şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam adı hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann olan 2013 yapımı film.
  "yüz yaşında camdan atlayıp kaybolan adam" anlamına geliyor. yönetmeni isveçli felix herngern.

  adamımız allan karlsson yüz yaşında bir ihtiyardır. yüzüncü yaş gününü huzurevinde kutlamak üzeredir ki odasının camından kaçar ve zamanla iyice dallanıp budaklanacak olaylar zincirini başlatır. eş zamanlı olarak allan'ın hareketli geçmişinden pasajlar da izleriz.

  yüz yaşında camdan atlayıp kaybolan adam isimli filmin, envai çeşit karakterin incelikle işlendiği, başarıyla kurgulanmış keyifli bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.
 • 114 dakikalık isveç yapımı eğlenceli bir film.
 • guy ritchie'nin favori kötü adamı alan ford'un yine kötü adamı canlandırdığı güzel seyirlik..bu vesileyle lock stock and two smoking barrels izlenir tekrar valla..
 • çok eğlenceli film. bu nordic sinemanın maceralısı bile dingin arkadaş.

  --- spoiler ---

  allan'ın geçmişi, 20. yy eleştirisi de barındırıyor içerisinde. boşuna 100 yaşında adam konmamış ismi. general franco, oppenheimer ve ırksal biyoloji profesörü beni en çok etkileyen sahnelerde yer alan karakterler oldu.

  hele ki, kedisinin adını molotov koyması çok matraktı. allah taksiratını affetsin.

  --- spoiler ---

  i am the bombacı, bu işler çok acı.. şaka lan gayet de eğlenceli.
 • jonas jonasson gibi muhteşem bir insanın yazdığı 100 yaşında camdan atlayıp kaybolan adam hikayesini damakta lezzet patlamalarıyla yansıtan, isveç sinemasının dünyaya hediyesi isveç filmi.
 • rain man, forrest gump, inside i'm dancing tarzı bi film. akıp gidiyor. hangover tarzı kahkaha atılacak bir komedi değil. eğlenceli, daha böyle tebessüm ediyorsun, vakit iyi geçiyor kendini iyi hissediyorsun. iyi film. izlenir vakit kaybı olmaz.
 • işleniş bakımından forrest gump ile birebir aynı; lakin öyle sevimli olaylar, kareler var ki film akıp gidiyor. atacak başka golü olmayan adam rahatlığı hakikaten şahane bir şey olsa gerek.
 • harika bir film.

  hiçbir an, olay ve karakter sırıtmıyor.
  the fall'u sevdiğim gibi sevdim bu filmi de, bendeki yeri öyle oldu. samimi ve içinde yer alma isteği uyandıran.

  öyle ki sadece "yaaaaaa ne güzeeeeel koca fil evcil hayvanları oldu" diye şaşırdım ve kıskandım, gerçi sevgili sevgilim hemen "geri kalan her şey olağan çünkü bi fil anormal geldi sana tıstıstıs" diyip bozmasa iyiydi ama..*
 • pazar gününün kasvetini cumartesinin neşesiyle değiştirebilen, hiç sıkılmadan izleyebileceğiniz filmler listesinde başa oynayan, ketıla su koyduran filmlerden biri.
 • 2013 isveç yapımı film.

  filmin başından itibaren güldürmeye başlayıp sonuna kadar aynı tempoyu koruyan film, 100 yaşındaki bombacı allan karlsson'un hayat hikayesini anlatıyor. gülmekten başım ağrıyor la hala...

  daha önce romanı ile ilgili bir başlık açılmış; (bkz: the hundred year old man)

  imdb; hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann