• (bkz: inşirah)
  • “inşirah sûresi”
    “b”ismillahir rahmânir rahiym

1-) elem neşrah leke sadrek;
    senin göğsünü açmadık mı (darlığını genişletmedik mi)?
    2-) ve vada'na 'anke vizrek;
    (hakikati açarak beşeriyet) yükünü senden almadık mı?
    3-) elleziy enkada zahrek;
    ki o(-nun ağırlığı), senin belini çatırdatmıştı!
    4-) ve refa'na leke zikrek;
    senin zikrini (hatırladığın hakikatini yaşatarak) yüceltmedik mi?
    5-) feinne me'al 'usri yüsra;
    bu yüzdendir ki, kesinlikle zorlukla beraber bir kolaylık vardır.
    6-) inne me'al'usri yüsra;
    evet, kesinlikle her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.
    7-) feizâ ferağte fensab;
    (işlerinden) kurtulunca, (esas işinle) yorul!
    8-) ve ila rabbike ferğab;
    rabbini değerlendir!
  • kelime manası itibariyle ferahlama anlamına gelen bir isme sahip sûre.

hz. muhammed(sav.)'in, rahatlama için bizzat -farklı rivayetlere göre- tek sayılarda[3-5-7...] okunmasını tavsiye ettiği vakidir.

surede tefsir ilminin bir yorumu olarak bahsedilebilecek, dil detaylı söz sanatları mevcuttur. bunlardan biri;
    "feinne me'al 'usri yüsra"
    "inne me'al'usri yüsra" ayetlerindeki iki adet marife zorluk için iki adet nekira kolaylık belirtilmesi. yani bir zorluğa iki kolaylık var, yeter ki zorluğun geldiği yer, gelme sebebi unutulmasın.

kuran'ın meallerle anlatılabilecek bir kitap olmadığını hatırlatıp kahir ekseriyetin bildiği üzere ingilizceye atıfta bulunarak bitirelim, arka arkaya cümlelerde gelen "the difficulty" ifadelerine karşılık iki adet harfi tarifsiz yani farklı farklı "ease" yaratılmıştır.
  • her dinlediğimde yada okuduğumda ağladığım sure.
    umut var, hep var. en güzeli bu. en çıkmaz anlarda bile biliyosun, rabbin sana yardım edecek. mutlaka kolaylaştıracak.
    umutsuz kalmaman lazım. unutma.
  • kabede namaz sırasında okunduğunda tüylerinizi diken diken eden, anlamını düşündüğünüzde sizi ferahlatan sure. ayrıca şiirseldir de.linkus
  • inşirah: açılmak, genişlemek, sevinmek. şerh ile aynı kökten geliyor olmalı.

"teyzem öldü
    kırkı yeni çıktı
    en iyi hikayeleri ölüler anlatır
    ölülerin anlattığı hikayeler
    inşirah suresi gibi insanı ayartır." didem madak - müsveddeler

(bkz: ah'lar ağacı/@ibisile)
  • plasebo etkisini hissettiren sure. yasin suresi ve ayet el-kürsi, her gün devamlı okuduğum dualar arasında zaten. ve ilginçtir, geçenlerde reiki, yoga tarzı benim hiç ilgilenmediğim konulara ilgi duyan, eğitimlere katılarak sertifika almış edebiyatçı bir arkadaşımla konuşuyoruz. ben duaların üzerimde yarattığı etkiden ve o da gerçekleştirdiği kendi ritüellerinden söz ediyor ( örneğin belli enerji noktalarına teması sırasındaki söylemleri). bir baktık ki benim allah'a yakardığım dualar ile onun şifa enerjisi kapsamında sanırım evrene gönderdiği dilekler ortak:) isimler ve usuller değişse de kalp aynı kalp istekte bulunan. inanç.

neyse. konuya dönecek olursak, bazen yüreğim sıkışır gibi hissediyorum ve hemen içimdeki görünmez silgeçleri çalıştırarak; tıpkı bir duvarcı malası gibi kazımak istiyorum bana rahatsızlık veren düşünceleri. işte o sırada çevik kuvvet timi gibi destek niyetine yetişen bir sure oluyor inşirah.
  • inşirah suresinde, 4. ayette " biz senin için namını da yükselttik!" der. bu yüzden kelime-i şehadet, ezan, ikamet, hutbe, tahiyyat gibi önemli bir çok yerde allah ve hz muhammed birlikte anılır.
  • şükürler olsun ki böyle bir sure ile tanıştığım için.

kendini arayan insana ilaç gibi gelir. öyle bir ilaçtır ki sana teselli olur. seni asla yalnız bırakmaz. seni o derin karanlıklardan aydınlığa taşır. şükürler olsun.
  • hep kötü giden anlarımda beni hayata bağlayan, ayetel kürsiden sonra okudukça beni rahatlatan azıcık da alışkanlıktan okuduğum olsa da içinde barındırdığı her güçlükten sonra bir kolaylık vardır, kalk yorul ve allah a yönel ayetleri beni rahatlatır, gerçekten ferahlatır hep böyle kötü hissetmeyeceğime inandırır, çünkü allah’ın sözleridir.
hesabın var mı? giriş yap