• dizinin dün yapılan dünya premierei kırmızı halı fotografları için şuraya göz atabilirsiniz.
  • fuck yeah!
    görsel

emma ne yaptın kendine bebeğim :)
    görsel

alicent'ın gençliğini canlandıran emily carey de paçalı güvercin gibi olmuş. tamam yıldız tilbe kafasını güzellerim de bu nedir artık? :))
  • dizinin premierini izleyen birisinden şöyle bir tweet geldi.

"there is something in the premiere episode of hotd that would be considered high asoıaf heresy were it not the active involvement and blessing of grrm. ı'm very curious what the theorycrafters will do with it."

asoıaf tarihçesiyle ile ilgili tartışmalı bir şeyin dizide işlendiği ve george martin'in buna onay vermiş olması dolasıyla, bu bilginin resmi canon haline gelebilme ihtimalinden bahsediliyor.

bunun tam olarak ne olduğunu dizi başlayınca öğreneceğiz ama sanırım george martin'in bir süre önce ipuçlarını verdiği, targaryenlerin westeros işgalinin sebebinin, 300 yıl sonra yaşanacak the long night'ı bilmeleri olduğu spekülasyonu, house of the dragon tarafından onaylanmış olacak.

böyle bir gelişme çok da şaşırtıcı olmaz aslında. sonuçta, targaryenlerin, valyria'yı terketmesi "the dreamer" lakaplı daenys targaryen'in, valyria'yı yok edecek felaketi rüyasında görerek, bu kehanete ailesini inandırmasıyla oluyor. deanys, sadece valyria'nın değil, westeros'un da yok oluşunu görmüş olabilir ya da farklı bir targaryen aynı deanys gibi ikincil bir kehanette bulunmuştur. targaryenlerin, valyria'daki büyü sanatıyla çok fazla içli dışlı olduktan sonra böyle insan-üstü kahin yeteneklerine sahip oldukları kitaplarda da geçen spekülasyonlardan biridir.

targaryenlerin westeros işgalinin, dünyayı kuzeyden gelen kıştan kurtarmak için yapıldığının doğru çıkması, targaryen tarihindeki bir çok olaya yeni bir anlam kazandırabilir. geçmişte bu konuyla ilgili yapılan spekülasyonda, aegon'dan itibaren targaryen krallarının, bu sırrı bildikleri ancak dance of dragons sırasında, bu bilginin kaybolduğu iddia edilirdi. hatta, rhaegar targaryen'in, lyanna stark'ı kaçırmasına neden olan kehanetin de, targaryenlerin amacını bir şekilde tekrar öğrenmesi olduğu spekülasyonu da vardı.

dediğim gibi, bu bilgi, grrm tarafından canon olarak onaylanırsa, geçmişte yaşanmış bütün olaylara farklı bir açıdan bakmamızı gerektirebilir ki, bu da grrm'in hikaye anlatış tarzına çok güzel uyar. martin, okuyucusuna doğru bildiklerini sandıkları şeylerin bile aslında öyle olmadığını hissettirmeyi çok sever. özellikle de, doğru çıkan kehanetleri tahmin edilenden farklı bir şekilde sonuca ulaştırmaya bayılır.

mesela, biz yıllarca jon snow'a "duvardaki targaryen" olarak baktık ama, onun duvarda, kuzeyden gelen tehlikeyle savaşıyor olması, bu bilgiler ışığında daha da ilginç bir hal alacak. 300 küsür yıl önce aldığı kehanetten sonra, westeros'u uzun kıştan kurtarmaya gelen targaryen hanedanının, taht kavgası, iç savaş, entrikalar derken tamamen yok olmanın eşiğine gelmesi ve buna rağmen kuzeyden gelen tehlikeyi ilk göğüsyeleyecek olan kişinin targaryen tahtının varisi olması, hikaye anlatımında gelinecek doruk nokta değil de nedir?
  • fire and blood kitabını neredeyse ana seriden bile daha fazla beğenmiş biri olarak heyecanla beklediğim dizi. hele bir de üst entry'de bahsedilen husus da olursa, çok uzun süredir beklediğim (çünkü 90lardan beri bu evrende geçen kitapları/hikayeleri okuyorum), teori olarak kafamda yer alan, internetin gelişmesi ile beraber başkalarının teorilerinde de gördüğüm bazı hususlar da yavaş yavaş netleşecek.

