• ikinci el araba almak memleketimizde en saf adamın bile yeri gelince en baba dolandırıcı olduğu için zor bir iş olduğundan ve bir günde alıp çıkamayacağın için ortaya çıkmış günlüklerdir. önce para için bankanın kucağına oturur, sonra galericilerinkinin. sonra sahibinden gibi sitelerle facebook bilmemhangi il 2. el araba gruplarında ilan kovalarsın. en son da al satçı pezevenglerin eline düşersin. seni pezevenglerin elinden kurtaracak bir ibo ararsın sonra.

bana araba demeyin çok doluyum. ekspertiz candır.

değişensiz ve çoğu yeri güneş yanığı olan fiat sienayı gavur gibi pazarlık yaparak 15500den 14000e düşürdüm. vay be ne ölücüyüm derken aracı ekspertize götürdüm. abs, klima falan da baktırdığımdan full paket ekspertizi aldım ama normal ekspertiz parası verdim. ölücüyüm olm ben.

neyse 1 saatten fazla uğraştılar arabayla. vibratörün üstünde 4 tekeri kontrol ettiler, dynoya falan sokup motor gücünü ölçtüler. elektrik-donanım çalışıyor mu hepsine baktılar. her parçanın 9-12 yerinden boya falan ölçtüler; kapı içlerine kadar.

motor yüzde 85 çıkınca bende saftrik bi gülümseme oldu. "lan mtvyi yapı kredi bankasında yatırınca sonax'ta boya korumalı pasta cilalı iç temizlik falan yüzde 50 indirimle 285 tlye düşüyor; onu da yaptırırım" diye planlar proceler kurarken ne oldu tahmin edin:

değişensiz denilen araç 5 parça değişen, 2 parça boya+ arka panel değişmiş + arka stepne havuzu boyalı...

amk. (bildiğin amk)

galericinin benle gelen elemanını haşladım önce. "madem değişen var sen ne akla hizmet ekspere sokturuyorsun arabayı? bile bile nasıl kendinizi rezil ediyorsunuz?" dedim.

döndük galeriye; "vay efendim biz tanıdıktan takastan aldık, eski bi müşterimizdi, ona 110luk kornet verdik (ford connect), biz boya cihazıyla baktık bişi yoktu, bak raporda ön çamurluk orijinal diyor biz sana boyalı dedik" falan...

bi ton yalan...

"hangi ekspermiş bu, pilot garage mi? haa biz onlarla kavgalıyız, bizim plakalığı görünce gıcıklığına böyle rapor düzenlemiştir" dedi.

bi elemanı arabayı aldı çıktı. başka bi ekspertize götürüp göstermiş ben oradayken 5 dakikada nasıl ekspertiz yapmışlarsa "değişensiz" çıkmış...

"değişensiz dediniz 5 parça değişenli çıktı; yav hadi 1 parça gözden kaçar anlarım da 5 parça ne?" özetli bir konuşma yapıp 20 tl benzin 100 tl ekspertiz parası alıp çıktım.

evet; arabalarına benzin aldım. arabada benzin yoktu; sıralı tip lpg olan bi arabada...

sonra galericiden eksper parasını aldım çıktım.

ölücülük kim, ben kim... az kalsın kazığı çok pis yiyordum.
  • galericilerden asla araba alınmaması gerektiğini birinci sayfaya, hatta önsöze yazmak gereken günlüktür.

ilk yazıda dediğim galerici malum sienayı, geçen hafta ablamın bi arkadaşına iteleyecekken vazgeçirdim. şerefsiz köpek galerici eğer bizim arkadaşın arabasını beğense takas edeceklermiş ama galerici bizimkinin arabasını beğenmemiş.
    bak hele bak şu ... neyse küfretmiyim... eksper raporlarını gönderdim bi ton dua aldım adamdan.

sonra araba almak için gene bakıyorum, her yeri tarıyorum; sahibinden ve facebook il satış grupları falan; yok abi adam gibi araba yok.

sonra bi 2005 palio buldum. 17000 yazmış; bütçeyi hafiften aşıyor ama tüm ölücü yeteneklerimi kullanacağımdan hallederiz bi şekilde dedim. 1.2 75 hp; düzgün gözüküyor. adamla buluştum, ruhsatı elime alınca 60 hplik boş model çıktı. neyse dedim fiyatı kırarız boşver. ralliye mi katılacaz sanki dedim. motorunu gene benim özel servise gösterdim okeyi verdi. gene ekspertize gittim motor yüzde 88. dedim lan bu sefer tamam.

nah tamam; 3 değişen + tavanda macun var. eksper parası için gözüme bakıyor şerefsiz. kavga dövüş yarısını koparabildim itten.

kafayı sıyırdım artık.

