• ieltse girenler (daha doğrusu ieltsin girdikleri) kervanina bugün ben de dahil oldum.
    ihtiyacim olan, tüm bölümlerden min 7 ve total ort 7.5
    6 hafta hazırlık sürem oldu, fakat kapanıp çalıştım diyemem, rutin mesai devam ederken akşam ve haftasonu ne kadar olursa.
    öncelikle sınav w ve s de evdeki çalışmalarıma göre fena sıçtım. task 1 tablo grafik yerine yazılı survey sonuclarini karşılaştır demiş, ters gelince soru bayağı afalladim. peşine task 2 de prison yerine eğitim olmalı konulu başlığı tartisamadim yazamadım fikir uretemedim. speaking desen ayrı bir tutuklukla geçti.
    l ve r nispeten iyiydi - 7 üstü gelir diye umuyorum.
    sonuç olarak benim sandığımdan daha zor olan ve tekrar hazirlanacagim için writing konusunda her türlü tavsiyeye açık olduğum sınav.
    sonuçlar gelince güncellerim
  • seneler once ozel bir kursla hazirlanip sinavdan 5.5 almistim. yeni yilla beraber sinava tekrar hazirliyorum. hazirlanacak olan varsa, beraber speaking pratigi yapabiliriz.
  • edit: sonuçlar açıklandı.
    l: 8
    r: 8
    w: 6
    s: 6.5
    overall: 7.0

tahminlerimle paralel sonuçlar geldiğini söylemek mümkün. sonuçtan yapabileceğim iki çıkarım var. öncelikle, off-topic olsa dahi mantıklı olduğu sürece konuşmayı sürdürün. writing kısmı da çalışıldığı takdirde gerçekten puan toplaması zor olmayan bir kısım.
    -----------

akademik modülüne, computer-based şekilde girdiğim sınavdır.

öncelikle, listening ve reading kısımlarına çalışırken cambridge ielts denemelerini çözen/çözecek kişilerin fazlasıyla işine yarayacak bir doküman oluşturdum. çok daha tertipli, düzenli bir sheet'te gelişiminizi gözlemleyebilirsiniz. tek yapmanız gereken part bazlı olarak kutucukları doldurmak. ielts bandınız sağ tarafta otomatik olarak oluşturulacak. date bazlı bir sıralama yapmak faydalı olabilir. örnek olarak bir tane deneme sonucu bıraktım. tık

listening: ielts, uk tabanlı bir sınav olmasına karşın genel olarak daha sade konuşmalara yer veriyor. ancak, örneğin girdiğim sınavda, bazı kısımlarda british aksanları ağır basıyor ve eğer alışık değilseniz soru kaçırabiliyorsunuz. bu noktada temel us/uk pronunciation farklarını bilmeniz ve kulağınızın alışık olması hanenize artı puan yazacaktır.

bu kısıma yönelik hazırlanırken yaptığım tek şey cambridge ielts denemeleri çözmek oldu açıkçası, ortalamada 34-36 aralığında kalıyordum.

reading: ilk olarak şunu söylemek istiyorum: bir metinde her kelimeyi bilme imkanınız sıfıra yakın. dolayısıyla, içeriğe bağlı olarak çıkarım yapmak durumunda kalacaksınız ve bu normal bir durum.

girdiğim sınavda da içerik cambridge ielts denemelerine benzerdi. ortalamada 34-35 bandında sonuçlar almıştım denemelerden.

writing: iki üstte bulunan entry'de bahsedildiği gibi; aylar öncesinden sınava kayıt yaptırıp ve çalışmaya başlayıp, sınav yaklaştıkça iyice uzaklaştım ve bu tam olarak writing kısmına denk geldi. toplamda sadece 2 gün çalıştım. bu sırada daha önce sıkça bahsedilen liz ve simon işime fazlasıyla yaradı.

sınavımdaki task 1: line chart.
    sınavımdaki task 2: cause and solution essay.

speaking: geldik en problemli kısma. sıkça tekrarlandığı üzere, önceki sınav sorularına çalıştım bir arkadaşımla karşılıklı olarak. ne kadar fayda ettiğini bilmiyorum; ancak hiç yoktan iyidir. sınavda bana sorulan sorular biraz daha soyut sorulardı ve açıkçası beklediğimden daha zordu. part 2'de aklıma hiçbir şey gelmedi, off-topic konulardan bahsetmek zorunda kaldım konuşmak için. bakalım sonuç ne olur.

tahminlerim:
    listening: 8+
    reading: 7.5+
    writing: 6+
    speaking: 5.5+

