• ortam:
    oyun 1800 lü yıllarda geçiyor gibi, silahlar o dönemi yansıtıyor.
    neense atmosfer bana true detective'in 1. sezonu gibi geldi. (yellow king vs)
    büyük bir harita üzerinde (pubg kadar büyük değil 1/4 gibi) 20'ye yakın küçük çiftlik tarzı evler var.
    etrafta istediğiniz gibi koşamıyorsunuz, çünkü zombiler sizi farkederse saldırabiliyor
    ellerinde satır var(10m den yakın mesafe farketmelerine yeterli oluyor)
    köpekler üstünüze koşup ısırabiliyor (kapalı yerde iseler havlayabiliyorlar)
    kargalar yerde iken bir anda havalanıp ses çıkartıyorlar yerinizi diğerleri farkedebiliyor.

oynamadan önce "hunter" kiralamanız gerekiyor.
    ilk defa oynarken oyun başlangıcında 300$ paranız var ve hunter kiralama ekranında 4 adet öneri sunuluyor.
    50-150$ arasında para verip kiralayabiliyorsunuz.
    eğer oyunda ölürseniz yeni oyunda yeniden kiralama yapmanız lazım
    bir sonraki kiralama ekranında artık size 3 hunter gösteriliyor. (listeyi yenileyerek tekrar 4 hunter göstermeniz mümkün)
    peki paranız sıfıra gelirse ne olur? daha 0 olmadı ama para azaldıkça önerilen hunterlerın kiralama bedeli de azalacaktır sanıyorum.
    o zaman neden pahalı hunter kiralayayım diyorsanız oraya geliyorum,
    oyunda rank sistemi var, vurduklarınızdan xp kazanıp rank atlıyorsunuz ve "store" bölümünden paranızla silah alabiliyorsunuz.
    diyelim ki 10 oyun oynadım hiç ölmedim hep aynı hunterı kullanmış olurum.
    param da 1000$ olsun.
    rankım 10 ise 10. seviyede açılan silaahları 20-30 $ karşılığı satın alıp hunterıma kuşatabiliyorum.
    hunterları hazır pc vs toplama pc gibi düşünebilirsiniz.
    silah açmak için paranız ve rankınız yoksa, yüksek silah kullanan hunter kiralayabilirsiniz, tabi yüksek kiralama bedeli ile.
    yüksek seviye rankınız ve paranız varsa sanırım adeletli olması açısından kiralama bedelleri 300$ dan başlıyor.

konu:
    e tuşuna basılı tutup mistik özelliğinizi kullanıp, etrafınızda parlayan ışıldayan mekana gitmeniz gerekiyor. oraya vardığınızda zombileri ve rakipleri atlatıp/öldürüp yerdeki ipucunu kullanmanız lazım. (yani yerdeki ateşin yanına gidip f ye basacaksınız.)
    haritanın bir bölümü kararıyor. sonra sıradaki mekanı bulup bu şekilde 2 sefer daha aynısını yapınca artık boss un nerde olduğu haritada ortaya çıkıyor. (küçük bir çiftlik)
    oraya gidip bossu öldürüp ödülü alıp, yine haritadaki çıkış noktasına gidiyorsunuz.
    20 saniye kadar çıkış alanına kaldığınızda oyunu bitirmiş oluyorsunuz.

oynanış:
    elinizde silah varken sol tık melee olarak kullanılıyor. (pala lı hunter daha iyi, zira size zorluk çıkaracak bir zombiye ateş ettinizde rakipleriniz sizi duyabilir.)
    sağ tık basılı iken 1. nişan alma modu
    sağtık basılı iken shift'e bas çek 2. nişan modu (2x zoom gibi kullanabilirsiniz)
    hunterınızda kullanmak üzere skill satın alabiliyorsunuz. (daha uzun koşma daha hızlı koşma, hızlı iyileşme, tabi rank seviyniz ve paranıza göre)

aklıma geldikce editleyeceğim...
  • son güncelleme sonrası gayet oynanabilir durumda olan ve yaşattığı ortam ile hem heyecanlandıran hem de gerebilen oldukça başarılı bulduğum oyun.

ne yazık ki erken erişim olması ve ön yargı durumlarından dolayı çok fazla yerli oyuncu bulunamıyor. elbette ki full sürüm ile değişecektir bu durum.

birlikte girmek isteyenler olursa eğer;

steam: ers05can[tr]
    dc: https://discord.gg/w8bbkzy
  • ben almam ama siz alın.
    alın ki crytek batmasın.
    ben daha hikaye odaklı seviyorum.
  • gelecek vaad eden bir oyun. 1 ay içerisinde türkçe lokalizasyon çalışmaları da bitmiş olacak gibi duruyor. belki o zaman türk oyuncuları kendine daha fazla çekebilir.
  • optimizasyon konusunda ilk zamanlarına göre çağ atlamış oyundur. tabi bir oyun arkadaşı da şart gibi bir şey, solo çok keyif vermez.