şuursuzlar doğana şahine 15 bin yazınca paliocu durur mu; 2004 model 1.2 motorlu 3-5 parça boyalı aracına 25 yazıyor.

olm 2016 model 0 km linea 51400 lan.
    clio 55800,
    skoda fabia 53400,
    seat ibiza 52900,
    dacia sandero 45500 lan !!!

palio facebook grubunda satılık ilanı paylaşılan yer vardı. bi üstteki yazımın benzerini, 0 km fiyatlarını attım, ilan verenlerde tık ses yok. daha da ilan atmadılar.

tüm bu 0 km araçlarda abs, esp havayastıkları, multimedya dokunmatik ekranlar, fren destek vs. vs en boş modelleri bile dopdolu.

fiat uno grubuna "hangi modelde hidrolik var" dedim her kafadan bi ses. bir iki tane düştü gene 2. elci; 97 model boş olanına 13 bin dedi.

bu ikinci elcilerin hepsinin... ruh hastaları...

ohh rahatladım.
  • temiz ve düzgün, iyi bir aracı uygun bir fiyata almak için bol bol zaman, sabır, dirayet gerektiğini belirtmemiz gereken günlüktür.

bu arada gene bi ton arabaya baktım. piyasada fena bi balon var, emlak balonu gibi ikinci el araba balonu.

öyle ki 3-5 boyalı 2-3 değişenli bomboş; havayastığı-abs olmayan 2005 model fiat palioya 25-27 diyen şuursuzlar türemiş. 52900e mis gibi seat ibiza var lan... 0 km dacia sandero 45500 iken ve 0 faizli krediler varken hem de. aziz nesin doğru demiş; millet gerizekalı.

neyse;

18 bine 2004 palio buldum. kasası, motoru gayet güzel, memurdan 100 binde bi alet. ertesi gün alacakken adamın çocuğunun bir anda ankara'da sınava gitmesi gerekti. bize güvence vermek için sahibinden ilanını yayından kaldırdı. 4 gün mühlet istedi. "olabilir" dedim, önemsemedim. 2 gün sora arayıp aracını satmaktan vazgeçtiğini söyledi. lanet olsun diyip sahibinden, facebook 2. el gruplarına falan bakmaya devam ettim.

gene bir gün sahibindeni gezerken bu 18 bine anlaştığım adamın aynı ilanla 19250ye fiyatını "güncellediğini" gördüm. aradım adamı; "kaç yaşında adamsın, bin lira için yaptığın bu karaktersizlik, şerefsizlik nedir" özetli bir konuşma yaptım. 20 yaşında çocuğu olan bir adamın bin tl için böyle yüzsüzleşmesi, telefonda binbir tane özür dilemesi benim zoruma gitti.

bir insan bu durumu nasıl kendine yakıştırabilir?
  • ikinci el araba olayında, aynen emlak balonu gibi bir ikinci el araba balonunun olduğunu belirtmemiz gereken bir günlüktür.

malatya'da bi ustam var. aileden tanıdık birisi. o bana araba arıyor mesela. işyerinde gene araba alım satımı yapan arkadaşlar var. onlar da araba arıyor bana. hanımın dayısı da araba alım satımı yapıyor. o da bana araba alıyor. elazığ'dan bi arkadaşım alım satım yapmıyor ama esnaf çevresi çok; güvenlik kamerası döşemediği dükkan kalmadı. esnaflar ek iş olarak araba alım satımı yapıyormuş, mutlaka düşermiş.

yani özetle ben hariç herkes bu kadar alım satım yaptığı için, her araba alan üste 1-2 bin tl koyduğu için ikinci el araç piyasası bu hale gelmiş.

durumun özeti budur.

"doğan şahin 15-20 bin oldu yeaa" diyen tayfanın ağzına tuvalet terliği ile vurmak yerine hak veriyorum artık. senede bu kadar el değiştirirken, herkes üstüne 1000-1500 tl koyarken fiyatların bu hale gelmesi normal.

herkes herkesi sikiyor.

bu arada ben de sahibinden ve facebook çevre iller araba alım satım gruplarını her gün talan ediyorum. 23 günlük iznim bugün bitiyor. hep araba aradım. iznimi de piç ettim.

bu ustam 15500e bi tane kırmızı 2002 palio getirdi. (evet, palio fetişim var) "temiz"miş. araba bi geldi, sağ 2 kapıyı ben sokakta çekiç-macun-zımpara-boya ile yapsam daha iyi yaparım. tavan-yanlar-kaput-bagaj leş gibi. iç mekan da leş gibi. e hani araba temizdi? neymiş, hasar kaydı yokmuş. arabaya kaymışlar hasar kaydı olsa ne olur olmasa ne olur? bi de burnundan kıl aldırmıyor; yunus polisi imiş diyarbakır'da. 1200 gs ile park halindeki araca girdiğinden tamir parası için satıyormuş aracını. 48 bin masraf çıkmış da, 12 binini bu verecekmiş de...

