• vefat ettiğini az önce sosyal medyada öğrendim. kızıma inci ismini koyarken kendisinden ilham almıştım. hatta, hemşire kızımı kucağıma verdiğinde " umarım inci çayırlı gibi hanımefendi ve yetenekli bir sanatçı olursun " diye kulağına fısıldamıştım. önce ferhan şensoy, sonra inci çayırlı..ne uğursuz bir gün oldu..
  • 8 nisan 1955'de yani 66 yıl önce 20 yaşında iken trt'ye giriş imtihanında (bkz: saadettin kaynak) in şu nihavend şarkısını okumuş inci çayırlı

rûhuma gecenin mâtemi doldu
    ben şimdi derdimle kırık bir ney'im

ümidim kırıldı bir hayâl oldu
    kimsesiz yollarda kalan gölgeyim

bilmem ki derdimi kime yanayım
    kime yalvarayım, kimi anayım?

bir zaman benim de bahârım vardı
    gülerdim içimde güller açardı

şimdi herşey bitti, gönlüm karardı
    kimsesiz yollarda kalan gölgeyim

vefatini duydum. içim burkuldu. güle güle güzel gözlü, inci sesli kadın...
  • mükemmel bir sanatçı idi. saygıyla anıyorum.
  • avni anıl için yapılan anma gecesinde, en sevdiğim bestekârlardan birinin o ölümsüz şarkılarını kendisinden dinleme şerefine ermiştim. o'nun sesinden kıskanıyorum ayrı bir güzeldi benim için, bir sabah bakacaksın ki bir tanem ayrı bir güzel. kadınlar korosu için seçtiği eserleri hep daha bir dikkatli dinledim. ne zaman radyoda sesini duysam işi gücü bıraktım, kulak kesildim; böyle dinlemeyi de sürdüreceğim.

billur sesli, altın kalpli bir ece geçti bu dünyadan, ruhu şâd olsun.

meftun olalı sen
  • hakka yürümüştür. çok değerli bir sesi, çok büyük bir yorumcuyu yitirdik.

sabah ferhan şensoy, gün bitmeden inci çayırlı. 31 ağustos 2021 çok acı oldu.
  • zarif bir bayandır lakin tarihin arka odası programına uymamaktadır.

kişilik ve tarz olarak programın akışına, daldan dala atlayan muhabbetine uyum sağlamakta zorlanmaktadır.
  • masalsi, enfes sesli tsm sanatcisi, konservatuar hocasi. 50'li yillarda radyoda soyledi, bir kismi filmlerde kullanilan bati muzigi plaklari yapti, altin plaklar aldi, eurovision elemelerine bile katildi. halen konser veriyor, cd cikartiyor.

evli oldugu yillarda inci atalay olarak anilmaktaydi.
  • http://www.turkmusikisivakfi.org/uyelerimiz17.htm

zat-ı ulyalarından, ne dinlense ruha gıdadir.
  • ortama girdiğinde türk sanat müziği sanatçısıyım diye geçinenlerin başını öne eğmeleri gereken ses sanatkarının ismidir.
  • tarihin arka odasında olmamıştır. sürekli "enteresan." derken buluyorum kendisini. duyduğu her şeye enteresan demesindense onun da bilgi vermesini bekliyor insan.

programa tarih bilgisi daha iyi olan biri alınsaydı keşke.
hesabın var mı? giriş yap