• çoban gezmeyi sever ama koyunlarını unutmaz.
    kontrol edebildiğn ihanet kontrol edemediğin sadakatten daha kıymetlidir.
    kimse kimseye mal bağışlamaz gün bağışlar.
    .
    .
    .
  • unutma ki insanı, "zaman" belirler, "dil" değil.
    deniz;
    martı için sadece bir "eğlence"
    balık içinse bütün bir "yaşam"
    seni seven için,
    "yaşam" ol...
    "eğlence" değil.
  • “akıl süsü dil, dil süsü sözdür. insanın süsü yüz, yüzün süsü gözdür.
    insan sözünü dil dili ile söyler; sözü iyi olursa, yüzü parlar.”
  • "giderek terbiyesizleşiyorsan; hayatın ne mal olduğunu anlıyorsun demektir.."
    bob marley
    cümle direk beni tarif ediyor.
  • rus edebiyatının efsane yazarı tolstoy'dan, yaşamınıza ışık tutacak 19 tespit :

1. "öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar."
    2. "kimse, kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir, bilmelisin. küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin."
    3. "hayat ne gideni geri getirir, ne de kaybettiğin zamanı geri çevirir. ya yaşaman gerekenleri zamanında yaşayacaksın, ya da yaşamadım diye ağlamayacaksın."
    4. "insanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini. payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür."
    5. "bozuk para insanın cebini deler, bozuk insan da kalbini. bu yüzden harcayın ikisini de gitsin."
    6. "insanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir."
    7. "herkes insanlığın kötüye gittiğini kabul eder ama hiç kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez."
    8. "herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez."
    9. "varlığı bir şey kazandırmayan insanların, yokluğu hiçbir şey kaybettirmez."
    10. "ne diye şeytana kızarsın? bir iyilik yap da, o sana kızsın."
    11. "bil ki, yaşadıklarınla değil yaşattıklarınla anılırsın. ve unutma; ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın."
    12. "bir kadının kaderi, sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir."
    13. "bir insanı bulunduğu mevkiyle değil, göz koyduğu mevkiyle ölçmek gerekir."
    14. "güzel olan sevgili değildir, sevgili olan güzeldir."
    15. "en güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır."
    16. "mutluluğu ihtiraslarda değil kendi yüreğinizde arayın. mutluluğun kaynağı dışımızda değil içimizdedir."
    17. "bir insan acı duyarsa canlıdır. başkasının acısını duyarsa insandır."
    18. "hayat bizi resmen dört işlemle sınar; gerçeklerle çarpar, ayrılıklarla böler, insanlıktan çıkarır ve sonunda topla kendini der."
    19. "insanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruştadır."
  • mevlana üstad mesnevisinde şöyle demiştir: "fani varlıklarda görülen güzellik, ilahi güzelliğin geçici olarak onlara aksetmesinden ibarettir. akseden o nur, günün birinde aslına geri dönecektir. bu yüzden ey allah yolunun yolcusu, geçici güzelliklere bakma da, sen onun aslını, yani o güzelliği vereni ara! güneşin duvara düşen nuru, yine güneşe gider. sen duvara düşen nura değil de, o nuru düşürene, yani güneşe git; sana layık olan odur."

fani güzelliğe talip olup da emanet olan fiziki cazibe yıllara yenilip kaynağına döndüğü vakit fiziki aşkı biten ve vakti ile yoluna kul köle olduğu kişinin yüzüne dahi bakmak istemeyen günümüz insanı için kulağa küpe olası güzel şeyler demiş üstad.

bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde ibn-i farız üstad da kasidei ta'iyyesinde şu şekilde ele almıştır: "kadınlarda olsun, erkeklerde olsun görülen bütün güzellikler, hakk'ın güzelliğinden gelmektedir. çünkü cenâb-ı hakk, bütün güzellere geçici bir zaman için kendi güzelliğinden vermiştir. mecnun'ların hepsi de leyla'larda parlayan hakk'ın güzelliğinin aşığıdırlar. hakk'ın güzelliği maddeye aksettiği, maddede kendini gösterdiği için, sevenler fani güzelleri sevdiklerini sandılar da, o güzellikleri verenden haberleri olmadı. aslında hakk, kendini maddede perdeleyerek güzelliğini gösterdi. kendi güzelliğini düşürdüğü maddelerde gizledi; çeşitli şekillere, çeşitli renklere büründü."

perdede oynayan gölge oyunundaki gölgelere aşık olacağımıza, perdenin arkasında saklı olan, gölgelerden uzak ve öte hakk güneşine kapılmaya davet ediyor üstad.

imam-ı besta üstadın sözü ile bitirmek istiyorum: "insanın dünyada en fazla olan şeyi; kusurları ve noksanlarıdır. ey bedenine hizmet eden; ne zamana kadar onun hizmetinde bulunacaksın ? yüzünü sende bulunan ilahi emanete, ruhuna çevir de onun kusurlarını gidermeye çalış! çünkü sen, bedenin ile değil, ruhun ile insansın!"
  • jim carrey

bence bazen insanlar tamamen karakterlerinde yaşıyorlar ve belki de kurtulmasını bilmiyorlar. ya da başka bir yola girmesini bilmiyorlar. gezegeni terk etmek için girmeleri gereken nihai yol yani karakterden çıkmak için. aslında hasretini çektiğimiz şey kendi yokluğumuz. ölünce olanlara hasretiz. ‘’artık bunu dert etmem gerekmiyor mu’’ gerçekten hissediyorum ki şu anda bana adresimi sorsanız, gerçek yerimi sorsanız derdim ki ‘’evrende bir yerde sessiz, sakin bir koltuk var ve bu koltuk her şeyi kapsıyor. ben de oradayım. hiçbir şey istemiyorum, en çılgın yanı da bu. ve amerika gibi bir yerde bu çok garip kaçıyor. hiçbir hırsının olmaması, ama gerçekten yok. bu beni artık büyülüyor, yok olmak.
  • karıncayı sikerim belini incitmem
  • "insanlar asla söyledikleri kadar meşgul değillerdir. insanların öncelikleri vardır ve bazen sıra sana gelmez."
  • üzüm idi, güzün idi.
hesabın var mı? giriş yap