ha bi de bu olay var;

her satıcının bir hikayesi var. yok çocuğum okul kazandı, yok ev aldım, yok alacak karşılığı aldım araç hakkında bi bilgim yok motoru nasıl kaportası nasıl diye, yok bilmemne... en fantastiği bu kırmızı palio sahibinindi.
  • sahibinden gibi ilan sitelerinden ziyade facebook 2. el gruplarında acayip sikiş döndüğünü de belirtmeden geçemeyeceğimiz günlüktür.

adam 2000 model renault toros'a 26500 yazmış. 50-60 yorum var altta. herkes ya küfrediyor ya da dalga geçiyor adamla. adamın savunması da şu; ekran capsi almış, 22500e 98 model toros steyşın varmış. bahanesini siktiğim...

36 bine "efsane kasa" toyota corolla ilanı gördüm bugün. orada da aynı şeyler... 30 bine almış da, sıralı lpg, ses sistemi vs. takmış da; o yüzden son 35 bine verirmiş. ben böyle yüzsüzlük ya da gerizekalılık görmedim. sen dolandırıldın diye başkasını dolandırmak zorunda mısın?

neyse; geçen cuma babamın renault laguna'sının olmasından mütevellit facebook laguna grubuna üyeyim. orada bi adam 3 saat önce ilan atmış; 2001 model rxt 2.0 laguna. babamın aracının aynısı; zaten alıştığımız bildiğimiz araç olduğundan; üstelik fiyatının da 18 bin olduğundan 310 bin kmde olmasına rağmen atladım.

adamla konuşurken motorunun yeni yapıldığını, ön düzene kendisinin 1100 tl harcadığını ancak muayene ve sigortasının olmadığını, alacak karşılığı aldığını ve paraya çevirmek istediğini söyledi. ben de 3 saatte laguna satarak tarihe geçeceğini söyledim ama tabi muayene ve sigorta olmadan devredemez diye pazartesine kaldı. bu sabah gene konuştum, emniyet işlerini yarın, muayeneyi salı günü yapacağını söyledi. iyi dedim...

işin kötü tarafı çevre illerdeki araçları satanların toplandığı facebook gruplarına ilan attı benle yazıştıktan sonra. üstelik fiyatını da 19 bin tl yaparak...

ben nasıl olsa cepteyim; ilan atarak ördek düşürmeye çalışıyor. eminim evrak eksiği olmamasına rağmen zaman kaznaıp ördek düşürmek için beni oyalıyor.

siker misin sabaha mı bırakırsın böyle insanları?

hayatıma giren hatunların çoğu gibi davrandı bana resmen :'(

cepteyiz ya nasılsa...
  • al satçı adam akraba bile olsa eldivenle bile sevilmez notu eksik kalmış günlüktür.

hanımın dayısı da araba satıyor diyordum ya; bana bi tane 2005 chevrolet kalos buldu. değişensiz, boyasız, hasar kayıtsız, 102 binde; üstelik 20 demiş ama indirim yaparmış daha !!!

atladım tabi.

araba bi geldi, lanet olsun dedim. arabada 3-4 yerde göçük var, çektirme yapmışlar ama çizgiler gitmiş. her yer taş izi. ön tampon kırık. sürücü kapı kolu yok. kırık.
    e hani hatasız boyasızdı?

al sata göre güzel araba tabi. değişen yok, 100 binde... gerisini siktir et...

neyse dedim, sürmeye başladım. ömrümde böyle kısa mesafeli ve bu kadar yumuşak bi debriyaj görmemiştim. zaten arabayı hanıma aldığım için kaportasını görmezden geldim.

benim ustama gittik, önceki yazılardaki ustama götürdüm. ufak tefek eksikleri var, önden ses geliyor onu da soralım dedi.

bingo, sağ ön amortisör patlak, rotlar motlar rot balans ıvır zıvır bi ton masraf var.

kaputu açtım, ee lpg enjektörleri nerede?

araç lpgli denmişti sıralı tip, ama lpgsizmiş. 1.5- 2 bin tl daha girdi.

ayaküstü 3500 tl masrafı var arabanın. daha neler çıkar allah bilir.

muayenesi de 2 gün sonrasına.

adam da muayeneye girmeden satmak derdinde; ancak 20 binden de bi kuruş aşağı düşmüyor.

