• bu başlıkta yazarların iktidara gelinde zaruri bir aceleyle yapacağı/yapılması gerektiğini düşündüğü ilk işi yazıyoruz.

hem toplumun nabzını ölçmüş olacağız hem de seçimden sonra gelecek iktidara belki de fikir vermiş olacağız.

ben şahsen en acil olarak yapılması gereken şeyin sokakta yaşayan çocuk/genç/yaşlı
    her insanın devlet eliyle okuması gerekenleri okutması (yatılı okullarda olabilir) erişkin grupta ise kurslar ile sertifika vererek meslek lisesi tarzı bir eğitimle 6 ayda toplumda çalışan, kendine bakabilen ve en önemlisi sokakta istismara açık, savunmasız ve insan gibi yaşayabilecekleri bir olaya imza atardım. sadece onlar değil evine ekmek götürmekte zorlanan insanlar da rahatlar toplumun bu konuda tedirgin olan kısmı bile rahatlar. insanlar hak ettikleri insanlığı görmüş olur. hala sokakta çöpten bir şeyler toplayan insanları gördükten sonra rahat bir şekilde evine gidebilen insan çok şey kaybetmiştir aklı kalmıyorsa onlarda.
    bunun için kaynak bulmak bile çok kolay sadece siyasilerin kullandığı gereksiz eşyaları/ arabaları/ evleri gerekirse saray’ları azaltırsak bu durum çok rahat aşılabilir.
  • 4. kategori 415'ten kombine alıp koltuğa adımı yazdırmak ama maçı 1. kategoriden izlemek. 1 kamyon da snickers alırım. yeter artık. şımarma sırası bizde.
  • tüm kamu kuruluşlarında çalışan personele (statüsüne bakılmaksızın) eğitim düzeyine göre sınav yaptırırım. 75 puanı geçemeyenin ilişiğini kestiririm. liyakati esas alıp, gönderilenlerin yerine konusunda uzman, kalifiye personeller getiririm. çünkü devlet kademesi düzelmeden hiçbir şey düzelmez bu ülkede.
  • askerliği bir aya düşürmek, demokrasiyi kaldırmak, fikir özgürlüğünü kaldırmak, türk olmayana ülke de memur, asker ve yönetimde görev aldırmama gibi şeyler yapardın.
  • cemaat ve tarikatları kapatırım. kökten çözüm.
  • * kamudaki pozisyonlarda mülakatın yasaklanması.
    * esrarın tıbbi amaçla kullanılmasının serbest bırakılması - 5-10 yıl kadar sonra da komple serbest olur.
    * kadıköy-pendik minibüsünün kaldırılması
    * motosikletten ötv alınmaması - (<600cc. 600cc üstüne az bişey olsun yine)
    * otomobil ötv'lerinin hayvan gibi indirilmesi.
    * kanalistanbul benzeri bir projenin asla yapılamaması için gerekli koruma kanunları
    * istanbul boğazına başka bir üstten otomobil geçişi köprüsü yapılamaması için gerekli koruma kanunları.
  • -mulakatı kaldiririm
    -pasoligi kaldiririm
    -suriyelilerin turkiyedeki haklarini (universite, hastane, konaklama) tc vatandası ile ayni duzeye cekerim
    - bir onceki maddeye ek olarak gocmenleri her ile almazdım. ozellikle denizi olan turizm ile kalkinmis kentlere multeci almazdim.
    -ic guvenlik pakedini kaldirirdim
    -sözlesmeli (çakılı) öğrenmenlik modelini kaldirirdim.
    -sarayı devlet universitesine cevirirdim
    -saat 10dan sonra icki satis yasagini kaldirirdim.
    -sedat pekeri iceri atardim.
    -tüm gazetecileri özgürlugune kavustururdum.
    -bedelli ve vicdani red kesinlikle gundemde olurdu
    -afrinden hatta suriyenin genelinden cekilip suriye hukumetiyle iliskileri iyilestirirdim.
    - hazinedeki tarim arazilerini halka dagitirdim.
    her mahallede bir kutuphane zorunlulugu getirirdim.
    -karayollari gecis ucretlerini kaldirirdim.
    -yenilenebilir enerji kaynaklarinin uzerinde dururdum.
    - ve tabiki asgari ucrette artisa giderdim. sartlar dahilinde
    - kimsenin yatak odasina girmezdim. kim kac cocuk isterse o kadar yapsin.
    -savas ve siddet iceren dizi filmlere sınırlama getirirdim

geldikce devam ederim..
  • içmek sevişmek, hunharca...
  • - belirli bir akademik seviyenin altındaki bütün çöplük üniversiteleri kapatmak.
    - tıp ve mühendislik fakültelerinin kontenjanlarını ülkenin büyüme veya sanayi gibi parametrelerine oranla belirlemek için bir kanun koymak.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap