şükela:  tümü | bugün
  • havacılıkta, inişte sıra olması gibi olağan durumlarda veya pistin kısa süreliğine inişe kapatıldığı olağanüstü durumlarda (bir uçağın pist üzerinde arızalanması, hava şartları vs.), kısaca bir uçağın inişini biraz geciktirmesi gerektiğinde gidip turladığı hava koridorudur.

    tüm havalimanları için oluşturulan approach chartlarda holding pattern'lerin konumu açıkca gösterilir. bir havalimanında birden fazla holding pattern bulunabilir. kısa kenarları dışbükey yay haline getirilmiş bir diktörgen şeklindedir. yani bir süre düz uçulduktan sonra 180 derecelik geniş bir dönüş yapılır, sonra bir süre daha düz uçulur ve tekrar 180 derecelik dönüş yapılır. aksi belirtilmedikçe dönüşlerin sağa doğru yapılacağı yönde uçulur.

    birden fazla uçağın holding pattern'e girmesi halinde, olası bir teması önlemek için, uçaklara atc tarafından, iniş sırasına göre küçükten büyüğe doğru farklı irtifalar verilir. en son gelen, en yüksek irtifadan holding pattern'e dahil olur ve sıra ilerlerdikçe, holding pattern'deki uçaklar kademeli olarak alçaltılır.
  • missed approach sonrasinda da girilebilir.
  • istanbul'da boğaz üzerinden marmara denizine geçilerek yapılınca keyifli olan, ancak karadeniz'e doğru uzaması durumunda keyfi azalan bir aktivite.
  • hava muhalefeti ya da yoğunluk nedeniyle iniş yapamayan uçağın havada muhtelif desenler çizmeye başladığını belirtir.
hesabın var mı? giriş yap