• bizim ülkede 40bin liradan aşağı bir rakama satarlarsa güzel olur.
  • 1000'lik enduro'lar klasmaninda 1200gs ile ktm arasinda bir yer bulacagi kesin olan honda'nin yeni motosikleti. 21 inclik on teker ile gonulleri kazandigi kesin, ayrica klasmanindaki en hafif motor olacagi iddaa ediliyor.
  • bu fiziğiyle, bir de denildiği gibi hafif olursa ortalığı kasıp kavuracak olan motordur.

gsymiş, katemeymiş, ducatiymiş, tenereymiş geçecen onları. adam safkan enduro, yüksek, şekli yerinde, güçlü ve en önemlisi hafif. öyle "bunu alayım, çantaları takayım, asfaltta kaymak giderim, arada da toprak yola girdim mi çok konforum bozulmasın..ehh:)" değil, babalar gibi çılgın atılacak motor. gibi görünüyor. kodu crf bi kere..ehehe..

şimdiden başladı rüyalarıma girmeye. kıps.

ayrıca: (bkz: honda africa twin crf1000l)
  • efsane "africa twin" ailesinin, taze tanıtılan "geri dönüşüm muhteşem olacak" temalı motosikleti.

salınan iki seksi resmi için: 1 2

model kodu crf olarak belirlenmiş, abilerinin ise xrv idi. bunda v motordan vazgeçilip sıralı paralel twin motora geçilmesinin yanında crf serisinin safkan enduro genlerine de gönderme var.

açıklanmış teknik özellikleri ise şöyle;

- 1000 cc sıvı soğutmalı paralel-twin motor bloğu
    - off-road kullanıma uyarlanmış yeni nesil dual clutch transmission (dct)
    - 21" ön, 18" arka jantlar. söylenene göre de fabrika çıkışlı continental tkc 80 gibi muazzam bi off-road lastikle gelecek
    - beşik tipi çelik şase
    - enduro tarzı sele yapısı
    - söylenene göre, motorun hava giriş şeysi normalde olduğu üzere benzin deposunun altında değil, sol tarafta olacak. bu, motorun geniş omuzlu olmasından çok, off-road'a daha uygun slim bir yapıya kavuşmasına yardım edecek, ayrıca küçük görünmesine rağmen altta daha çok boşluk kaldığı için benzin deposunun da yeterli büyüklükte olabilmesine yol açacakmış.

kendi yorumum ise;
    bu fiziğiyle, bir de denildiği gibi hafif olursa ortalığı kasıp kavuracak olan motordur.

gsymiş, katemeymiş, ducatiymiş, tenereymiş geçecen onları. adam safkan enduro, yüksek, şekli yerinde, güçlü ve en önemlisi hafif. öyle "bunu alayım, çantaları takayım, asfaltta kaymak giderim, arada da toprak yola girdim mi çok konforum bozulmasın..ehh:)" değil, babalar gibi çılgın atılacak motor. gibi görünüyor. kodu crf bi kere..ehehe..

şimdiden başladı rüyalarıma girmeye. kıps.

bilgi ve foto geldikçe güncellerim burayı, kendime görev edindim.

edit: arkadaş hiiiç de öyle hafif gelmedi. hiiç öyle sıska da gelmedi. hele hele hiiiiç 1000cc nin hakkını verecek güçte gelmedi. bazı kronik sorunlar baş gösterdi falan derken gözden düştü. ben şaşkınlıkla izliyorum. efsane olacak derken görev adamı bile olamayacak sanırım.
  • sonunda ilk lpsi yayınlanmıştır.

izleyiniz
  • sonunda ilk görüntülerini gördük. otomatik şanzıman (isteğe bağlı) varmış alette. ince yapılı ama 1000 cc. güzel göründü gözüme. efsanenin ikinci ayağı bakalım adını doldurabilecek mi?
  • fiyatının 45-48 bin lirayı, ülkemize gelişinin 2016 mart'ını bulacağı makina.

çift silindir, sıvı soğutmalı 4 zamanlı 8 valfli 270 derece kranklı 998cc motor.
    bor x strok 92.0 x 75.1 mm
    6 vitesli manuel veya otomatik dct (on road ve off road modlarında) vites, kaydırmalı debriyaj.
    dct/abs modelinde honda tork kontrol sistemi (hstc)
    tüm sıvılarıyla, dolu depolu ağırlık 229 kg (baz model), 242 kg (dct/abs)
    depo 18.8 litre
    sele yüksekliği (standart pozisyon / alçak position) 871 mm / 850 mm
    yerden yükseklik 248 mm
    abs'li modelde arka tekerlek için abs kapatılabiliyor.
    ön teker 90/90-r21 (21 inch)
    arka teker 150/70-r18 (18 inch)
  • gerçek macera ile ilgili de şöyle bir film mevcut: true adventure
  • piyasa africa twin'nin kendi sınıfını domine zamanlarda ki kadar boş değil. honda'nın hangi modeline bakarsanız bakın hepsi birbirine benziyor, sanki kütüğü ortaya koyup pala ile şekil veriyorlar gibi.

efsanenin küllerinden doğacağına inanmıyorum, fiyatını ancak normal tenere'nin biraz üstünde yaparlarsa rekabetçi olabilir oda bu donanım özellikleriyle biraz zor gözüküyor.
  • bazı fotolarda çift debriyaj görünüyor, opsiyonel donanımmış.

manuel modda binici gidonun sol tarafında bulunan tetiklerle vites attırıyor. diğer iki otomatik moddan ilki olan "d" modu optimum yakıt tüketimi ve konforu sağlamak için yapılandırılmış. ikinci otomatik mod "s"modu adı üstünde performans odaklı. s1,s2,s3 de herhalde otomobillerdeki gibi.

düşük hızlarda zıplamayı hoplamayı azaltmak için dct sistemi kaydırmalı debriyaj gibi çalışıyor. "g" modu ise bunun tersi, şaftlı motorlar gibi teker ve motor arasında daha direkt hoyrat bir ilişki kuruyomuş.

ayrıca motorda eğim sensörü mevcutmuş ve bayır yukarı çıkarken devir bandını tokrkun daha yüksek olduğu dilimde tutmaya çalışıyormuş. eğim aşağı ise daha geç vites düşürüp motor frenini daha etkin kullanmayı sağlıyormuş.

çok teknolojik süpersonik bir motor olmuş. sanki africa twin'in halefi daha mı spartan olmalıydı ne? bmw'lerin izinden gidilmiş zaar.
hesabın var mı? giriş yap