şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sırf ismine vurulup alınası, bir mustafa kutluhikayeleri kitabı. okudukça hissedilen samimi kalem dokunuşlarıyla, izlenesidir, hikayeler canlanır okurun gözünde. kaosun ve savaşın ortasında, kısa, samimi, hikaye gibi hikaye arayanlara; sait faiki özleyip kendini yollara vuranlara, hikayeler aramak için kentin kenarlarına atanlara kılavuz olası, pek hoşa giden hikayelerle ağzına kadar dolu kitap.
 • insanı şehir hayatından soyutlayan mustafa kutlu kitabı. yazarın o kadar güzel betimlemeleri var ki kitabı okurken rüzgâra karışan gülün kokusunu alabiliyorsunuz, susuz sardunyayı görüyorsunuz, güneşin önünden çekilen bulut yüzünden gözleriniz kamaşabiliyor. kitap'daki hikâyeler oldukça naif ve içten o yüzden sıkılmadan bir nefeste bitirebiliyorsunuz.

  --- spoiler ---

  ''bir şey yap doğru olsun. insanları yalanın ve yanlışın bataklığına düşmekten korusun. rüzgâra ve akıntıya kapılmasın; kırılsın lakin bükülmesin..''

  ''ben şiir istiyorum, içinde gitmek olsun, uçmak olsun...''

  --- spoiler ---
 • birinci baskısı ocak '99'da, ikinci baskısı kasım '99'da yapılmış mustafa kutlu kitabı. haliyle dergah yayınları'ndan çıkmıştır. hikâyelerin bazısı aynen bir deneme gibi. örnek: masal ve rüya.

  -spoylır-

  "masal çocuğun kulağına hayatın hikmetini fısıldar."

  -spoylır-
 • içinde, nabi avcı'ya ithaf edilmiş, mevzu derin isimli bir hikayeyi de barındıran bir mustafa kutlu kitabı.
  kitap bir solukta okunacak cinsten, yüz sayfalık bir hikaye kitabı. içine on beş - yirmi tane kısa hikaye sıkıştırılmış.
  her mustafa kutlu kitabı gibi, bol tasvir, bol sükunet, bol sabır, bol tevekkül ihtiva ediyor.
  kısa süreli bir seyahat esnasında, otobüste ya da uçakta okunabilecek cinsten bir kitap.
 • bir şey yap güzel olsun... huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret etsin.

  bir şey yap, doğru olsun... insanları yalanın ve yanlışın bataklığına düşmekten korusun. rüzgâra ve akıntıya kapılmasın; kırılsın lakin eğilip bükülmesin.

  bir şey yap iyi olsun... hizmetten, hürmetten, merhametten müteşekkil olsun. kalpleri yumuşatsın; garibin, yolcunun, zayıfın derdine derman olsun.
 • şimdiye dek okuduğum mustafa kutlu eserlerine dönüp baktığımda adamın sürekli üzerinde durduğu konuların sükunet ve barış olduğunu görüyordum. bu iki mefhuma kitabın başlığındaki konuları da eklemeliymişiz; hüzün ve tesadüf.
  kitabın içinde 17 tane hikaye var. her biri çok tatlı hikayeler. hani orada burada insanı içine çeken birkaç cümlelik yazılar görürürüz ya, bu kitap o yazıların üç-beş sayfaya doldurulmuş hali. öyle, insanı içine çekiyor bütün hikayeleri yani. ara sıra açıp hikayelerin arasından birisini okumalık hoş bir kitap.