• nokia nin cok yaratici buldugum acaip sevimli melodisi
  • 1880'lerde amerika'da genelevlere verilen isimdir.
  • çok güzel bi nokia melodisi.sanki aynı anda bikaç melodi birden çalıyomuş gibi bişi.
  • ortacagdan beri varolan, manivelalı buyuk bir telli calgı
  • hurdy gurdy, ingilizce-türkçe sözlüklerde türkçe karşılığı olarak laterna olarak geçmektedir fakat hurdy gurdy'nin laterna'yla hiç bir ilgisi yoktur.çıkardıkları ses ve yapıları itibariyle tamamen farklı enstrümanlardır.tek benzerliği ikisininde kolu çevrilerek çalınmasıdır.hurdy gurdy sesi gayda'ya yakın bir sestir.
  • loreena mckennitt albümlerinde istisnasız yer alan müzik aleti. gaydayla kapı gıcırtısı arası, tekdüze bir ses duyardım bazı parçalarda, o sanırdım ama değilmiş anlaşılan.
  • ortaçağ esintili melodilerin asil enstrümanı. dinleyende acayip bir dans etme etkisi yaratıyor.

http://www.ted.com/…_hurdy_gurdy_for_beginners.html
    (altyazı seçeneklerinde türkçe mevcut)
  • buradan dinlenebilir.
  • tünel'de çok tatlı bir amca sayesinde tanıdığım ilginç enstrüman. mantıken yaylı bir enstrüman ancak çalınış biçimi biraz farklı. sağ tarafında bir kol yardımıyla döndürülen bir çark var, bu çark yay işlevi görüyor ve aletin üstünde çeşitli yerlere tutturulmuş 8 adet (yanılıyor olabilirim) telle temas halinde. klavye kısmında ise, ittirdiğiniz zaman iç kısımdaki tellere temas eden tuşlar var. bu kısmın dışındaki teller sürekli aynı notayı veriyor ve dört tel parmakla basılan melodiyi çalarken, dışarıda kalan dört tel arkadaki uzun ve tek sesi veriyor. ayrıca çarkı çevirirken dönüş hızında ani değişiklikler yaparak ritm tutturabiliyorsunuz.

hayatımda ilk defa gördüğüm için yepyeni bir enstrüman görüyormuş gibi inceledim ve yaklaşık bir saat kadar hurdy gurdy çalan bu amcayı dinledim. enstrümanın sesi bende yaylı bir gayda/tulum dinliyormuşum hissi uyandırdı. bunun sebebi muhtemelen altta devam eden tek uzun ses olmalı.

amcanın anlattığına göre enstrümanın kökeni ispanya civarlarına dayanıyor, kendi elindeki ise 30 yıl önce fransa'da özel olarak yapılmış. çok kıskandım, böyle bir enstrümana sahip olmayı çok isterdim.
  • andrey vinogradov emmi de pis çalar bu zıkkımı.
    aha: https://www.youtube.com/…l/uchxabv5rpb189xfscq-zq7q
hesabın var mı? giriş yap