30 entry daha
  • ben hugeristim.

evet, nasil badak oldugumu mert ve tum haykirdiysam dunyaya hugerist oldugumu haykirmamin da zamani gelmisti.

sunca sene omrumde yasadim, biriktirdim ve anladim ki her insan biraz gerzektir. hangimiz "ah ne kadar aptalim, vah ne kadar salagim" demedik ki? kim hatasiz bir omur surdugunu, mukemmel muhakeme gucu kusursuz bir omur surdugunu iddia edebilir?

ve bizler degil miydik butun omrumuz boyunca, aile hayatimizda, sosyal yasantimizda, okulda, akademide aptal olmamiz, cahil olmamiz gerektigi baskisiyla, dayatmasi ile kendimizden nefret etmeye itilen? oysa ki bizi gerzeklikle suclayan kim daha zekiydi ki? kim kusurusuzdu da bize bizden nefret etmeyi hakca goruyordu?

salaklik gibi kacinilmaz bir arazdan, evrimsel teklemeden payini almis insanlarin birbirine ettigi bu kiyim, bu yikim, bu kin, husumet bitmeyecek miydi? ne zaman gelecek de birisi tum parodi hali ile, tum skecden kacmis dogalligiyla gerzekligimizle de mutlu yasayabilecegimizi gosterecekti?

bu dusuncelere dalmisken, sorumun cevabini sozlukte buldum. bu kiyimin sonu hugerizm olabilirdi.

huger insan zihnini kistlayan her seyi kendisine bayrak edinmis, zeka dedigimiz elitist yaklasimi, akil dedigimiz seckinler baski unsurunu sallamayarak "ben boyleyim ve boyle de mutlu olabiliyorum" diyebilmisti.

ilk baslarda hugeri ben de herkes gibi kinadim. dedim ki "bu insan gerzek midir?" "bu insan kesin numara yapiyor, gercek olamaz." lakin zamanla ogrendim gordum ki, huger yalan, riya degildi, benden ve herkesten daha gercek, daha kendisiyle barisik, tumdu, akti, ariydi.

hepimiz her turlu kompleksimizden arinmis oldugumuzu iddia edecek kadar kendimizi kandirirken o, bu haliyle adeta alay ediyor, "toplum ve evrim, senin kisitlamalarini, dayatmalarini kabul etmiyorum, ben boyleyim ve gurur duyuyorum" diyebiliyordu.

o zaman kafamda bir simsek cakti. ben de nedeen icimdeki hugeri oldurmeye, onu yoketmeye calisiyordum? onu da kendimden kabul edip sevsem, salakligimla, sapsalligimla, cahilligimle ortaya ciksam kim ne diyebilirdi?

an ustumden bir yuk kalkti. rahatladim. artik yaptigim ya da oldugum hic bir salakligin zekatini fitresini vermeyecektim.

sagol huger, sagol lider.

beni de hugeristler arasina kabul eder, beni de hug eder misin?
  • soruyorum: hanginiz kafanizi kumlara gomup "ben salak degilim, salak degilim" diyerek adim atmaktan, hayattan tad almaktan geri kaldiniz? siz degil miydiniz, ben degil miydim, girdigimiz sosyal toplumda gerzek olarak anilmaktan olesiye korkan, dehsetli kompleks duyan? hanginiz hugerin gosterdigi hos goruyu, cesareti, kendiyle barisikligi gosterebildi?

hep iqlariniz ile anildiniz, hep zeki ama tembelliginizin zekiligi ile ovundunuz? hic aklinizdan hem tembel hem de eblehim herkesi kucakliyorum diyebilmek gecti mi? gerzeklik, ahmak olmak bir tercih midir? tercihimiz olmayan bir konudan oturu insanlari ve kendimizi siniflandirmak dogru mudur? bu yanlisi oncelikle kendisine karsi uygulamayan hugerden baska kimi taniyorsunuz? hugerizmden baska hangi felsefe "ahmak da olsan gel" diyebilecek acik yurekliligi, gonul genisligini gosterebildi ki?

mevlana bile cuzzamliyi, mecusiyi cagirirken, ozenle "bocuk beyinliler siz de gelin" demekten kaciniyordu. hugerizm gibi kac tane izm taniyorsunuz ki bocukbeyinliligi mahlasinin basina kisina her yanina yazip bu en buyuk haram i helal kilabildi?

ve simdi cikmiz kendi sapsalligimiza olan ofkemizi, hugere yoneltiyoruz. hakli miyiz?

bir de soyle dusunun ya huger olsaydiniz ne yapacaktiniz? o, kendisine ragmen bu yolu secebildi.
  • ayrıntılarını kavradıkça insanların kendi hugeristlikleri ile barışmaları, kucaklaşmaları (hug etmek) gereksinimini duyumsadığım, erken ortaya çıkmış bir 25. yüzyıl akımı, dini. viva la hugerizm!
  • (bkz: #192480)
  • sunu kabul etmek gerekiyor ki hugerizm bir zihinsel devrim yaratmistir. bir felsefe olusturmak icin, bir dusunce akimina yon vermek icin birikim ya da zeka gibi dogustan gelmeyen secimimize dahil olmayan artilari ve onlarin kazanclarini dislayan ilk ve tek felsefe olmustur. hugeristim dediginiz anda hugerist olabildiginiz, demediginiz halde yine de hugerist olabildiginiz bir kucaklayici ekol daha once ne zaman, nerede ve nasil yapilabilirdi?

