• genelde ayrılırlar.
  • klipte sembolizm falan kullanılmamışsa -ki kullanılmadığını farzediyorum- şarkı-düet-klip üçlüsü çok saçma bir çalışma meydana getirmiş. şarkı tek başına güzel, düet kötü ve manasız, klip ise kütüksü.

medya mı disco mu ne kralına çıktığında soner sarıkabadayı şöyle bir şey demişti: "normalde besteciler şarkılarını birine satamadığında götürür diğerine satmaya çalışır. ama ben şarkıyı sadece yakışacağını düşündüğüm kişiye veriyorum." şimdi in the light of these bilgiler, murat boz iyi bir seçim olmuş ama düetin manası nedir? düeti kendi mi istedi, teklif mi geldi yoksa ortada silah zoru mu vardı? düet yapıp klipte oynamazsan murat'ı öldürürüz mü dediler? çünkü klipte murat zıpçıktı gibi oynuyor ama soner fazla kasılmış. hani eskiden okulda tiyatro-drama yapıldığı zaman gönüllü olmayan birileri zorla kaldırılırdı da yürüme işi bile zahmetli gelirdi ya. hareketlerinde o hava var.

ayrıca "iki medeni insanız biz" derken her seferinde parmaklarıyla da "2" rakamını göstermeleri bana çok yardımcı oldu. parmaklarla 2'nin gösterilmediği bir dünya hayal edemiyorum. çok korkunç olurdu. post-apokaliptik distopyalar geliyor gözümün önüne.
  • henüz dünyaya bile gelmemiş, 39 haftalık minik kuzumun favori şarkısı.

hamileliğin başından beri dinlettiğim onca klasik müzik, jazz falan hikayeymiş, "iki medeni insan"ı dinliyoruz, havamızı buluyoruz, küçük hanım içerde çılgın atıyor, biz de disko pisti gibi dalgalanan göbeğimizi seyrediyoruz.
  • klibi değişik inatlaşmalara ve kasılmalara sahne olmuş şarkıdır.

klibinde murat boz'un soner bey'e "hadi abi oynayalım kalk hadi yaa" der gibi halleri var. soner sarıkabadayı inatla direnmiş oynamamak için, murat boz da onun açığını kapatmak istercesine hoppidi hoppidi oradan oraya süzülmüş klip boyunca.
  • şarkının klibinde göze çarpan detaylardan birkaçı;
    murat boz "şu belimi bi saramadın ya" derken, adam adeta acı çekiyor. "hani nası saramazsın sen şu beli, bi baksana haa bi baksana şu bele!" der gibi. alınmış, içerlemiş bu duruma belli. acısını iliklerime kadar hissettim. eğer o an orada olsaydım sarardım yani, çekinmezdim. sanmıyorum ki başka bir hemcinsim de murat boz öyle üzülürken gidip yaralı parmağa işemesin.

gel gelelim aynı cümleyi soner sarıkabadayı söylerken, aynı etkiyi yaratmıyor. adamın zaten maço bir duruşu var. belki yok, yanında murat boz gibi bir sütlaç olduğu için göze öyle görünüyor. bu konudaki fikrimi netleştiremedim. bunun için bir soner sarıkabadayı klibi izlemeliyim, yanında murat boz olmayanından. şu an için bunu gerçekleştirecek takatim yok. çünkü iki medeni insan bile beni yeterince yordu. bunu incelenecekler listeme ekliyorum şimdilik. hah, soner kardeşimiz "şu belimi bir saramadın ya" derken, düşünüyor tabi insan "sanırım sarmamakla en iyisini yaptım. baksana sarsam bile kıymeti olmayacaktı" der gibi.
    "şu saatten sonra gönül dakka durmaz" dizelerini söylerken saatine bakması var bir de. ona dalarsak işin içinden çıkamayız.

sanırım bu klipte izleyicinin olaya iki farklı yönden bakması istenmiş.
    1. murat boz yönü: ya naptım ben, nası haksızlık ettim bu adama, allah belamı versin. hemen şimdi eski sevgilimi aramalıyım. ondan özür dilemeli, ne kadar pişman olduğumu söylemeli, "ya ben bi bok yedim, büyüklük sende kalsın, yalvarırıığğm dööğn, gel vefasız gel insafsız!" demeliyim.
    2.soner sarıkabadayı yönü: ya bak bu ilişki bitti tamam, yaşandı bitti saygısızca. sen yoluna ben yoluma. beni kötü bilme yine de.

(3. bu şarkıyı dinlediğimizi unutmalı, hiç olmamış gibi davranmalıyız. ama artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.)
  • soner sarıkabadayı'nın tüm klip boyunca, muhabirin arkasından kameraya bakıp el sallayan çocuklar gibi davrandığı şarkı.
  • son zamanların en bomba düeti. iki erkek* *, iki medeni insan, karşılıklı "beni sevemedin ya, şu bedenimi saramadın ya" diyorlar. başarılı bi iş, çok medeni bir çalışma. eller havaya parçası.
  • klibinin bağımlısı olduğum şarkı. evet, açık ve net. ve şimdiden belirteyim ki, şaka yabmıyorum. ironiden anlamayan nesle gayet aşinayım ben. ve şarkının adı konusunda yapımcı şirketin yalancısıyım. öncelikle link;

http://www.youtube.com/watch?v=-k9fwabseoy

şarkının adından da anladığımız kadarıyla, iki tane insan var, bunlar medeni, bunlar murat ve bunlar soner.*
    klibe, dsm yazısı ile birlikte bunları öğrenerek ve iç gıcıklayıcı dıdıdıdırırırırır rııııııtttttt müziğiyle başlıyoruz.* * ardından bir takım değişik yaylanmalar içerisinde bir murat ve arkada dikelen* sonerle baş başayız bir süre, oooooooovooooooo eşliğinde. gerçi klip tam olarak bunun üzerine gibi bir şey, öne arkaya yaylanan medeni murat ve söylediği her sözü eliyle göstermek dışında, sadece duran bir soner medeni.