ancakkkkk, şu diziyi kimselerin alamayıp, bizi malum sitelerden izlemeye mahkum etmesine de ayrı içerleniyorum. hele digitürk, sana nasıl gıcığım. bizim sana onca sene para ödememizin sebebi sabah 4'de uyanıp amerika ile aynı anda got izleyebilmemizdi.
  • siyahi targaryen?
  • debe olan entry iyi hoş ama 300 yıl sonrası için onca zahmet çekip kendi topraklarını terketmelerinin sebebi, kurtarmak istedikleri westeros'u kendi torunları yakıp yıksın diye miymiş?

bence kıtanın iyiliğini o kadar düşünüyordu iseler valyria'yı hiç terketmemeleri daha hayırlı olurmuş.

ayrıca anlata anlata bitirilemeyen the long night tantanası da bir meyve bıçağı darbesiyle sona ermişti.

tanım: the mad king'in dedelerini anlatacak olan dizi.
  • 21 ağustosta yayınlanacak dizi.hbo max muhtemelen o zamana kadar türkiye'ye gelmez,yazar arkadaşlardan şikayet etmelik linkleri bizimle de paylaşmalarını umuyorum.hepimiz kardeşiz.
  • bu dizi hakkında yorum yapmaktan kendimi alıkoyamıyorum. kılıçdaroğlu aday olacak mı marketteki kaşar peynirin fiyatını allah mı artırıyor gündeminden ziyade ruhumu bol orospuluk skandal ihanet kan çarpık ilişki polemik ve ateşle doyuracak bu diziye çok ihtiyacım var. diziyle ilgili girdiğim her entryde söylediğim gibi targaryenlerin görünüşlerine gülmeden edemiyorum. gerçekten velaryonları aştım artık gözüm bir alıştı diyelim deniz tuz ve güneşten kavrulmuşlar işte deyip geçicem. ama o rhaenys targaryen nasıl bir tip öyle. bütün yazı bodrum yalıkavaktaki yazlığında geçiren eski fen bilgisi öğretmeni gibi bir kadını almışlar bodrum güneşinde yanmış teniyle kafasına kösem tacı gibi saç yapmışlar targaryen demişler. şöyle tilda swinton gibi soğuk kokan bir kadın dururken bu nasıl rhaenys. ben mi abartıyorum dicem kadında baratheon geni de var filan diye avutuyorum kendimi ama kadında o aura yok. neyseki oynadığı karakter hayranlık duyulası biri onun için alışmaya çalışıcam.diziyle ilgili bütün bölümleri içeren sızıntılara göz attım. hepsini okumadım ama fragmanda geçen bir cümleye göre doğruluğu kanıtlandı.

ek olarak şerefsizler şerefsizi criston cole yeminine ihanet ederek bir kere de olsa sevişir umarım. biz de zevkle izleriz makbuldür.
  • ilk fragman fena değil, haftalık fantastik pembe dizi ayarında
  • martin'in onayladıkları ilgimi çekmeyen dizi. yukarda yazılan doğruysa aşırı hypelanmam vay anasını falan demem lazım fakat diyemiyorum.

çünkü hala ve halaaa serinin 6. kitabını çıkaramayan bir yazardan bahsediyoruz. ve got son sezonuyla öyle muazzam bir hayal kırıklığı oldu ki kitaplardan da ümidi kesince seriye dair merak ettiklerim ve heyecanlandırması olası meseleler un ufak oldu eridi gitti.

kıyas yapmayı hiç sevmem. ama sade fantastik ögeleriyle değil politikayı ele alışı ve gerçekçi acımasızlığı ile de türünün açık ara en iyi eseri olabilecekken alay edilecek duruma gelmiştir. ben diziyle başladım seriye bir de seriyi diziden yıllaar evvel takipleyen de var. onlar belki artık aramızda değil. neyse öyle işte.

çok doluyum. ne heyecanla almıştım 5 kitabı birden. hey gidi gençlik. got bitti spin off geliyor biz hala....
hesabın var mı? giriş yap