şaka gibi yav. ekspertize bile götürmedim.
  • otomobil pazarları için ayrı bir başlık açılması gereken günlüktür.

büyükşehirlerde nasıl bilmiyorum ama diğer illerde pazar günü sabah 8 öğlen 12 arası olup biten bişeydir bu. genelde de galericiler sitesinin etrafına yapılır ki galericiler sahibinden araçları ucuz ucuz alıp millete 2-5 bin farkla çaksın...

elemanları vardır, temiz araç sahiplerini bulup bunaltırlar. 20 binlik araca 15 derler. satıcı gelen müşterilerin hepsinin 15 bin vermesinden ötürü aracının değerinin hakikaten 15 bin olduğunu düşünür ve gelenlerden birine satar gider.

galerici de 22 yazar, 21-20ye düşer. düşer de düşer.

tohumuna para mı saydı sanki?

bu tipler yüzünden araç sahipleri de çakallaştı iyice.

bugün gene gittim pazara, araç çok ama alan yok.

ekspertizciler eczane gibi nöbet usulüne düşmüş, çünkü alım satım yok... "bugün as ekspertiz nöbetçidir" diye yazı gördüm yav...

benim ustamla geziyoruz pazarı, onun tanıdığı çok tabi. galerici bi tanesine denk geldi, temiz araç bulamamaktan ve elindekini de satamamaktan veryansın ediyor. bi tane 97 hatchback europa 97 beymen club var elinde. aracın durumu iyi ama komple boyalı. internete 14750ye verdiği ilanından tanıdım zaten. 14 bine veririm dedi bize.

galeriden bi tane opel agila 1.2 16 valf 2001 model var dedim, "tutulmuyor"muş. lan mis gibi araba işte; abs, hava yastığı vs. vs. 15750 yazmış; bi 13-14 bin teklif edeyim değil mi?

yok satamazmışız...

satmaya almıyorum ki... 30 yaşıma geldim, ilk arabamı alacağım yav...

millet ruh hastası yemin ederim.

neyse, bayram sonu elbet güzel bi araç düşer diye bekleyeriz diye konuşurken yaşlı bi dayının mk1 1.4 palio sürdüğünü gördük. adam tam da giderken hem de :) yakaladık konuştuk; kızının aracıymış. direksiyonu çok garipti; fiat marea direksiyonu takmış ve oturduğunda göstergeleri göremiyorsun.

ya önden temiz bi kazası var, ya da "çakkal işi bi direksiyon vardı bunu taktırdım" demesi doğru.

pek ahım şahım bi otomobil olmasa da 14 bine anlaştık. yarın da ekspertiz yaptıracağım; motoru iyiyse ve değişeni az ise alabilirim.

bu palio da olmazsa internette 12-16 bin arası 2 clio, 1 agila, 3-4 europa falan var. onlara bakacağım.

13500e bi tane yeşl clio hb var aslında; onu alıp çıkayım diyorum. zaten ölü fiyatta. her yeri güneş yanığı zaten; değişeni de azdır diyorum ne dersiniz?

iznim de bitti; nasıl bakacaksam...
  • çok basit bir tavsiye vereceğim. 15 gün kadar önce istanbul'da yağan doluyu bilmeyen yoktur. o sıralar tatildeydim. aracım da evin önündeydi. dolu, aracımda bir tek nokta dahi hasar bırakmamış. sokaktaki kia marka bir araçla, passat delik deşik olmuş. aracım şu yerin dibine sokulan fransız arabası peugeot. kaporta sağlamlığı falan arıyorsanız hiç düşünmeyin. bu kadarını ben de beklemiyordum, ciddi manada şaşırdım diyebilirim.
  • herhangi bir şeyin 2. elini alırken. tek bir şeye bakarım. satan adama. artık çakalı, at hırsızını gözünden konuşmasından tanıyorum.

yani demem o ki satılana değil satana bakın. en az 7-8 araba değiştirdim. hiç kazıklanmadım. yazarın biri ölücüyüm demiş. kusura bakma ama bu ölücülükle daha çok kazık yersin. iyi mal için 3 5 kuruş fazla vermekten kaçmayacaksın.
  • 2009 auris'im var. arabamın tavan hariç bütün parçaları boya/rötuş istiyor. ön tampon ve kaput taş izleri, 4 kapı derin olmayan ama kılcal da olmayan çizikler, arka tamponda sürtmeler ve boya atması gibi...

şimdi ben arabamı seviyorum ona şüphe yok. aracımda kaza yok, değişen yok fakat boya kusuru var, ki bu araç 2009 model ve 75 binde daha. ben bu arabayı boyatsam ve bir gün satmak istediğimde "tavan hariç boyalı" yazsam bu araca taklalı/pert gözüyle bakacaklar. adam gelip amortisör kulelerindeki fabrika puntalarına bakmayacak, önce camdaki üretim tesisi çıkış ekip etiketine bakmayacak*, kapı direklerinde işlem var mı kontrol etmeyecek ve diyecek ki "bütün parçalarda boya var kesin taklalı"

eee siktir git o zaman.
hesabın var mı? giriş yap