• ruya icinde ruya, zaman icinde zaman.
    duz adamdan sevgiler...
  • beynimdeki nöronların yandığı karşılaştırma.
  • interstellar ele aldığı konu itibariyle daha görkemli bir film. ama inception daha iyi bir film.
  • inception'ı 3-4 kere izleyince tam olarak anlayıp keyfine vardığım için interstellar'ı da bir kaç kere daha izlemeden yapmayacağım karşılaştırma. mevcut görüşlerime göre inception tokatlar.
  • benim iyi film kıstasım bende aradan zaman geçince bıraktığı hisle alakalı. o yüzden interstaller kaybetmeye mahkum. inception hayatın anlamı ile ilgili doğrudan. interstellar ise henüz bitmemiş bir hikayenin üzerine yapılmış bir güzelleme. sanırım interstellar, karadelikler ve izafiyet dünyasının garipliğini ve muhteşemliğini ilk defa görenler için bu kadar abartıldı. ben de izlediğimde etkilenmiştim ama şimdi aynı duyguları taşımıyorum.
  • inception hikaye olarak daha ütopik bir şeyi temel alır. interstellar ise biraz daha bilimselmiş biraz daha oluru varmış gibi olan şeylere dayanmaktadır.
    inceptiondaki ortamlar mekanlar yerçekimi kaybı suyun kullanımı falan biraz daha egzantriktir. ariadne'nin rüyadaki mekanı bükmesi sahnesi mesela. interstellar her ne kadar uzayda geçse de, biraz daha bilindik yerlerde geçiyormuş gibi gelir.
    inception temposu aksiyonu daha bol sahneler izletir. interstellarda o kadar aksiyon bulamazsınız.
    inception'un olayları anlayana kadarki olan ilk sahneleri sizi filme çeker, arada hassiktir dedirten yerler de sonuna kadar devam eder. interstellarda neyin ne olduğu zaten filmin sonlarına doğru açıklanacak gibi gelir, öncesinde bulunan ayrıntılara da o açıklamalı sahne sonrasında dikkat edilir.
    inception'un main theme'i daha fazla cep telefonuna melodi olmuştur.
    matthew mcconaughey'i leonardo di caprio'dan daha çok severim, oyunculukları kıyaslayacak kadar yetkin bir sinema izleyicisi değilim. yakışıklılık dereceleri karizma miktarları da umrumda değil. ancak nedense bana ellen page, anne hathaway jessica chastain ikilisinden daha bir iyi hissettirmiştir.
    inception'un olayı biraz da en son sahnesinde saklıdır. interstellar'ın sonunda o kadar da merak edilen bir soru sormazsınız.
    inception'daki karlı sahneler saçma gelebilse de, devamında araf adamı biraz silkeler. interstellar'daki 5. boyutlu yer biraz epilepsi nöbeti tetikleyebilecek bir yerdir.

inception'u iki kere sinemada bir iki kere de bilgsayarda falan izledim, interstellar'ı sadece bir.

ben galiba inception'u daha çok sevmişim.

ikisi de güzelden öte filmlerdir. izlenmesi gereken film listeniz ister 555 ister 10 olsun, o listede olması gerekenlerdir.

ikisi de kafa yakma senaryo hikaye anlatımı sürükleyicilik bakımından bir memento değildir.
  • izleme keyfi açısından kesinlikle inception'ı tek geçeceğim karşılaştırma. interstellar ı tekrar izlemeye ömrüm yetmez gibi geliyor. güzel filmdi ama cidden izlerken yaşlanmıştım. inception tekrar tekrar izlenecek filmdir benim nazarımda. hoş ikisini de tam olarak algılayabilmek tek seferde çok mümkün değil tabi. ama dediğim gibi interstellar'ı bir daha izlemeye yemiyor açıkçası..
  • iki film de iyi elbette biri daha iyi olabilir lakin birini övmek için neredeyse diğeri itin götüne sokuluyor. tekrar ediyorum ikisi de iyi film. biri daha iyi diye öteki kötü olmak zorunda değil!
  • inception filminde insanın bilinçaltına "nolan...sen ne büyük adamsın" fikri yerleştirilir. ancak interstaller filminde "herşey rüyaymış" denir.
  • inception'ın alacağı karşılaştırma.

en basitinden şöyle söyleyeyim:

interstellar nolan filmi olmasa bu kadar dikkat çekmezdi. yani aynı senaryo, aynı oyuncular olsaydı fakat, başkası yönetse idi. kısacası, interstellar'ın olduğundan fazla iyi gösterilmesinin sebebi christopher nolan. adam çıtayı öyle bir yükseltti ki insanlar eleştirmeye korkuyor. ciddiyim.

inception'ı ise nolan yerine başkası yönetse, yine şimdikine yakın derecede sevilirdi. çünkü karmaşık olan konu çok güzel işlenmiş. aksiyon dozunda, bilim kurgu dozunda. oyuncu kadrosu sağlam.

öyle deli divane aksiyon arayan biri de değilim, söyleyeyim.

interstellar anlaşılması zor kadın, yarım kalmış sevda.

inception mutlu sonla biten aşk.

dip not: şu an interstellar'ın imdb puanı 9,1. inception'ın ise 8,8. çok yüksek ihtimal interstellar'ın puanı inception'ın altına inecek. insanların filmi anlamaması değil sebep. hakikaten inception'ın daha iyi bir film olması.

nolan zor bir konu seçerek kumar oynadı. yine kazanacak. ama beklenildiği kadar farklı bir galibiyet olmayacak.
hesabın var mı? giriş yap