• tahmini yapan sizseniz ve tahmin tutmamışsa, renk skalasındaki tüm morları ayrı ayrı yüzünüzde deneten eylem.

bir de "pratik hava tahminleri" vardır ki, bunun için bir vtrmiz var, izliyoruz efem.

* vivaldi'nin dört mevsim'inden bir pasaj eşliğinde yağmur, kar, bahar çiçekleri ve güneş resimleri geçer*

bir kişi arkaplanda kayalara vuran deniz ve parlayan güneş olduğu halde konuşarak ilerlemektedir.

"efendim, her ne kadar hava olayları beşer için kontrolsüz olsa ve kontrolsüz güç güç olmasa da, insanoğlu "en azından biraz bilgimiz olsun bu konuda" diyerek hava olaylarını incelemiş ve tekrarlayan desenler bulmuştur.
    denizci atalarımdan bana miras kalan bazı bilgiler ve hava durumu sensörlerimi kullanarak bugüne kadar pek çok tahmin yapmış bir kişi olarak, bu tahminleme yönteminin beceri, his ve deneyim dışında kalan bazı noktalarını burada zikretmeyi ek$isözlük camiasına bir borç bilirim."

*ekran kararır*
    <büyük puntolarla> "bundan sonra asla ıslanmayacaksınız" *sbamk efekti*
    *ekran aydınlanır*

"lodosun arkasından yağmur gelir"..... *sbamk*
    "lodos, sıcak havayı peşinden sürükleyen güneyli, hoppa bir rüzgardır. uludağda kar yağmaya başladığında, soğuk soğuk esmesine aldırmamak gerekir.
    lodoslu günlerde havadaki nem oranı arrttığından, havada mercek etkisi oluşur ve de ıraklar yakın olur.
    yani ne zamanki karşı komşunun penceresi size olduğundan yakın geldi, hah işte o zaman lodos zamanıdır. "

"gökyüzündeki tüy bulutları, havanın bozacağına delalettir."
    "ne zaman belirir tüy bulutları mavi göklerde, ah işte o zaman bir iki gün içinde hava bozar. "

"tuvaletin suyunun çekilmesi alçak basıncı ve ardından fırtınayı gösterir. "
    "en iyi barometre tuvalettir çünkü.. dikkat edip gözlemlerseniz bunu siz de görebilirisniz.
    bunun için malzemeler: bir adet alafranga klozet, bir çift göz"

"güneş, kızıl battığında ertesi gün hava güzel olur. "
    ne zaman yumurta sarısı ya da ona açık sarısı halinde batar, o zaman işte hava bozar.

"bir wilwarin'den pratik hava tahmini programının daha sonuna geldik.. en yakın zamanda görüşmek üzere...
    unutmayın, 'en havalı havacılar havalarını bizden alırlar', iyi akşamlar. "
  • (bkz: hava durumu)
  • herhalde ingiltere icin yapilani en kolay olan tahmindir*
  • bunu kendi kendinizede rahatlıkla yapabilirsiniz. işte birkaç ipucu;

http://www.marisys.com/…how_to_forecast_weather.jpg
  • annemin doğruluğuna hiç inanmadığı şey (idi). sanırım şu sıralar bu konudaki fikrini sorgulamakla meşguldür zira sabah babam evden çıkarken çantasına şemsiyesini de attığında ona "inanıyorsun da şunlara. kaç gündür yağmur yağmur diyorlar. hani nerede? yağınca beni ararsın! göreceğiz bakalım!" şeklinde iddialı bir çıkıştı bulundu. şöyle dedik böyle dedik ikna edemedik yağacağına. şimdi kendisi de dışarıda ve ben evde pis pis sırıtıyorum. bir gün annemin yağmurda ıslanmasına sevineceğim aklımın ucundan geçmezdi fakat bilimsel açıdan bu gerekliydi.
  • yağış (kar,yağmur) olarak saatlik tahminleri, bir sonraki adım olarak haftalık tahminleri paylaşmada başarısını tek geçerim denilen siteleri aradığım ama sonuca gidemediğim tahminlerdir.
  • belirli hava sistemlerinin sürati, yönü ve böyle durumlarda önceki gelişmelerin istatistiğine dayanılarak yapılan matematiksel dayanaklı öngörü.
  • "hava öngörüsü" diye terimleştirilebilecek karşılığı olan hava durumu şeysi. önkestirim diye de bir sözcük var ama biz türkler bunu kullanmaya ikna olmayız.

(bkz: işaretler/@ibisile)
  • karmaşık sistem modelleri oluşturmada bilgisayarların kullanıldığı ilk alan. aynı teknikler, küçük çapta akışkan akımlarla ilgilenen pervane tasarımcılarından geniş çaplı para ve sermaye hareketleri ile ilgilenen iktisatçılara kadar türlü çeşitli tahminlerde, farklı birçok fen bilimciye ve sosyal bilimciye hizmet edecekti. nitekim, yetmişlere ve seksenlere gelindiğinde artık bilgisayarlı ekonomik tahminlerde küresel hava durumu tahminleri arasında gerçek bir benzerlik olduğu görülüyordu. bu modellerde ister atmosfer basıncı ister para arzı açısından başlangıç koşullarını ölçmek amacıyla oluşturulmuş, belli ölçüde keyfi bazı denklem ağlarından süzülüp gelen verilerle, gelecekteki trendlere ilişkin simülasyonlar oluşturuluyordu.

kaos - james gleick
hesabın var mı? giriş yap