• mantı bu çok açık bisey
    (bkz: ilber ortaylı)
  • (bkz: köfte)
  • ahtapottur.
  • çok yorulduktan sonra yediğin yiyecek.
  • maracuja bilmem bilen var mı ama çoğ eyi
  • bol malzemeli tost
  • bu tanimin karsiligi sizde sadece tek bir yemek ise, cidden cok sanssizsiniz demektir.
  • çok fazla aslında. sadece bir tanesini seçmek zor.

turp otu.

sadece haşlayın. damak lezzetinize göre ekleyecekleriniz ( sarımsak, nar ekşisi, limon, karabiber, tuz...) değişebilecekse de bol zeytinyağı döküp üzerine, mutlaka ama mutlaka sıcak yeyin.

bilen azdır, karnıbahar yaprağı.

edremit kötfezinde "sallama" olarak bilinir. evet bildiğimiz karnıbaharın taze yaprakları. haşlayın. zeytinyağı, tuz, karabiber, limon. evet sıcakken... inanamayacaksınız.

enginar.

çoğunlukla bilinen soğuk, meze hali değil. henüz bir yumurta kadarken, parçalarına ayrılmayacak şekilde ortadan dikine dörde bölünerek, taç yaprakları ile birlikte, sadece bolca domates, soğan, dereotu ile zeytinyağlı pişirilmiş sıcak hali. yutulan her lokmanın ardından, bir küçük yudum su içmeyi daha önce denemediyseniz bu yemekle, bir ziyafet deneyimleyeceksiniz. o muhteşem tad ve koku, her yudum sudan sonra çoğalıp, tüm duyularınızı esir alacak. kemikli kuzu eti ile pişirileni tercih edilir ama ben bir hayvanın öldürülmesine sebep olan önerim olsun istemiyorum.

zeytin yağlı biber dolması, yaprak sarması.

dünyada kaç insanın böyle bir şansı olur bilemem ama özellikle halamın biber dolması.

melki !!!
  • taze king crab, erimiş tereyağına batıra batıra.
    yanında ıstakoz bile bayat ekmek gibi kalır, o derece.

adana'da şeyhmuz'da yapılan adana kebabı. kesin içinde lsd var. insanın ayakları yerden kesiliyor.

peşin edit: king crab alaska'da bir paket sigara parasına alınabiliyor efendim. evet, orada yedim.
  • (bkz: yarak)
hesabın var mı? giriş yap