tam 00:35 adı verilen saniye de soner abinin bir mesafe ayarı var.'' bundan fazla yaklaşırsa artık doğrayacam vallahi'' minvalinde bakıyor kameraya doğru. bak korkumdan medeni soner yerine soner abi dedim. neys, soner abi burada mesafi koyuyor, baştan belirtiyor şeklini. ama murat durur mu? durmuyor tabiy, gülücükler eşliğinde sallanmaya devam. soner'in asabiyeti artıyor ve 00:42, 43 ve 44. dakikalar boyunca murata '' kıpraşma yatırıp ayıp şeyler yapmak üzereyim bak'' manasına gelen uyarılarda bulunuyor. ama o esnada şarkıyı söylediği için o ayıp şeyler klipte yok.
    bu aralarda murat kendini anlatmaya çalışıyor, ''ya abi bırak yaylanalım, sinirlenme bi, bak ne güzel şarkı yapmışız'' der gibi takılırken, soner tam 00:55 te yine kızıyor ve ''ya bırak allasen ne anlatıyorsun'' diyor.
    bunun üzerine murat saniyeler 01:05 i gösterdiğinde sağ elinin parmak uçlarını birleştirerek ''abi bak bi'şey anlatıyorum, ayıp oluyor artık'' diyor ve sanki sonerin asabiyetini anlam vermeye çalışmakla beraber, bundan gına geldiğini belli eden hareketlerle yaylanmaya devam ediyor.

01:48 ve 01:49'uncu anlarda neden el kızartmaca oynadıklarını ben de anlamadım ama, bana laflar hazırlamış olabilirler o esnada.

aha, bana laflar hazırlamışlar. tam 02:02 de, murat, '' buyur abi sen sok hazırladığımız lafları'' diyor ve soner' de, ne sandın, iki medeni insanız biz bakışıyla kollarını açarak bana pis pis bakıyor. bu aralarda ben soner abi'den baya bi laf yiyorum. dövücek mi acaba diye düşünüyorum falan. ama soner abi medeni, soner abi sakin... fakat o da ne? soner'in lafları ile aniden 02:33 te, gaza gelen murat üstüme yürümeye başlıyor. ve 02:36 da patlatıyor suratıma şarkıyı. ''beni sevemedin yaaaaaaaaa''
    sonra klasik yaylanmalar.
    bir ara soner abi, ''biz sana demiştik kızım, geçmiş olsun'' diyor bana. ahanda burda; 02:42. ben ağzımın payını alıyorum tabii.
    yine yaylanmalar.
    ve sonra, tamı tamına 03:32 de murat bana ''hııııhhhhhhhhhhhhhhhhhh'' yapıyor. yeminle yapıyor. allahım ne işlere girdim ben derken uyanmışım.
  • murat boz'u soner sarıkabadayı'nın durağanlığını örtmek için delicesine kafasını sallarken görünce skerim öyle medeniyeti dedim...

hagi'nin açığını kapamaya çalışan suat-okan-emre'den daha fazla yadırmış adam klipte... te'allaam...
  • bi gün radyoda duydum bu şarkıyı, sonuna yetişmişim. sonra yutuptan seyrettim klibini felan neyse.

klip tamamen "arkadaşın yaptığını yap soner" teması üzerine kurulmuş. çünkü biliyorsunuz murat boz artık pop piyasasında rüştünü ispatlamış bir star. zaten o yüzden klipte hiç bir anlama gelmeyen yüksek frekansta hareketler yapıyor. starların dansları sorgulanmaz. demek ki bildiği bir şey var. soner sarıkabadayı da aynen benim gibi düşünerek bi murat'a bi de kameranın sağına bakıyor. deneysel hareketlerde ne kadar başarılıyım, dansımla muratı nasıl geri plana atarım düşünceleri adeta yüzünden okunuyor. fakat çocuk hep geride. o da şarkının bestecisi olmanın verdiği ağırlıktan olsa gerek.

klip gümüşsuyunda inşaatı bitiremedik bari kat otopark yapalım mekanında çekilmiş. oranın manzarası çok güzel harbiden. yani ben olsam hemcinsimle gitmek yerine sevgilimle gider, iki sigara içer taksime geçerim.

bir de sanırsam justin timberlake-50 cent-timbaland'ın ayo technology klibi esinlenmesi var. yani maliyet elverdiği sürece tabii. ama yine de justin ve timbaland'i bir arada gördüğüm kliplerde düşünmediğim şeyleri düşündürttü murat ve soner ikilisi. medeni olmayan sanırım sadece benim bu durumda!
hesabın var mı? giriş yap