şükela:  tümü | bugün
  • alman eğitim sisteminde 4 yıllık ilköğretimden sonra gidilebilen 3 yoldan birisi. hauptschule de eğitim düzeyi basittir ve meslek yaşında kalifiye eleman yetiştirmek için temel bir eğitim sunar. eğitim süresi beş yıldır. burdan mezun olanlar 18-19 yaşında tam gün çalışmaya başlarlar
  • almanya'da grundschuleden sonra gidilebilecek 3 lise tipi arasinda kalitesi en kötü olani. ögrencinin grundschule'de aldigi notlari, performansi ve ögretmeninin tavsiyesi üzerine yapilan secimle yerlestirilmesinde genelde basarisi düsük ögrenciler ile almanca ve almanya'ya adaptasyon konusunda sikintilari olan göcmen cocuklarinin gittigi okullardir. alman toplumunda da pek iyi gözle bakilmayan okullardan oldugu icin kimsenin cocugunu göndermemeye ugrastigi bir yerdir. özellikle almanca problemleri nedeniyle önemli miktarda türk ögrencinin de bulundugu okullardir. bir üstü icin (bkz: realschule)
  • güzel bir parca.

buradan
  • almanlar'da meslek lisesi...
    buradan mezun olanlar alman öss'si olan abitur'a doğrudan giremezler.
  • bu okulların 80 ve 90 lı yıllardaki türkiye'deki karşılığı tam olarak kız meslek liseleridir kanımca.
    endüstri meslek, sağlık meslek, vs. gibi adamı direk meslek hayatına hazırlayan diğer meslek liseleri de sayılabilir ama, kız meslek bunu açıklamak için en güzel örnektir.