• harput'a çok yakın olan elazığ mahallerinden biridir..zamanında ermeni populasyonun yogunlugu ile bilinen bu mahalede şu anda çoğunlukla sunni zazalar ikamet etmektedirler.. malum türküye nasıl konu olduguna dair bunyemde hasıl olmuş meraka derman olabileceklere minnetim cebimdedir..
  • harput'un eteklerinde, sekizinci kolordu kislasinin dogusunda bulunan mahalle. yeni ismi ulukent'tir.
  • sinan cem eroğlu'nun tesadüf adlı ilk albümünde enstrumantal olarak hakkını verdiği eser.

elazığ deyince akla gelen... buradan
  • ilk olarak ahmet kaya'nın telgrafçı akif şarkısında duyup tanıdığım yer.

telgrafçı akif

hüseynik' ten çıktım şeher yoluna
    can ağrısı tesir etti koluma
    yaradanım merhamet et kuluna
    yazık oldu, yazık şu genç ömrüme
    bilmem şu feleğin bana cevri ne?

telgrafın direkleri sayılmaz
    atik hanım baygın düştü ayılmaz
    böyle canlar teneşire koyulmaz

lütfü gelsin telgrafın başına
    bir tel vursun musul'da gardaşıma
    bilmem şu feleğin bana cevri ne
    yazık oldu yazık şu genç ömrüme
  • zamanında burada surp varvara adlı bir kilise bulunmaktaydı ki göz rahatsızlığını iyileştirmesiyle tanınırdı.
    (bkz: 1914 öncesi ermeni köy hayatı)
  • bu türküyü her dinlediğimde tüylerim ürperir anlamsız bir mutsuzluk çöker üstüme, kendi kolumda anlamsız bir ağrı hissederim sanki bu türkü benim için yazılmışta ben ölüp bir yerlerde benim için yakılan bu türküyü dinliyorum gibi hissediyorum.
    bildiğim herhangi bir öyküsü yok ama eminim çok acıklı bir öyküdür.
    ahmet kayanın sesiyle zirveye ulaşmıştır.
  • sinan kaynakçı tarafından seslendirilmiş bir versiyonu da bulunan elazığ yöresine ait türkü. "yazık oldu, yazık şu genç ömrüme." dedikçe inadına sigara yaktıran cinsten. ömrümüzü yedin lan uzun! memleket kan ağlıyor be! varsa şayet ahirette iki elim yakandan ayrılmayacak...
  • her versiyonunu dinliyorum, derde düştükçe. dermanım bu türküymüş gibi dinliyorum.

"türk olmakta ne buluyorsun" deseler. hüseynik dinleyebiliyorum derim.

bu türküyü dinleyip, anlayabilmek, bu türkünün derinliğine vakıf olmak.

hüseynik, bizim yazgımız sanırım.
hesabın var mı? giriş yap