şükela:  tümü | bugün
 • 40. japon başbakanı
 • pearl harbor baskını'nın önde gelen sorumlularından birisi olan japonya başbakanı, 2. dünya savaşının bitmesinin ardından uzak doğu uluslararası askeri ceza mahkemesi tarafından savaş suçlusu ilan edilmiş ve 23 aralık 1948 tarihinde asılarak idam edilmiştir.

  kimilerine göre adolf hitler ve benito mussolini ile aynı çizgide bir insan olduğu düşünülmektedir.
 • ldp toplasmasinda gorulmus sahis bir tuhaf bu adamin gunumuz japonya'sindaki konumu.
  http://www.japantoday.com/…rence-causes-stir-online
 • japon hitler'i. 30'lardan sonra japonya'yı bildiğin rehin almış kwantung ordusu'nun komutanlarından biriydi. bu ordu, gücünün sınırlarını iyi bildiği için savaşa karşı olan donanma kurmaylarına bile suikastler düzenlemekten çekinmeyen askerden çok kızılderilileri öldürmeye yeminli buffalo bill tarzı kovboylardan oluşuyordu.

  hitler başlğındaki on yüz bin milyon giriye rağmen kendisinin sadece 4 giriyle hatırlanması japonların ikinci dünya savaşı işinden bayağı iyi sıyrıldığının kanıtı.
 • 8 milyon kişinin katledilmesinden sorumlu fasist japon başbakan.

  olm ne acayip bi dünya lan bu, ya doğuya dogru gittikce insan denilen canlı türü ucuzluyor yada medyaya sahip olan dünyaya da sahip oluyor.
 • savaş sırasında amerikalılar tarafından aleyhine afişler bastırılan japon asker ve siyasetçidir.
  "we'll pay you back tojo" "senden acısını çıkartacağız tojo"

  https://upload.wikimedia.org/…"_-_nara_-_513574.jpg

  ve ardından 23 aralık 1948 günü amerikalılarca idam edilmiştir.

  amerikalıların öfkesinden kaçınız.
  amerikalılar nice eli kanlı despot diktatörü bu dünyadan silip attılar.

  işin ilginç yanı birçok japon "hideki tojo"yu ulusal kahraman olarak görüyor.
  ruhuna övgüler düzüp adaklar sunuyor.
 • japon general, aynı zamanda başbakanlık da yapmıştır. hakkında yazılanların aksine kwantung ordusunun azılı liderlerinden değildir. hatta dönemin japon hükümeti tarafından darbe planı yapmaktan başka işe yaramayan kwantung ordusunu denetlemek üzere müfettiş olarak gönderilmiştir. görevinde o kadar başarılı olmuştur ki "bu orduyu tojo' dan başkası yönetemez" denilerek kwantung ordusunun başına geçirildi. ordudaki radikallerin hükümeti ele geçirmeleri sayesinde başbakan olmuştur. amerika ile savaş kararı kendisinin değil o dönemki tüm radikallerin kararıdır. tojo sadece görünen yüzdür.

  savaş suçlarına gelince, batı ordularının aksine japon ordusunda alt kademedeki subayların geniş yetkisi vardır. suçların çoğu üst kademenin haberi olmadan işleniyordu. japonlar bu uygulamanın yanlışlığını çok geç anladılar ve düzenleme yaptıklarında iş işten geçmişti.