• %25 olan haracı %40'a çıkarma hadisesi. bu büyük bir olay. eğer gerçekleşirse ihracat yapmanın bir mantığı kalmayacak

kaynak
  • sonra yabancı gelsin. insanlar yatırım yapsın. neden yapsın sen çöküp şatafatli yasayasin diye mi
  • konu aslında şöyle;
    mevcut durumda şirketler ihracat yaparak elde ettiği dövizlerin %25'ini merkez bankasında tl'ye çevirmek zorunda. devletin ihracat gelirinden alacağı vergi konusu ayrı bir şey onunla karıştırılmasın. bahsedilen kanun yasalaşırsa bozdurma zorunluluğunu %40'a çıkarıyor. amaç döviz satışı artsın ve tl değer kazansın. ancak bu durumda döviz üzerinden ihracat yapan firmalar paralarının %40 ını tl'ye çevirmek zorunda kalacak. sürekli döviz al sat yaparak epey zarar edecek.

edit: tl'ye çevirme zorunluluğu var ancak tl'de tutma zorunluluğu yokmuş.
  • 18 nisan 2022 tarihinde yürürlüğe girecek karar.ihracatcinin işi dövizle.sen kazandığın dövizin yüzde kırkını bozdur sonra alcaksan yine al dersen bu insanları cezalandırmis olursun.devlette para kalmadığının ispatıdır bu.
  • haraç değildir. giren dövizin bozdurulmasıdır.
  • yurtdışına projeler yapan bir firma sahibi olarak anlatacağım size. diyelim bir proje aldık ve bedeli 100 bin usd. maliyetimiz 90 bin usd. sözleşmeler imzalandı ve yarısını (50 bin usd) önden peşinat aldık. bu 50 bin usd'yi malzeme aldığımız tedarikçilere ön ödeme için dağıttık. 1 ay sonra iş bitti ve diğer 50 bin usd hesaba geçti. hemen kalan 40 bin usd'yi yine tedarikçilere dağıttık. elde kaldı 10 bin usd. ihracatı yaptık, gümrük beyannamelerini hazırladık. banka hemen bir mail attı. 100 bin usd tutarındaki ihracatınız için ibkb düzenlenmesini rica ederiz. yani hesabımda 40 bin usd olması lazım ama bu işten kazandığımız 10 bin usd zaten.
    şimdi anladınız mı arkadaşlar işin vehametini.
    düşünün 1 milyon dolarlık iş yaptığınızı. nasıl 400 bin usd için ibkb düzenleyeceğiz?
    resmen milletin parasına çökmektir bu. devlet kendi ayağına sıkıyor resmen. bakın görün; iddia ediyorum cari açık iyice artacak. çünkü orta ve büyük ölçekli firmalar; bulgaristan, azerbaycan gibi ülkelerde paravan şirketler kurup ihracat bedellerini düşük gösterecekler. resmen akıl tutulması, başka izahı yok..

edit: küfür eden arkadaşlar için yazıyorum.
    bir bisikletiniz var ama zinciri yok. istediğiniz kadar pedal çevirin, 1 cm ilerleyemezsiniz. bizim ülke olarak ihracat yapmamız lazım arkadaşlar. devletin de bunu desteklemesi lazım. araba satıcısı al-sat yapar ve para kazanır, müteahhit ev yapıp satar ve para kazanır. çok örnek verebiliriz. ama bunlar iç pazar meselesidir, ülkeye katma değeri sıfır olan ticarettir. ama ihracat yapan firmalar ülkeye döviz sokar, başka ülkelerin parasını alıp yurdumuza sokar. yurdumuza çok para sokarsak ne olur: refah seviyen yükselir güzel kardeşim, milli gelirin artar ve buna paralel olarak halk mutlu olur.
    herkese sağlıklı günler dilerim..
  • haraçtır. giren dövizi bozdurup bozdurmamak benim tasarrufumda olan bir durumdur. paramın değer kaybetmesini istemediğimden döviz olarak muhafaza etmek istiyorum. yarın tl ye geçtiğim zaman hammadde fiyatları yükselip ben hammadde alamayınca kim verecek aradaki farkı? hergün herşeye zam geliyor. dün cam fiyatlarına %35 zam geldi mesela kaçınızın haberi var? tl ye geçenlerin durumu ortada. hükümet baya baya arsızlığı ele aldı. cebimdeki parayı ne yapmam gerektiğini bile dikta ediyor resmen. siz daha çok beklersiniz yasaya uygun ihracat yapılan işletme...
    kur korumalı mevduat saçmalığının bir anda patlamayacağını düşünmek ise çok büyük pollyannacılık. bir günde geldi bir günde gidecek. akla mantığa uygun olmayan bu deliliği savunan, parasını yatıran insanlar var. hayret ediyorum gerçekten. koskoca devletin hükümeti paranızı tl yapın faize yatırın diyor. millet de bunu yapıyor sonra da pahalılıktan şikayet ediyoruz.

ya neyse ne haliniz varsa görün. ben mi kurtaracağım memleketi?
  • "boşuna ihracatla falan uğraşmayın; paranız varsa yatırım araçlarında değerlendirin" demektir. bu şekilde gıda da bile dışa bağımlı hale geldik. her fırsatta üretimi ve ihracatı destekleme ile konuşmaya giren devlet yetkilileri keşke bunu gerçekten yapsa. ülke gidişatı hiç iyi değil maalesef.
  • seytan bunlarin yanimda melek kalir. oyle kelime oyunlari yapiyorlar ki. bu millet çakal. bu kanunlari cikartirken bir dusunseler en basiti ulan biz bunu yapiyoruz da ben esnaf olarak bu yasadan nasil yirtarim acaba sorusunu sorup cevaplari alsalar bunlarin bir boka yaramayacagini bilirler.
    yukardaki yazarin dedigi gibi sirketler yurtdisina ofisler acacaklar. vergi artirmakla, ek kanunlarla devlet geliri artmaz anlayamadilar hala.
hesabın var mı? giriş yap