyanlar tarafından kovalanışı ve ailesi ile telefon görüşmesinin yer aldığı şu videoyu mutlaka izleyin:
    http://webtv.radikal.com.tr/…inde-supheli-olum.aspx
  • gerçekten akıllara durgunluk verecek iğrenç bir şüphenin sarmaladığı ölümün talihsiz insanı.

anne babasının onca çabasına, başvurusuna rağmen hiçbir şey yapılmamış.

göz göre göre ölmüş

burada sol tarafta en başta olur sanmıştım.

başka yerde de görmedim.

devlet büyüklerine sokakta güvenlik uğruna kuş uçurtmayan devlet, canlılığının devamını, yaşamını, hayatını kontrol etme yetkisini eline aldığı, kapalı tuttuğu, etrafının devletin güvenlik görevlileri olduğu, ağaçtan düşme şansı olmayan, uyanamasa fark edilen, yaşamında otomobil olmayan, karşıdan karşıya geçmeyen, mahkum edilmiş, tutsak alınmış birinin hayatını koruyamıyor. üstelik o çocuk ana babasına haber vermiş. ortada birtakım görüntüler kayda geçmiş. o görüntüler bugün ortaya çıkarıldı ise montajlanmış mı? değil ise onlardan haberdar olan insanlar nasıl bir vicdana sahipler? bu konuda ana babasının yaptığı başvuru, iddia bu kadar korkutucu olduğu halde, niçin yerine getirilmemiş, niçin neler oluyor, böyle bir şey nasıl olabilir dememiş? hepsini geçiyorum, olum kan alırlar mınıskim, şu manyaklığı bir durduralım dememiş?

hadi bu olmamış, hapşırığımızda duygulanan hisli vicdan irfan sahibi muhteremler vakit mi bulamamışlar bir neler oluyor yahu biz yüzüncü yıl, bininci yıl planları yapıyorken hapishanelerimizde dememişler mi hiç.

2011'de olmuş bu olay.

akıllara durgunluk verici bir ne demeli aymazlık mı, çaresizlik mi, iğrençlik mi, ihmal mi, vicdansızlık mı, gözü dönmüşlük mü ne ise onun ortasında, onun içinde, egemenliğinde gerçekleşmiş ölüm.

sonra intihar. adli tıp otopsisi değil. psikolojik bozukluk iddiası.

annesi de diyor tabi o halde neden hastanede değil? neden doktorlara götürmemişler?

çok haklı.

insanlığın sinirlerini bozacak bir ölümle aramızdan ayrılmış devletimiz vatandaşı. ya da insanlığın alınmış sinirlerinin son kurbanı. nerede yaşıyoruz abi biz? yani gerçekten hiç değerimiz yok iktidarın gözünde. kimse heveslenmesin çok büyük, ileri olmaya hemencecik. bu dünyada gerçek diye bir şey var. er geç ortaya çıkan. yatağını arayan sular, birbirine kavuşan dereler gibi. başka ülkelerle savaşma gölgesinde, farkında olmaktan uzak tutularak, geçim sıçım derdinde, öyle her birimizde bu ne sike yarar diye evirip çevirdiğimiz utanç verici bir sıkıntı, yaşayıp gidiyoruz, kervanın gölgesinde. herhal bu kervanlar ve kervanlar gölgeleri iç içe geçmiş halkalar misali eklemleniyor şimdimize. göçüyoruz.

çok belirsiz, çok tedirginlik verici... umarım tez vakitte ölümünün nedeni ve sorumluluarı ortaya çıkar.
  • bursaspor'un timsah yuruyusu yaptigi yillarda, trabzonspor'a karsi favori olarak ciktigi karsilasmada sahneye beklenenin aksine bursasporlu futbolcular degil hasan ozer cikmisti, attigi ilk kafa golunde epey bi yukselmisti. o aksam maca damgasini vuran isim olmustu hasan. ayrica karsilasmayi 3-0 kazanan trabzonsporlu futbolcularin timsah yuruyusu yapmasi hos bir gonderme gibi gorunsede en az caglar birinci'nin avni aker'de kolbasti oynamasi kadar cirkinmis. yanlis hatirlamiyorsam bursaspor o karsilasmaya lider cikmisti karsilasmayi 3-0 kazanan trabzonspor ligin yeni lideri olmustu, macin adami tartismasiz hasan ozer olmakla birlikte cengiz atilla etkili futbolunu golle susleyememisti.

ve bu sezon galatasaray'in seriye ba$layacagi sezonun ta kendisiydi.
  • 2012 türkiye'sinde, annesine telefonda seslenişi kulaklarımdan silinmeyen genç.

annesinin katıldığı televizyon programını* adalet bakanlığı yetkilileri aramış. "bu şahsın zaten psikolojisi bozukmuş" demiş. buna karşılık annesi yanık anadolu şivesiyle hem ağlıyor hemde "oğlumun psikolojisi bozuk değildi. bozuksa bile neden bir çaresine bakılmadı? neden doktorları tedavi önermedi?" diyor.

şimdi sormak lazım; bu her şeyden haberdar, büyük bilgin adalat bakanlığı yetkilisi neden bir yıldır aydınlanamayan bu davada tanık olmayı düşünmüyor? "yahu bu adamın psikolojisi bozuktu, neden sahip çıkamadınız" deyip, bu gencin ölümünden sorumlu cezaevi müdüründen, gardiyanına herkesi sıraya dizip canlarına okumuyor? hadi bunları yapamıyor. yeri gelince üçüncü dünya ülkesi olarak tanımlanan gürcistan'da "mahkuma kötü davranıldığından" adalet bakanı istifa etti. hiç mi sorgulamıyor? ortada bir şüpheli ölüm var ve bir yıldır aydınlanamıyorken nasıl bir kendinden geçmişliktir ki; telefonla aramak yüzünü kendinde bulabiliyor?

maalesef , büyük ihtimalle bir futbolcu ismi zannedileceği için, hangi hasan özer'den bahsettiğimin bilinmesi için aşağıdaki linki veriyorum.

http://www.radikal.com.tr/…id=1104280&categoryid=77
  • ses kaydını dinleyip de bu büyük haksızlık ve adaletsizlik karşısında aynı ölüm korkusunu duymamak insana, hakka, doğaya hakarettir. bir insanın öldüğü -adaletsiz olduğu aşikar- bu karanlık süreç aydınlanmadıkça hasan özer'in, babasından çaresizce yardım isteyişi insanın içinden nasıl çıkar. en önemlisi ailesi nasıl yaşar. vicdan diye bir şey var bu amına koyduğumun dünyasında, başka söyleyecek bir şey yok.
  • insan hakkı denen şey hasan için vardı; senin ya da benim için değil. en büyük derdi en yeni telefonu satın almak olan bizler, hasanın çığlığını duyunca pek üzülüyoruz ama hiç utanmıyoruz. şimdiye dek insan hakları için hiçbir şey yapmayanların bu çocuğun ölümüne üzülmeye hakkı yok.
  • hapishanedeki sahneleri, turkiye'nin icindeki mide bulandirici manzaralardan biridir ama cok ic acitandir. yurek burkmustur.
hesabın var mı? giriş yap