878 entry daha
  • ben bu bölümü tercih ederken ve mezun olduğumda piyasa öyle bir durumdaydı ki, mezuniyetten sonra 1 hafta arkadaşlarla tatil yapalım dedik yapamadık. sürekli staj yaptığımız yerler arayıp durdu, 4. günü işbaşı yaptık. ozamanlar kariyer sitesinde inşaat mühendisi yazınca artık ilanlara tıklamaya sıkılırdınız. diploma bitcoinden değerliydi. aradan seneler geçti, bu süreçte barajdan limana, çeliğinden betonarmesine her türlü projenin tasarımında yer aldım. şu an sektör öyle durumdaki, bugün bukadar tecrübe ile işsiz kalsam, şimdiki şartlarımın yarı şartında bile iş bulamam. araştırdım son 2 senedir 15 bin küsür genç arkadaşımız bu bölümü tercih etmiş. arkadaşlar alınmayın ama siz andaval mısınız? bakın insan seçeceği mesleğin geleceğini azıcık araştırır. hiç birşey yapamasa ekşi sözlükte yazılanlara bakar feyz alır. bu meslek artık bitti ve 21. yüzyılın 2. yarısında tarihe karışacak. gelişen teknolojinin sektöre adapte olması ile artık 3 mühendisin yaptığı işi tek mühendis yapabiliyor. bım metodolojisi ile tasarlanmış bir projeyi tablete atıp ilkokul mezunu ustama veriyorum, adam tek soru sormadan işi bitiriyor. projeyi bile artık okuyup ustaya anlatmana gerek kalmadı. adam her detayı, hatta her imalat detayını 3 boyutlu haliyle görüyor. koca teknik ofiste tek bir adam hem sahayı hem maliyet ve hakediş işlerini yarım günde çözebiliyor. katıldığım bir seminerde almanyada üzerinde çalışılan bir yapay zeka yazılımının sıfır hatayla dakikalar içerisinde en optimum maliyet ile statik hesap yaptığını gördüğümde artık bize bu dünyada en fazla 15 sene içerisinde yer kalmadığını anladım. şu saatten sonra birkaç marka üniversite dışında inşaat mühendisliği yazan adam, şu anda 1. ve 2. sınıfta olan, bu günleri göre göre tercih etmiş adam bana göre net aptaldır. mezun olunca da boşuna ağlamasın. sözlerime kırılmayın, sadece uyarmak istiyorum. geleceğinizi çöpe bu kadar kolay atmayın gençler. kendinize şu soruyu sorun: " benim bir şirketim olsa ve eleman alacak olsam, piyasada bukadar mühendis varken, odtü itü boun lü adamımı alırım yoksa bitlis eren üniversitesi mezunu kendimimi alırım" diye.
  • eğer müteahhit olmayacaksan okuma boşver
  • hayatınızın en büyük hatasını yaparsınız nerde okursanız, okuyun. yapacağınız geleceğe ayak uyduracak bölümler olsun. kontenjanları boş kalan bölüm haline geldi yani acınası bir durum çok vahim , gelelim 300k sıralama girip ben mühendisim diyen adamın ben ta aq. baba veya yakını müteahhit olur , ordan nem alırım diyenlere sözüm yok. okuyan arkadaşlar varsa onlarda biraz düşünsün inşaat mühendislerinin işsiz halini...
    son olarak geleceğinizi heba etmeyin.
373 entry daha
hesabın var mı? giriş yap