• avrupada 15 yaşında bir arabayı bu kadar pahalıya alamazsın. klasik otomobil çok değerlidir orada ama 15 yaşında otomobil bu kategoriye girmiyor. kaldı ki koleksiyon için değil binmek için satılıyor ülkemizde.inanın avrupada bitli pirelidir diye 150 bin km de bir otomobili kimse almaz bulursan ülkemiz parasıyla 2-3 bin liraya alırsın. ama her çevirmede polis şüphelenip durdurur bu kadar eski bir otomobille nereye gidiyorsunuz bayım diye. ciddiyim.az önce 15 yaşında bir bmw ye baktım 45 bin lira yazmış
  • e92 kasa bir bmw m3 zamanında ulkemizde 300.000 tl karsiliginda satilmistir**. şu anda girin bakın bu adamlar o arabaya 7-8 yil binmis bir sekilde 300.000+ para istemektedir.

mesela bir tane öküz var, adam 3 aydır satisa koymus arabasini, satilmiyor. her ay 1.000 tl indirim yapiyor. hepsi boyleler. 7 yil binip, aldigindan daha pahaliya satmaya calisiyorlar.

ayni araba avrupada 70.000 euro'dan satilmis ve su anda ortalama 20-25 bin euro'ya alici bulmaktadir ki olmasi gereken de budur.

2001 model e46 m3 ise 150 bin km yapmis sekilde 120 bin tl'den baslamaktadir.

ulan kim aliyor bunlari bu fiyatlardan?

tanim: "amlarina koyayim onlarin ben" diye hitap ettigim fiyatlardir.
  • fiyatlarının yanı sıra, gizli maliyetleri de vardır. almak bir şey değilde, çoğu bakımsızlıktan dökülüyor. bir de nasılsa satacam diyip iyice koyverenler var. alacağınız aracın bakım tablosunu bulun. triger seti ne zaman değişecek, baskı balata nasıl. buna rağmen yağ yakan araçlara, su eksilten araçlara atılan özel kimyasal katkılar ile bu sorunları perdeleniyor ve çoğu ekspertizde bile ortaya çıkmıyor. ta ki yağ değiştirene kadar.. galeriden ve araba satış jargonunu iyi bilen çomarlardan uzak durun. ya da aracına göre 500 ile 5000 tl arası ek bütçeniz olsun. alır almaz , ne zaman değiştiğine bakmaksızın yağ değişimi yapın. dizel araçlar az yaktığı, çevik olduğu ve satarken fazla değer kaybetmediği için hor kullanılırlar. yıllık işletme maliyeti olarak (bakım ve yakıt dahil) 150 bin km üstü dizel araç, 200 bin km üstü benzinli (lpgsiz) araçtan daha pahalıya gelecektir. yüksek kmli dizel araçta partikül filtresinden, mazot pompasına, işeyen enjektörden, turboya bir çok saatli bomba sizi beklemektedir. lpgli araçta ise segman, piston-yatak, conta ve ateşleme bobini gibi patlamayı bekleyen bombalar vardır. lpgli araçlarda depoda her zaman çeyrek depo bnzin olmalı. ara sıra araç bnzinle de sürülmelidir. yoksa benzin pompası işlevini kaybeder. (bazı araçlarda) pompa işlevini kaybedince, benzin hortumundaki yakıt basıncı düşer. bu basınç düşünce, ecu daki benzin değerlerini emüle etmeye çalışan lpg beyni de saçmalar. hoşgeldin tekleme... bence hiç lpg takılmamış benzinli bir araç, lpgli herhangi bir araçtan arıza konusunda daha az risklidir.
    bir de çocukluğunda lunaparkta çarpışan arabalara binememiş insanlar, hevesini arabalarıyla trafikte almış gibi. artık kazasız değil, az kazalı araç bakar hale geldik.
  • kurların oynak olduğu ve vergilerin yıldan yıla arttığı ortamlarda dengesizleşir. hele o model artık üretilmiyorsa (yeni versiyonu geldiyse) tamamen körleşir.

aynı aracın 2012 model boş pakedini 2013 model dolu pakedinden daha pahalıya satanlar çıkabilir.

yer yer de tuttuğunu s.ken bir piyasaya dönüşür.
  • yanlış bir şeyler yapmadıysam şurada örnekledim .bana hiç mantıklı gelmiyor bu fiyatlar.

foto uçmuş yeniledim
  • 10-20 bin tl bandında artık alınabilecek doğru düzgün arac kalmayan piyasadır. 17 bin tl'ye toros satan var. bu ücret araligi orijinal, hastasına gibi etiketler içeren ilanlarla kaynıyor.
  • türkiye sigorta birliği'nin kasko değer listesinden bulunabilecek fiyatlardır.
  • dün herşeyin alıp satıldığı bir internet sitesinden teklif verdim 59 bin liralık araca 51 bin lira verelim alıp gidelim.. sabah mesaj gelmiş aynen şu :).tamamda kardeşim sıfır araba almıyoruz almışsın zevkini satıyorsun hala kar amacı nedir. büyük otomobil firmalarının ikinci el fiyatlarını 3-4 bin lira eksiğine verebileceklerini düşünüyorum..
  • 59.750'den ilana koyduğu aracı önce 58.750'ye çeken, ardından -muhtemelen gelen talepler ve artan favori sayısı sebebiyle- 62.750'ye çıkaran orospu çocuklarının bulunduğu piyasada yer alan fiyatlardır.
    67.250 yaptı pezevenk. dolardan hızlı yükseliyor amk.
  • şu sıralar gerçekten boku çıkmış piyasa. kim artık ne vurgun yaparsa. yıl sonu zaten sıfır almak için arabasını satmaya çalışanları sikmeye çalışanların olduğu bazaar da diyebilriiz..
hesabın var mı? giriş yap