huger kesin ve en nihai devrimi gerceklestirmis, medeniyetlerin kuruldugu en temel degeri sorgulamis, bunu da mantikli bir dil ile degil, felsefenin gerektirdigi tiriska bir soylev ile ortaya koymustur. eger hugerizm "cok mantikli, mantik isiginda dusunen, sag duyuya, akil fikire hitap eden bir soylev ile ciksa ilk evvela kendini degillemis olacak, olu dogacakti" oysa ki huger beklenmeyeni, bilinmeyeni yapti, ve her devrimci gibi kendi gramerini kurdu, kendi dilini ogretti.

siz daha hala tesaduf eseri bir basliktaki entryleri okudugunuzu sanin. akil fikirin zincirlerinden baska kaybedecek neyiniz kaldi ey post modern insan?
  • huger'in de onayini almisim, hic durur muyum?

dusunun bir kere: hepimiz soyle ya da boyle gerzegiz, ama hepimizden daha gerzek birisi daha var, ve rozet dagitiyor (imalata gecmis). bundan daha guzel ne olabilir?

dinlerde ve tanrilastirma nosyonunda da olan bu degil midir zaten? butun iyi ozelliklerimizi bir tanrida, ya da ululastirdigimiz guclerde birlestirir, onu bir odak olarak kullaniriz. hugerizmde de odagimz olmasi, o gerzegin sabit olmasi insanlara nese, mutluluk katmayacak midir?

zaten insan ne icin yasiyor? rozet icin yasiyor. gel hugerim, gel de ben de sana takayim. yakana, nerene istersen. sevgi seysini uzatiyorum burdan.
  • eski zamanlarda -bilenler bilir- dogu taraflarinda ozellikle bir particilik, bir siyasetcilik vardi, herkes gurupla$ir bu bizden bu bizden degil sohbetleri donerdi, kahveler ayrilir hemen muhalif kesim ve dahil kesim belli olurdu, iktidarda olanlar ayri bir boburlenirler, muhalefet olanlar ayri bir asabi olurlardi, velhasil kelam ortada bazi gercekler vardi, hani siyasi partiler vardi, muhalefet partiler vardi, bu insanlarda varolan $eylerin yanda$lari, kadrolari idiler.
    gunumuzde tasmasini kopartan kopek havliyor diye belediye itlaf ekipleri cikartildi, kendini insandan sayan ona buna dil uzatiyor diye adalet sistemleri ve mahkemeler geli$tirildi velhasil zekasi algilamaya yetmeyen, bunyesi belirli bir veri aki$inin ustunu kaldirmayan icin bir cozum geli$tirilemedi.
    eskilerden yine bir fikra vardir(hanim sende bastonumu bi zahmet) korucular koyu basar, terorist aramaktadirlar, koyun erkeklerini dizerler, kadinlarinin gozlerini baglayip koy erkeklerinin siklerini avuclatarak kocalarini bulmalarini isterler. boylece teroristi ele vermek istemeyen koylu ile ugra$mak yerine direkt olarak sonuca gideceklerdir. velhasil kelam bir koylu kadina sira geldiginde kadin siradan ba$layip " bu degil, bu degil, bu degil, bu bizim koyden degil, bu degil" diyerekten tum koy erkeklerininkini taniyabilmi$tir.
    kissadan hisse; onun bunun sikini sivazlayip bu benden bu degil kavgasi yapmaktansa kendinin ne oldugunu bilip kendi ya$amini idame ettirebilmek aslolandir, onunki kalin ama lezzetli, bununki uzun oh oh diye ortaliklarda elalemin konumu ile bayrak sallayacagina ki$i kendini bir suzgecten gecirip illaki bir hayir i$leyecekse agzini kapatmayi ogrenmelidir. "soz gumu$ ise sukut altindir" diyenin agzina aval aval bakip "ne olursan ol once adam ol" diyenin elini opmelidir.-selametle-
  • anayasa hukuku okumus arkadaslarim bileceklerdir. anayasalar (bizdekiler dahi) ozenle, kili kirk yararak hazirlanir. amma ne icin? hatalar yine olacakken bu kadar ugrasmanin alemi nedir? hangi anayasa hugerizmin ki gibi anayasasinin kimi maddelerini bkz ile gecistirecek rahatligi gosterebilmistir?

hugerizm kendisine "dayi bu ne bicim anayasa bkz li anayasa mi olur?" diyene "bakin da beni ugrastirmayin, nasil olsa anladiginizda da bir anlamadiginizda da. bakiniz vermediklerimde ne dedigimi biliyor muyum sanki? sen bir okusana o listeyi ne demek istedigim anlasiliyor mu? ilahi" diyecek, yeni gelin gibi sarilacaktir (rozete)
12 entry daha
hesabın var mı? giriş yap