• masaüstü ve belgelerimi haber vermeden yedeklemeye kalkan bulut servisi.

zaten parayla aldığım kuş kadar 50gb alanım var, onu da fotoğraflarım için güvenli bir kasa olarak kullanıyordum. tesadüfen girip baktığımda gördüm ki mac os üzerindeki masaüstü ve belgeler klasörünü de yedekliyor. ulan dedim bu hareket beni öldürür, öldürmese de süründürür dur kapatayım.

neyse efendim ayarlardan icloud'a girdim, oradan masaüstü ve belgeleri yedeklememesi için üzerinde bulunan tick'i kaldırdım. ne beklersiniz bu hareketin üzerinde? icloud'a yedeklemek istemiyorum, sileceksen sil, silmiyorsan bile yedeklemeye devam etme. değil mi? değil işte.

sonrasında bir uyarı verdi masaüstü ve belgeler silinecektir gibisinden, ben de normal olarak yedeklenmesini istemediğimden dolayı buluttan bu dosyaları sileceğini düşünerek yolla gelsin dedim. ve baaaam, mac os'ta bulunan masaüstü ve belgeler klasörünü sildi, anında silindi, komple silindi, baba akü yok. e icloud'dan geri yüklemeye kalkacaktım ancak upload süreci bitmediğinden verilerin ancak yarısı cloud'a aktarılmıştı. sıçtım kaldım olduğum yerde.

ben senin gibi servisin mantığını, soyunu, sopunu, sülalesini sikeyim desem büyük ihtimalle marka değerine zarar verebileceği için uyarılırım, dolayısıyla demiyorum. ama buradan geliştiricilere sesleniyorum biraz akıl, biraz mantık. bakın sövmedim ama istersem söverim, akıllı olun ulan.
  • öncelikle ilk duyduğunda benim gibi ooo dropbox, google drive gibi olacak süpermiş diyenler için kısaca bir bilgi vermek gerekirse çalışma sistemi rakiplerinden farklı.

1- iphone / ipad için : ben macosx den dosya atayım telefonda gözüksün ya da iphone/ipad den klasöre dosya kopyalayım diğer cihazlarda sync etsin gibi bir durum söz konusu değil. icloud destekleyen programları kullandığınızda (apple’ın kendi pages, numbers, keynote gibi programları) dosyaları icloud a kaydet seçeneği çıkıyor, dolayısıyla bu şekilde kaydettiğiniz dosyalar diğer cihazlarınızda senkronize oluyor.
    2- herhangi bir web browser üzerinden (iphone’da olmuyor), icloud.com adresine gidip ordan kayıtlı dosyalara ulaşabilir, yeni klasör yaratabilir, upload/download edebilirsiniz.
    3- macox yosemite için ise finder’ın içinde icloud drive diye bir sekme açılıyor ordan tüm dosyalara direk erişim sağlayabiliyorsunuz,yukarıda 2. maddede anlatılanları yapabiliyorsunuz.
    4- windows için ise icloud drive adlı program yüklenerek, 2. ve 3. maddedeki işlemler yapılabiliyor.

sonuç olarak benim beklentilerimi karşılamadı. apple’dan daha iyi bir entegrasyon beklerdim. belki ilerde geliştirirler ancak şu an için yetersiz.
  • fotoğraflarımı aktarmak istediğimde toplu şekilde aktarılmasına izin vermeyip her fotoğraf için tek tek uğraştırmasına akıl sır erdiremediğim depolama servisi.
  • fotoğraflarla kullanabilmek için, photos uygulaması ayarlarında icloud photos seçeneğini açmanız gerekir. bu durumda bütün fotoğraflarınız otomatikman icloud’a yüklenip siz fotoğraf, video çektikçe cihazlarınız arasında senkronize olur.

eğer photos yerine fotoğrafları bir klasörde tutmayı tercih ediyorsanız, o klasörü documents veya desktop klasörlerinden birine atıp icloud ayarlarından documents ve desktop klasörlerini senkronize etme seçeceğini açın. apple cihazlarınızla çektiğiniz fotoğraflar bu durumda otomatikman o klasöre yüklenmese de, siz kameradan indirdikçe icloud’a aktarılacak ve diğer cihazlarınızdan ulaşılabilir olacaktır.
  • silermisin kardeşim apple görmesin
  • icloud uygulama bazında bulut sistemini kullanırken icloud drive ise her türden dosya bazında kullanır
  • yeni telefona geçiyorsanız ve itunes restore yöntemi ile yeni telefona gereksiz şeyleri taşımadan sıfır kurma taraftarıysanız, fotoğraflarını kaybetmek istemediğiniz whatsapp görüşmelerinizi buraya upload edip daha sonra web tarayıcıdan giriş yapıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz. hatta txt ve media olarak iki farklı biçimde geliyor böylece bayağı derli toplu kalıyor.

geri kalan ıvır zıvır konuşmayı da ana konuşmaları sildikten sonra icloud backup yaparsanız kota sorununa takılmadan geçişi tamamlayabilirsiniz.
  • apple'ın her bilişim sıçramasına öküzün trene baktığı gibi bakma alışkanlığının bir sonucu olarak herkeslerden sonra verebildiği hizmet.
    icloud dediler sadece iphone'da ne varsa yedekliyordu. şimdi bu nane ile dropbox, google drive hatta ve hatta microsoft'un onedrive'ının yıllardır verdiği hizmeti kopyaladılar sonunda.
    apple'ın dahileri clould drive mantığını sökmelerinin yanı sıra yavaş yavaş her idevice kullananın bir mac sahibi olmayabileceğini de idrak ediyorlar.

tespit edilen son terbiyesizlik ise 5 gb tutarındaki yeri ücretsiz vermesidir.
    kurnaz!!! 800 usd gömdün zaten makineden. ayrıca, sattığın makine az biraz posta, müzik, film, resim, heykel derken 10-15 gb yer harcıyor. bulutta versene 15 gb ücretsiz!!
  • eski icloud'la arasında ne gibi bir fark olduğunu anlamakta güçlük çektiğim sistem. zaten icloud aracılığı ile pages vs yazılımları kullanarak oluşturduğumuz dökümanları senkronize biçimde bütün cihazlarımızda kullanabiliyorduk.

şimdi bunda fotoğraf, word (docx) vs'de yedeklenebileceği söyleniyor da bu kez mac'den bunları yükseleseniz bile ios'dan bunları açma şansı bildiğim kadarıyla yok..

ne anladım o zaman ben bu işten?
  • arkadaslar merhaba,
    henuz 10 dk once tum fotograflarima baktigim ve icloudda yedekli olan fotolarim bir anda kayboldu. ıcloud hafizasi bombos gorunuyor. su an dondum kaldim var midir fikri bilgisi olan? aglayacagim sanirim.
    editto: arkadas hizir acil gibi yetisti sag olsun su an nema problema. buradan da bussuru tesekkur ederim @choke (elleriyle dua eden smayil)
hesabın var mı? giriş yap