• türkiye’de gerçekleşen durum. burada insanlar eğriyi doğruyu görmez sadece sevdikleri için oy verir. sevdikleri şey kaşı gözü olabilir. halkın sağcısı da solcusu da (genellikle sağ kesim) bu şekilde taraf seçer. taraf seçer diyorum çünkü bir nevi taraftarlık onlarınki. düşüncelerine pek katılmasam da zamanında necmettin erbakan da bu konu ile ilgili bir demeç vermiştir. halkımız ne yazık ki okumadan etmeden takım tutar gibi siyasi parti tuttuğu için istediğimiz kadar eleştirelim yine de onlar aynı kişiyi tutmaya devam eder. şöyle örnek verirsek, hiç bir taraftarın kendi takımını eleştirdiği görülmemiştir. en azından benim dikkat ettiklerim böyle. galatasaraylıya sorsanız ezeli rakip fenerbahçe. fenerlilere sorsanız da keza öyle. farklı değil siyasetten. sorun akpliye ezeli düşmanı chp’li. chpliye sorsanız da akpli der. tabi bu halkın genel kısmı. tabii ki her yerde istisnalar var. böyle taraftarlar fanatikler tuttuğu takım için adam da öldürürler. kafa da keserler. ölene dek rte de derler. kanımı sıksan akp derler. tanıdık geldi mi bir yerlerden? stadyumda da benzerleri var. bu holiganlığın üstüne gidilmedikçe bu ülkede seçimle hiç bir şey değişmez. hiç bir taraf kendinde hata kabul etmeyecektir. bunun için partiler psikologlarla psikiyatristlerle toplum psikolojisi üzerine çalışmalar yapmalı ve sosyologlar devreye katılmalıdır. üzerimizde yıllardır oynanan bombalarla korkutup biat ettirmenin de açıkçası psikolojik bir savaş olduğunu düşünüyorum. onlara göre 3-5 kişi ölüyor bizim canımızdan can gidiyor. toplum olarak psikolojimiz değişiyor. bu da bizim hayatımızın her alanında kolayca yönetilmemizi sağlıyor. bir kişi en kolay korkuyla yönetilir değil mi?
hesabın var mı? giriş yap