şükela:  tümü | bugün
 • 1884 ilk makineli tufegi tanitan kişi.
 • kendisi aslında elektirikli fare kapanı yapan bir mucittir. silah işine girmesini bir arkadaşı tavsiye etmiştir. köşeyi dönmenin tek yolunun "aptal avrupalıların birbirini daha hızlı öldürebilmesini sağlayacak bir silah"tan geçtiğini öğrenen maxim, epeyce para ve ün sahibi olmuştur.
 • edison dan birkac hafta hizli davranmi$ olsa, elektrik lambasinin mucidi olarak tarihe gececegi soylenen, daha sonra da elektrik lambasi ile ilgili uretim teknikleri geli$tirmi$, ba$ka pek cok alanda da cali$malari olan onemli bir mucit.cok namlulu makineli tufek projesini abd savunma bakanligina begendirememi$, bu duruma kizip ingiltere ye yerle$mi$, maxim tufegi olarak anilan bu icadi orada gereken ilgiyi gormu$ ve kendisi sir unvani ile odullendirilmi$tir.1916 da, 76 ya$inda ingiltere de oldu.
 • icat ettiği makineli tüfeği değişik ülkelerde satış için sergilerken * danimarka kralı tarafından "çok mermi israf eden ve gereksiz yere masraf çıkarttığı" gerekçesiyle nazikçe reddedilmiş kişi.
 • basil zaharoff ile ortaklık yapmış kişi. basil efendi maxim'in başarısız olması için uğraşmış, bu sayede daha sonra pazarlamayı kendi üzerine alabilmiştir.
 • hartum savasinda ingilizler, mehdi ordusu'na karsi bu adamin icat ettigi makineli tufegi kullanmislar, kendilerine at ustunde saldirmakta olan sudanlilari makineli tufekten gecirmislerdir. yanlis bilmiyorsam ilk olarak etkisi burada gorulmus ve tam bir katliam yapmis ingilizler bu adamin icadi sayesinde. neredeyse hicbir zaiyat vermeden, dusman ordusunu tamamen yok etmislerdir.
 • hiram maxim, 5 şubat 1840'da sangerville'de (maine, abd) doğdu. küçük yaşlarından itibaren mekanik olan herşeye ilgi duyan maxim'in çocukluğu, evlerinin yakınlarındaki derelerde envai çeşit değirmen modeli yaparak geçti. yöredeki değirmenler küçük hiram'ın ilham kaynağıydı ve aslında ilk icadının ortaya çıkışında da bu değirmenlerin verdiği ilham başrol oynayacaktı..
  bu arada sangerville çevresindeki pekçok değirmen farelerin istilasındaydı ve hiram bu sorunu "otomatik olarak kendini yeniden kuran fare kapanı"nı icat ederek çözmeyi becermişti. ne yazık ki bu kapanın patentini almaya hiç gerek duymadı.

  hiram ilk gençlik yıllarını, fitchburg, massachusetts'daki bir at arabası imalatçısının yanında kalfa olarak çalışarak geçirdi. 20 yaşında, kanada'da çalışırken, karatahtalar için bir kaplama geliştirdi. geliştirdiği ürün öyle başarılı oldu ki, bütün bir kuzey amerika'da büyük miktarlarda satıldı.

  girdiği her işte doğal yeteneğini kanıtlayan genç adam, karatahta kaplamasını izleyen yıllarda gaz aletleri ve elektrik lambaları üzerine bir dizi patentin de sahibi oldu. 1881'de paris elektrik fuarı'nı gezerken tanıştığı bir adamın, "çok para kazanmak istiyorsan öyle bir şey icat et ki, avrupalılar birbirlerini daha kolay boğalayabilsinler" demesi üzerine londra'ya taşındı.

  "100 piyade tüfeği gücünde"

  londra'nın hatton garden'ındaki küçük bir fabrikada, birkaç yıllık bir çalışmanın sonunda, dakikada 666 atış yapabilen tek namlulu tüfeği geliştirdi ve mükemmelleştirdi. ayrıca bu tüfekte kullanılacak dumansız barutu da geliştirdi. her merminin tepme gücü, kovanın dışarı atılmasını ve yeni merminin yuvaya sürülmesini sağlıyordu.

  ilk kez 1885'de tanıtılan ve 1891'de ingiliz ordusunda kullanılmaya başlanacak bu olağanüstü silahı görmek için, içlerinde galler prensinin de olduğu birçok kişi küçük fabrikaya akın etmişti o zamanlar. yaklaşık yüz piyade tüfeğinin ateş gücüne sahip silah, hem matabele savaşı'nda (1893 - 94), hem de boer savaşı'nda - hem de birbiriyle savaşan iki ordu tarafından da - kullanıldı.

  matabel'deki bir muharebede, sadece 50 ingiliz koloni askeri, 5000 matabele savaşçısını dört adet maxim'le püskürtmeyi başarmıştı. bu silahı ingilizlerden hemen sonra ordularına dahil eden ülkeler arasında, avusturya, italya, almanya, isviçre ve rusya vardı. 1905'e gelindiğinde ise maxim otomatik makinalı tüfeği, 19 farklı ordu ve 21 donanma tarafından kullanılıyordu.

  bu arada hatton garden'daki üretim kapasitesinin müthiş talebe hiçbir şekilde yeterli olamayacağı anlaşılmıştı. 1884'de maxim, crayford'a taşındı. buradaki faaliyetler bir süre "maxim-nordenfeldt gun" adlı şirketin çatısı altında sürdürüldü; 1897'de ise "vickers, son and maxim" kuruldu.

  maxim makinalı tüfeği başka mucitlere de ilham kaynağı olmuş, alman ordusunun "maschinengewehr"i ile rus ordusunun "pulemyot maxima"sı bu eşsiz silahtan alınan ilhamla vücuda getirilmiştir. makinalı tüfeğinin büyük başarısından sonra deneylerine devam eden hiram maxim, pneumatic tüfeği (hava basıncıyla çalışan mekanizma), susturucuyu (daha sonra otomobil eksozlarına uyarlanmıştır) ve "uçan makina"yı da (ilk uçaklardan) geliştirdi.

  1901'de ingiliz vatandaşlığına alınıp şövalye ünvanı verilen maxim, 24 kasım 1916'da öldü. son günlerinde, baldwyns park'a (1894'de "uçan makina", bexley cottage hastanesi yararına düzenlenen bir bağış kampanyası çerçevesinde baldwyns park'ta sergilenmişti) heykelinin dikilmeyişi hakkında kendisine yöneltilen bir soruya, hükümetin söz konusu yerde mükellef bir akıl hastanesi inşa ederek şükranını ifade etmiş olduğunu söyleyerek cevap verdiği biliniyor.