edit: link guncellendi
  • hazırlanmayı düşündüğüm sınav
  • örnek sınav çözmeden girilmemesi gerekendir.
  • sınavın 4 bölümden oluştuğu malumunuzdur. ekseriyetle yurtdışı okul başvuruları için girilir. genel ve akademik olmak üzere iki türü vardır. okullar akademik ielts puanı isterler ve genelde de her bölüm için en az 6 olmak suretiyle minimum 6.5 puan almanız gerekir. reading ve listening bölümleri sınavın nispeten kolay bölümleridir. pek çok kişi ortalamayı tutturmak için bu ikisinin puanını artırmaya yönelir çünkü writing ve speakingi geliştirmek daha zor (genel olarak).
    writing kısmı için önerim simon corcoran isimli native ingiliz hoca nın writing videolarını izlemek olacaktır. sistematik ve algoritmik yaklaşımı 'writing meselesini nasıl en hızlı çözerim'e odaklıdır. videolar ücretli ama dil kurslarına dökülen saçılan paraların yanında çok da abartılı rakamlar değil.
    henüz sınava girmediğim için ne kadar etkili olur bilemiyorum ama en azından writingi korkulu rüya olmaktan çıkardığını söyleyebilirim. ielts puanımı alınca editlerim ama kötü alırsam editlemem.
    güncel sınav ücreti 1400 lira fakat kredi kartından 1446 lira çekilmiş...
  • gecenlerde bu podcast kanalını buldum. yürüyüş yaparken dinlemek için iyi.

ıelts'de belki adil değil ama sadece ingilizce bilmek yetmiyor, bir çok değişik konu hakkında bir şeyler söyleyebilmek gerekiyor. o yüzden değişik soruları ve örnek cevapları dinlemek - okumak çok önemli.

https://podcasts.google.com/…ic3lulmnvbs9yc3m?ep=14
  • an itibariyle çarşamba günü girdiğim computer-based academic sınavdan 6.5 aldığımı öğrendim.

listening:7
    reading: 6
    writing: 5.5
    speaking: 6.5

haddime düşmeyerek bu tecrübemi anlatmak gerekirse,

listening kısmında çalışmanız gereken tek kaynak cambridge ielts diyebilirim.
    tonlamalar, konuşanların hızı ve vocabulary range çok benziyor.
    çalışmanız gereken yer de burası.

reading bölümü cambridge ielts'ten daha zordu. çözebildiğiniz kadar test çözün. ve okuduğunuz şeylerden zevk almaya çalışın. bu hem genel kültür açısından önemli, hem de okuduğunuzu anlama açısından.

writing kısmında, ilk bölümde daha önce hiç karşılaşmadığım bir soru vardı. 3 tablo içeren bir transportation sorusuydu. ne yapacağımı bilemedim ilk başta. cümlelerimi toparlayayım derken 30 dk kaybettim burada. ikinci kısımda da zamandan dolayı conclusion kısmını yetiştiremedim. ama yazabildiğim kadarıyla konuyu iyi anlattığımı düşünüyorum. bu kısımda ise ielts-simon'a bakmanız yeterli olacaktır. sınavdan çok önce haberim vardı bu siteden, fakat sitenin görünüşü vs. beni yazı yazmaktan ve çalışmaktan soğuttu. daha sonra ne kadar önemli olduğunu fark ettim. şöyle söyleyeyim, gerçekten bu sitede söylenenleri yaparsanız emin olun 8 alabilmeniz çok olası. çünkü sadece yapmanız gerekenleri değil yapmamanız gerekenleri de söylüyor.

speaking bölümünde ise gayet rahattım. advanced kelime kullandığım çok oldu ama idiom konusunda yetersizliğim puanıma yansıdı diyebilirim. media and business konusu hakkında sorular sordu kadın. bu arada buradaki examiner'ler özel olarak seçiliyor sanırım. güler yüzlü bir insandı ve açıkçası bu benim konuşmamı da olumlu etkiledi.

daha az heyecanla ve biraz daha etkili çalışmayla 7 band score alınabilirdi diye düşünüyorum.

-alamanya'lara gidip yüksek lisans yapmak isteyen bir alevi.
  • ciddi olarak hazirlanmaya basladigim sinav. yapilacak ilk sey eksik kelime bilginiz varsa oncelikle o eksikligi gidermek. birkac yil once toefl'a hazirlanirken her ne kadar tum taktikleri ogrenmis, ozellikle speaking ve writing icin belirli kaliplar belirleyip verilen sureyi etkin kullanabilecek duruma gelmis olsam da kelime eksikligi oldugunda bu bazi konular icin konustugunuz/yazdiginiz konuda tikanmaniza sebep oluyor. bu sebeple sinava format olarak hazir olmus olsam da kelime calismaya agirlik vermek zorunda kalmistim sonlara dogru. ama uzerinden birkac yil gectiginden ve dogal olarak kullanmadigim kelimelerin %90'ini unuttugumdan ilk hedefim kelime bilgimi geri kazanmak. burada sikca referans verilen ielts simon'u cok faydali buluyorum, ozellikle de su kullanim dogru su kullanim yanlis gibi onemli noktalara dikkat cekmesi bence sitenin en guzel yani. simon ve cambridge kitaplarinin 7+ skor yapmada etkili olacagi dusuncesindeyim ama ozellikle kelime konusunda kaynak onerebilecek suserlar varsa yesillendirmelerini rica ederim.

hazirlanan herkese basarilar simdiden. umarim herkes hedefine ulasir.

edit: imla
  • 08.01.2021 tarihinde computer-based olanına girdiğim ve hala açıklanmayan sınav. 3-5 gün içinde açıklanacaktı güya..

edit: speaking ve writing bilerek düşük verilmiyorsa ben de bir şey bilmiyorum. overall 7 aldığım ama speaking ve writing'den 6 aldığım sınav
hesabın var mı? giriş yap