• kars'ın boğatepe köyüne kendisini adayarak, köyü kalkındıran modern zaman kahramanıdır. bir nevi ferrari'sini satan bilge olduğunu söylemek yanlış olmaz.
    köylüyle el ele vererek peynirciliği daha bilimsel bir düzleme oturtmuş, köyde bir peynir müzesi açmış, köyün kadınlarını da eğitime ve sosyal hayatın içine dahil ederek sosyal statülerini yükseltmiştir.
    saygı duyulması gereken bir çeşit eren. türkiye'nin her şehrinde bir ilhan koçulu olsa sırtımız yere gelmez.

bir notu daha belirtmeden geçemeyeceğim. şu sözleriyle beni benden aldı kendisi:

-benim oğlum da robert kolej'i kazandı ama birkaç ay sonunda kendisini okuldan aldım.
    okul ortamında paranın kıymetli bir şey olduğunu düşünmeye başladığını hissettim.
    ama insanın dünyada paradan daha önemli şeyler olduğunu da bilmesi gerekir bana göre. böyle bir bakış açısına sahip bir çocuk yetiştirmek istemedim.

oğlu şu sıra kendisi hakkında ne düşünüyordur bilemem ama eminim 40'lı yaşlarına geldiğinde babasının kıymetini anlayacaktır.
  • türkiye'nin en iyi kars gravyeri üreticisi. kars'ta peynirin max planck enstitüsü'nü kurmuş tabiri caizse. enstitü dediysem de öyle lüks tesisi yok, işini bilim adamı titizliğinde yapıyor. size de türkiye'de bu işi bilen usta ellerden en güzel peyniri yeme lüksü kalıyor.
  • ipek hanim ciftliginde satilan gravyeri ureten kisi.

ismini tasiyan gravyer, ipek hanim ciftliginde, 500 gr. 40 lira, tazemutfak.com sitesinde, kg. 50 tl olarak fiyatlanmis.

ikisi arasindaki fark nereden kaynaklaniyor, merak ediyorum.
  • güzel peynir yapıyor bu adam diyorlar. denemedim, peynirden de çok anlamam ama tazedirekt.com'da 350gr'ı 20.99 tl, yani kilosu 60 tl'den satılıyor.

aslen isviçre kökenli bir peynirmiş, şaka gibi ama 1.dünya savaşı sırasında alman bi peynirci kars'taki sütlerin kalitesinden etkilenince bölgede üretilir olmuş
  • kendisiyle bizzat yaptığım telefon görüşmesinde karsta güvenle ürettiği peyniri alabileceğim 3 yer olduğunu belirtti. bunlardan birini bir başka kaynak daha önerince öz koçaklara gitmek konusunda tereddütüm kalmadı.

ilhan koçulu'nun gravyeri burada 45 tl'den satılıyor, ancak ufak bir pazarlıkla 40 tl'ye iniyor. kargo ücretleri uygun ve her yere gönderim yapıyorlar. istanbul'a 8 kg ürünün kargo masrafı 11,5 tl. uçakta taşımamak için bu yöntemi tercih ettim.

şöyle bir internet siteleri var: http://www.karsyoreselurunleri.com/

telefonla da sipariş verilebiliyor ki ben aldığım peynirler bitince bu yöntemi izlemeyi planlıyorum.

henüz ürünlerim ulaşmadı, ama tadı hala damağımda! eline sağlık ilhan usta!
  • sadece peyniri değil kendi de pek güzel olan abimiz. kars'ın boğatepe köyündeki gravyer imalathanesini gezebilir; gravyerin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz. ancak kendi yerinde satış yapılmıyor. iki gün önce gittiğimde zaten gravyer üretimine yeni yeni başlamışlardı ve yenilebilecek gravyer yoktu. satın almak isterseniz kars merkezdeki büyük zavotlar peynircisine uğrayabilirsiniz. burada çok konuşan, bol bol peynir yediren, her şeyden ikram eden zafer isimli irice bir arkadaş durur ki ilhan koçulu kendisinin dayısıdır. yalnız zavotların kendi ürettiği gravyer de var ilhan bey'in peynirinden isterseniz özellikle belirtiniz.
  • birkaç gün önce ilk kez kendilerinden alışveriş yaptım. internet sitelerindeki telefonu aradım, bir e-posta adresi verdiler, oradan iletişime geçtim, ürün listesini gönderdiler. ödeme istemeden kargoya vermişler. 8 kilo ürünün kargo ücreti 7tl tuttu. fiyatlar da çok uygun. gravyer 45tl, eski kaşar 28tl, malakan peyniri 29tl, tereyağı 26tl, bal 40tl, kavılca bulguru 8tl, kaya tuzu 4tl gibi. yalnız gravyer temmuz'a kadar yokmuş ve haziran-ağustos arası sıcak havadan dolayı gönderim yapmıyorlarmış ama bozulma riskine rağmen isteyen olursa gönderiyorlarmış.
  • başlıkta başka firmalar için reklam entryleri yapılmış fakat koçulu peynir satış kanallarını özellikle belirtmiş kendi sayfasında. aldanmayalım. coğrafi işaretli peynir aldığımızdan emin olalım. emeğe saygı.

koçulu çiftliği ürünleri direk satış kanalları
    koçulu boğatepe mandırası ( merkez boğatepe köyü – 0 554 181 3036)
    koçulu peynircilik kavacık çavuşbaşı şarküteri (cumhuriyet caddesi no 220a)
    beslenx.com
  • bugün verdim siparişlerimi, sağolsunlar çok da ilgilendiler. ücreti banka havalesi yaptım.artık güvenerek kahvaltılıklarımı alabileceğim bir yer var. kendilerine çok teşekkür ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap