şükela:  tümü | bugün
 • x files ikinci sezon bölümü
 • sakinleri eski sirk cali$anlari olan bir kasabada gecen, komedi agirlikli ilk x files bolumu. ucuk kacik, eglenceli.
 • hafızamda "feliz humbug" diye bir laf vardır, kaynağını kesinlikle bilemediğim, anlamını google'da bile bulamadığım."e demek ki yok öyle bişey" demeyin , beton gibi duruyo zihnimde, bi anlamı olmalı
 • ing. 1. naneli şeker
  2. aptalca davranmak
  manalarına gelen kelime. *
 • seçiçi hafıza var; seçici bakışı, görmek istediğimizi gördüğümüz ben merkezci yapımızı unutmadan, izleyeciler hoşgeldiler burası da bir sirk. komediyi barındırsa da rahatsız edici bir x-files bölümü bu.
  hile, dolap ve dümenin anlamak, kabul edebilmek için bir yara bandı mı? ya da biz, kendimizi bu gerçeğe alıştırmalı mıyız?
  ve eğer alışırsak, bütün bunlar "normal" ise o halde ayrımcılığımızın sebebi nedir veya sahtekar kim?
  sorularının etrafında dönerek cinayet mahalinde gezen skali ve mulder'ın 3 günü, bu bölüm. evvela cinayet (ki aslında bir cinayet sayılamaz) ve katili bulma çabası içinde bu sorular geri planda tutulsa da meselenin hallolmasının ardından sadece bu sorular kalıyor akılda. bunun nedeni temelde cinayetin işlendiği yer kuşkusuz. sırayla ölümler oluyor. cinayetlerin soruşturulmaya başlanması için olağan dışı gelişmelerin incelenmesi, rutin bir çalışma olması gerekirken ilk sorunla yüzleşilmesi gerekiyor. bu parkta anormallik, olağan bir durum.
  oysa skali'nin yarı erkek/kadın garsona bakışındaki endişe (kendisi için şükran) ve hayatın bu şekilde nasıl yaşanabileceğine dair sorular daha fbi merkezinde kurbanın fotograflarını incelerken yüzündedir. skali'nin teorisi, tutuklanana kadar tamamen normal davranışlar içinde bulunan kişilerin katil olabileceği genellemesine dayadığından bu kasabadaki herkesin normal kabul edilmesi hepsini şüpheli durumuna getiriyordu. elbette buradaki insanların normal olduğu ve farklılığın sadece dışta olduğu savunan fikir, şerif'in düşüncesiydi. gerçi şerifin de eskiden sirk işinde olduğunu öğrenmesi skali'nin canını sıkmadı desek yanlış olmaz.
  ayrımcılığın nerede biteceğine dair dersleri aynı anda mulder da almaktadır. bir siyam ikizi kendisine ön yargıyla yaklaşan mulder'a aynen karşılık vermiştir; soğuk sevimsiz tavrı, klasik, yaratıcılıktan yoksun kravat seçimi ile mulder, fbi ajanı muamelesini haketmektedir.
  bütün uçubelik, tuhaflıklar ve anormalliğin en bilinen hiledolap ve sahtekarlıklarından biri olarak fijili denizkızı'nı yine acaba sorusu eşliğinde öğreniyoruz. fijili denizkızı* olarak gösterilen ve akıllarda hilenin en bayağısı olarak yer edinen 'yarı maymun yarı balık' mahlukat gerçekten de denizkızı mıdır? belki denizkızları huri güzelliğinde değildi, mulder bundan emindir.
  kasabada cenaze ile başlayan gözlemler, anormallikler müzesi, karavan boyunca sürüp gidiyor.
  son sahnede ise yine bir anomali ve skali var.
  anomali; karavanın önünde davudi pozuyla, erkek cinsinin en harikuladesi ve haşmetlisi olarak duran mulder'ı göstererek:
  `-`geleceği biliyorum; gelecek tıpkı onun gibi. diyor skali'ye. 'biz hatırlatmak için varız, doğa normallikten nefret eder'.
  bu gizem. (çözülür).

  .mulder'ın çok ünlü pozu (gq pose diyor buna yabancılar) şu linklerden görülebilir:
  .http://www.bluishorange.com/xfiles/?x=humbug (en altta)
  .http://xfphotos.fredfarm.com/…on2/humbug/cap492.jpg (çalışmazsa alttakini deneyin)
  .http://xfphotos.fredfarm.com/…humbug/index0005.html (altta sondan ikinci satırda)
 • the x files ın ikinci sezon yirminci bölümü. anlamı, bir aldatmaca,işletme yada kandırmaya veya numara yapmaya çalışan kişiymiş..
 • graham cluley tarafından kodlanmış bir interactive fiction oyunu.
 • doğrudan phineas taylor barnum'dan esinlenerek yaratılmış the x files bölümüdür. barnum'un 'the humbugs of the world' isimli bir kitap yazmış olması da, bölümün adının nereden geldiğini açıklayabilir.
 • arctic monkeys'in 24 ağustos'ta çıkacak, 3. albümünün adı. prodüktör josh homme.

  1. my propeller
  2. crying lightning
  3. dangerous animals
  4. secret door
  5. potion approaching
  6. fire and the thud
  7. cornerstone
  8. dance little liar
  9. pretty visitors
  10. the jewellers hands
hesabın var mı? giriş yap