şükela:  tümü | bugün
  • alm. yüksek okul.
    (bkz: fh)
  • sertifika falan vermeyen;bildiğin diploma veren okullardır.diğer cermen ülkelerde de vardır. yüksek lisans eğitimi de verirler ama doktora eğitimi yoktur. itü’yü bitirmiş ve bunlarda yüksek lisans yapmış 2-3 kişi tanıyorum ve hallerinden gayet memnundular. üniversite daha akademik iken bunlar daha pratiktir. kabaca mba vs tezli yüksek lisans(msc vs mphil gibi) karşılaştırması gibi düşünebiliriz.

    hollanda versiyonunda (hbo),bu okulları bitirenler normal üniversitelerde 1 sene bilimsel hazırlık okumak şartıyla yüksek yapabilirler. almanya’da durum nasıl bilmiyorum.

    edit: pratik vs akademik kısmını detaylandırırsak: normal bir üniversitede mühendislik kazandığınızda ilk sene temel bilimler derslerini(fizik/kimya gibi) görür iken burada ilk seneden mesleki dersleri görürsünüz. mühendislik bölümlerinde numerik analiz görürken;hochschule’de en fazla differansiyel denklem görürsünüz. kısaca bizdeki önlisans programları gibi her döneme 11 tane dersi yığmak yerine efendi gibi 4 senede(3sene + staj)bitiriyorlar. yök bunları üniversite statüsünde kabul ediyor.

    farkı görmek için itü'nün elektronik mühendisliği ders programı ile hollanda'daki hochschule statüsündeki okulunu karşılaştırabilirsiniz.