şükela:  tümü | bugün
 • turk silahli kuvvetlerinde yakinda kullanilmaya baslanacak olan piyade tufegi.g3ten daha kisa ve hafif.5.56 mm. capinda.
  uzaktan akrabalari icin:
  (bkz: m16)
  (bkz: g3)
  (bkz: mg3)
 • koruma ve destek amaçlı piyade tüfeği olarak tanımalabilecek, 5.56mm x 45 mm kalibresinde mühimmatla kullanılan, dakikada 750 atım yapabilen ,920 mm uzunluğundaki , 3.9 kg ağırlığında , tek , 3lü* ve seri atım özelliklerine sahip hoş mu hoş bir piyade tüfeğidir;1999 dan beri türkiye üretilmekte olan bu şirin silah mehmetçiklerimiz tarafından kullanılmaya başlanmakla beraber g3 kadar etkili olmaması sebebiyle güçlü silahlara alışık tsk personelince hayal kırıklığı olarak betimlenmiştir...
 • bir zamanlar mke'nin uretip, tsk'nin kullanacagi silahti. her zamanki gibi yatirimlar yapilip, bir ton para harcandiktan sonra hk33'ten vazgecildi. nedenleri: 5.56mm lik muhimmatla uzun menzilde isabetli atislar yapilamiyormus ve hk33'un teknolojisinin yerine gececegi g3'ten hic bir farki yokmus.
 • atası olan g3 piyade tüfeği gibi o da bir heckler & koch yapımı olup adını firmanın baş harflerinden almıştır.
  daha küçük çaplı olması, g3 e göre daha az geri tepme yapması, daha hafif olması ve şarjör kapasitesinin daha fazla olması avantajını sağlar. bunun yanında istikrarlı bir silah olmamasından ötürü alımı durdurulmuştur. şu anda mke g3 ün yerini alacak tamamiyle türk malı olan bir silah üretmeye çalışmaktadır.
 • 'su tüfeği' tabirini ortaya atan nesne(silah)
 • hk 33 2 yiv 2 set değil sadece 4 yivlidir. içinde set bulunmaz. ayrıca etki olarak g3 kadar etkili olmadığı doğrudur ama sadece mermi çekirdeği etkisidir bu hk33 ün başka hünerleri vardır muharebe ortamında.
 • nato standardı olan 5.56 mm çekirdek çapıyla öldürücü olmaktan ziyade yaralayıcı özelliği nedeniyle (insan hakları (!)) terörle mücadelede, öldürücü, parçalayıcı, süründürücü özelliği olan 7.62 mm çapındaki ak 47* kullanan teröristlere karşı kullanılan silahtır.
 • yurtdışı birliklerle her nedense özel birliklere verilen hafif piyade tüfeği. genel hatlarıyla g3e benzer. hatta mekanizma bile hemen hemen aynıdır. kolaylıkla t-40 bombaatar takılabilmesi ise kendisini daha bi albenili göstermektedir. kalibresi düşürüldüğünden midir yoksa fazlaca plastik içerdiğinden midir bilinmez, kullananlar tarafından pek sevilmemektedir. bunlardan seyyar dipçikli olanlarından bi tane de bende vardı. ben de sevmezdim pek.

  edit: bu tüfekte bir de mekanizma sürekli arızalanırdı. arızalanınca yapılacak tek şey mekanizmayı ters çevirip yerine kuvvetlice ittirmek ve sonra düzeltip aynı yerine yerleştirmekti. yani tüfeğin bir nevi kendi kendini tamir edebilme özelliği vardı. ama yine de sevmedim, sevmem.
 • dönem itibarı ile ordunun g3lerle değiştirmeye başladığı g3 ten daha az ölümcül piyade tüfeği.
 • konsept olarak 7.62 mm'lik g3 piyade tüfeğinden 5.56 mm'lik bu silaha geçilmesinin temel sebebi tek vuruşta birden fazla düşman askerini saf dışı bırakabilmektir. bir kişi yaralandığında en az bir kişi onu taşıyacak , geriye tahliye esnasında daha çok düşman askeri olayı görecek , bu durum psikolojik yıpranmaya ve belki de çözülmelere sebep olacaktır. zira savaşı kazanmak , daha çok düşman askeri öldürmekten daha önemli bir parametredir.