oyunda 3 tane ipucu bularak boss'ın yerini saptıyorsunuz sonrasında boss'ı öldürüp üzerindeki değerli eşyayı alarak herhangi bir çıkış noktasına gitmeniz gerekiyor, değerli eşyayı aldığınızda haritadaki tüm oyuncular yerinizi görüyor ve haliyle peşinize düşüyorlar, zor ve heyecan dolu geçiyor bölüm, boss'ı alana kadar sürekli sessiz kalmak önemliyken boss'u aldıktan sonra çıkışa hızlı gitmeniz önemli tabi oyun stilinize bağlı bu değişir ancak haritada bulunduğunuz yerin üzerine şimşekler çaktığından sizi bulmaları çok zor olmayacaktır tabi bu değerli item üzerinizdeyken karanlık modda düşmanların yerini görebiliyorsunuz böyle bir artısı da var.

hunter'iniz oynama sayınıza paralel olarak gelişiyor eğer ölürse hunter'i kaybediyorsunuz ancak oyun hesabınıza bağlı olan rank kalıcı olarak her oyun sonrası tecrübe puanına göre artıyor ve hunter'inize yeni eşyalar almanıza olanak sağlıyor.

grafik olarak kesinlikle piyasadaki çoğu oyuna göre önde olduğunu göreceksiniz bunu anlatmaya bile gerek yok, gerçekten çok başarılı, oynayın, oynattırın efendim.

edit: gelen mesaj üzerine bilgi eklemesi yapıldı.
  • dün itibari ile oyunun test sunucusuna türkçe lokalizasyon eklenmiş olan oyun.
    türkçe tercümesi değişik olmuş.
  • son dönemde oynama fırsatı bulamasam da aklımın bir kenarında sürekli duran oyun. 2.2 update ile gelmiş olan türkçe yerelleştirme ile türk oyuncuları daha fazla çekeceği aşikar.

daha önce belirttiğim gibi, birlikte oynamaya hevesli olan aklı başında oyuncular steam üzerinden ekleyebilir. arada gireriz.

steam: ers05can
  • bence oyunun bir türlü istenilen popülariteye ulaşamamasının en önemli sebeplerinden birisi oyunun 2 kişilik takımlar halinde oynanması. steam sayesinde artık oyuncuların kafa dengi insanlarla tanışması ve bir topluluk oluşturması çok kolay. günümüzde çoğu oyuncu farklı oyunları 5-6 kişiden oluşan gruplarla oynuyor. zaten günümüzün popüler oyunları da insanları 3 ya da 4 kişilik takımlara zorluyor. payday 2, gta v online, rocket leauge, pubg, tom clancy’s ghost recon wildlands, rainbow six siege ilk etapta aklıma gelen oyunlar. oyunu alalı 7 ay oldu fakat toplamda 7 saat oynamışlığım var ve bunun en önemli sebebi de bu iki kişilik takımlar. çünkü arkadaşlarımdan birisi ile oyuna girdiğimde diğer online olan tek kişi ya da 2 kişi ortada kalmış oluyor ve bu gibi durumlarda da tercihimiz her zaman için hepimizin katılıp zevk alabileceği oyunlar oluyor. eğer hunt showdown kitlesini artırmak istiyorsa acil olarak 4 kişilik takımları oyuna adapte etmesi lazım.
  • quick play özelliği ile solo modunda da oynanabilen oyun. en büyük handikaplarından birini böylece atlatmış oldu. ancak diğer modda hala benzer problem var. solo girseniz bile iki kişilik bir hunter ekibine gelirseniz sağlı sollu sizi indirebiliyorlar.
  • aksine tutmamasının nedeni takımların 4 kişilik falan olmaması değil oyunun single player olmamasıdır. şu gerzek oyun yapımcılarının artık piyasada arzı yeterince yüksek olan oyun türleri yerine piyasada çok örneği olmayan oyun türlerine yönelmeyi öğrenmeleri lazım.

a be sığırlar, piyasada kaç tane western oyunu var bir baksanıza, red dead serisi haricinde piyasada western oyun yok. red dead de zaten konsol exclusive. pc de en son çıkan western shooter call of juarez gunslinger o da bilmem kaç yıl önce çıkmış.

zaten western assetlerinin çoğunu yapmışsın. silahları, mekanları modellemişsin. ne bok yemeye multi yapıyorsun oyunu. "bu pastadan biz de pay almalıyız hohoho" diye düşünen kafanızı sikem sizin. alın şimdi payı götünüze sokun bok gibi sattı oyununuz.

sinirlendim ya. şu kaliteli senaryolu single oyun satmıyor yalanını kim uydurduysa onu 30-45 yaş arası gamerlar olarak bir güzel sikmemiz lazım. yok olum öyle bir şey, witcher 3, god of war ne kadar sattı biri şu sığırlara anlatsın.

peşin not: türkçe nazileri şimdiden siktirsin gitsin benim entyrim istersem hinduca türkçe karışık yazarım çekemeyen anten taksın.
hesabın var mı? giriş yap