• ülke lise gibi yönetildiği için gerçekleşmeyecek olaydır.
  • e yapmayalım madem referandumu, biz mi dedik yapın diye.
  • artık şu dilli paka bu kadar değer vermeyin. akit'i görünce tüylerim amuda kalkıyor, hele dilli pakı görünce dilim ters dönüyor ağzımda.

yazmamış, kara(ka)lamıştır.

ekleme: bir insan düşünün soyadı "dilipak" ve yine düşündüğünüz aynı insan ancak bu kadar soyadına muhalif.

düzeltme: "ekleme" kısmındaki kelime ve düzen bakımından sıkıntılı duran cümle için uyaran saatlerikuranbenim'e teşekkürler. *
  • her soyledigi söze verilecek bir cevap var ama ben sadece 'terör yükselir' e cevap vermek istiyorum.

adama demezler mi 'ulan göt, cumhuriyetin hangi döneminde terör bu denli yükseldi, bu kadar bomba patladı' diye. bence derler.
  • hayır çıkarda ülke karışırsa , siz hayır dediniz böyle oldu
    evet çıkarda ülke karışırsa , bizi çekemediler karıştırdılar

bunlarda ki dil, beyin yapısı akıllara zarar.
  • hayır vermek için bir geçerli neden daha.

bir anayasa değişikliğiyle yada belli bir hükümetin yokluğunda ülke kaosa sürüklenecekse en kısa sürede o hükümetten kurtulmak daha hayırlıdır.
  • bu demogoji ile korkudan, sırf korkudan evet diyecek olan varsa, buyursun desin. ama şunu da unutmasın ; bu başkanlık sistemi hakkında bir referandum. rejim değişikliği ile ilgili. farzedin ki erdoğan'dan razıyım ben akp'den razıyım, bugünkü sisteme de bayılıyorum.aynen devam etsinler işte. her şey dört dörtlük, her şey mükemmel.. 15 yıldır tek başına iktidar olan bir parti 15 yıldır devletin başı olan bir insan... aynen devam etsin işte. ben,yok başkanlık kalsın istemem, dedim diye, neden hükümet düşsün? ya da başka türlü sorayım, başkanlık sistemini kendi hakkında bir güvenoyu, türkiye için hayat memat meselesi olarak görenler bunu neden bu kadar tirmandirdiklarini açıklasın. hayır çıkar da ertesi gün dolar firlarsa, sanki bugüne kadar hiç firlamadi da ; fetö azar üstümüze saldirirsa, sanki darbe yapmaya kalkmadi da, diye,acaba ben neden, aferin bugüne kadar ne yaptıysaniz aynen devam edin dercesine bir 15 yılı daha bir anda altın tepsiyle sunayim önlerine.. acaba neden? korktuğum için mi? zaten daha önce başımıza gelen şeylerden korktuğum için yani .. yoksa tam tersine her zamankinden daha temkinli olmak zorunda olduğum için, gerçekten bu kadar yetki ve gücün tek elde toplanması yeni ve yaşanmamış başka bir korku olduğu için hayır mı demeliyim?

işte cevap.. bu sadece başkanlık sistemi referandumu değil sanki bir güvenoyu refarandumu gibi ileri sürüluyor bu yazıdaki gibi görüşlerde. bizi zaten yüzleşmis olduğumuz korkularla korkutarak. bu gerçekten çok saçma.

ne sanıyorsun ki, hayır dedik diye, farzet ki fetö yeniden azdı dediğin gibi, buyur gel mi diyeceğiz... öyle bir şey olsa yine tanklarin önünde durmayacagimizi nerden çıkardın? akp iktidarında, başkanlık sistemi konuşulurken mecliste oylanirken dolar 3.5 gu geçtiği zaman mahvolmdik mı hiç?dilipak yazı filan yazmadi bunun hakkında.madem dolar bozdurmakla oluyodu yine bozdururuz ne olacak? nasılsa dolar zenginiyiz hepimiz. yoksa değil miyiz? ben anlamadım ; evet çıkarsa ertesi gün her şey mümkün şaha kalkıyoruz ; hayır çıkarsa yıkım başlıyor hemen?! bu hangi aklın ikna olacağı bir şey?

ya evet diyeceğiz ya da hayır. ama şunu unutmayın evet de desek hayır da çok önemli bir ortak noktamiz olacak. bu yazıların korku pompalamasina gerek yok ki... biz zaten çok korktuk ve korkuyoruz. korktuğumuz için evet diyoruz ya da hayır. önemli olan şu ama ne yazık korkularimiz hakiki. korkmakta haksız değiliz. bugüne kadar yaşadıklarımızin hiç mi anlamı yok? bu kadar korkmuş vaziyette bir millet, eli yüreğinde, yazık değil mi bize? hepimize..korkuyoruz evet ama yine de bu gerektiği şekilde hareket etmek için bir engel değil. insan doğru bildiğinden sadece tehdit altında olduğu için vazgeçecmez . dilipak ve benzerleri neden sadece hayır çıkarsa olabilecek felaketleri vurguluyor? bize neden güzel şeyleri anlatmıyor.bence ikna etmek istiyorlarsa öyle yapmalilar çünkü.

edit : demek istediğimi, benim de burda sorguladigimi sorgulayan daha düzgün ifade edilmiş olarak

dilipak'a cevap niteliğinde,

http://www.diken.com.tr/…liga-evet-diyecek-misiniz/
  • biz bu referandumda yeni anayasayı oylamıyor muyduk? hayır çıkarsa hükümet nasıl düşüyormuş, biri bana anlatsın.
  • #hayır

senden korkan senin gibi olsun diyorum...
  • dahası da olur mesela deprem olur, yanardağlar harekete geçer, önce seller sonra kuraklık ve buzul çağı..zombi salgınları, meteorlar, gelgitler, uçan kuşlar, martılar..bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzer toprak, cehennem olur..

hele bir evet çıksın işte o zaman çiçekler açar, çocuklar şarkı söyler, gökyüzü masmavi, denizler berrak, ağaçlar meyveler, tavuklar yumurta, inekler süt verir. mutlu bir yusufçuk havalanır, karabaş keyifle sallar kuyruğunu, çayını karıştırır adem abi kahvede, torununun başını okşar fatma teyze ve annesinden iştahla emmektedir gülsüm bebek ah bir evet çıksa küresel galaktik güçler ağlaşarak kaçışır, merkel mutsuz, putin dertli, trump kızgın, demokratik kongo cumhuriyeti sessiz kalır.

geziciler 200 dolarlarını çoktan harcadığından acından ölürler, aydın doğan çoktan ülkeyi terketmiş ve can dündar'a komşu olmuştur. fethullah'ın kalbi bu durumu kaldıramamıştır, toprak altından fışkıran petrol, altın, bor, plütonyum, uranyum ve hatta toryumları koyacak yer bulamayıp mars da kuracağımız koloniye taşırız falan...
hesabın var mı? giriş yap