• 5-6 aya evlenme planım var. 11.11 kampanyası ile bir tv aldım. 55 inch philips marka bir tv. şimdi sorunsal kısmına geliyorum.

bugün kargom geldi. ptt kargo getirdi kargoyu. kutusuna iyice baktım, minik bir iki koli çiziği dışında bir sorun yok. yani hasar vs gibi bir durum söz konusu değil. imza attım gönderdim kargocuları. sonra içime bir kurt düştü. şimdi ben bu tv için yarın philips'ten servis çağıracağım. çünkü eğer ilk kutu açılımını ve kurulumu yetkili servis yapmazsa ürün garanti dışı kalıyor. yarın servis geldi, kutuyu açtı ve tv kırık çıktı diyelim. biliyorsunuz kargo firmaları, kargolarımızın içeriği ne olursa olsun patates çuvalı muamelesi yapıyor.

böyle bi durum olursa ben ne bok yicem, şimdi onu düşünüyorum. aldığım n11 mağazası diyecek ki ben sağlam teslim ettim kargocuların suçu. kargo firması dese ki ben sana sağlam teslim ettim. imzaladın aldın tutanak falan yok. kutu da sağlamdı. philips diyecek ki bizlik zaten bir şey yok. benim bu durumda yapacağım hiç bir şey yok gibi duruyor. kutuyu açsak garantisi kalmıyor cihazın. açmadık işte, şimdi de içinden ne bok çıkacak onu bilmiyorum. bu sistemde tüketici aleyhine bir şeyler noksan ama çözümü nasıl olur bilmiyorum.

servis geldiğinde video eşliğinde servis tarafından açılırken kayıt altına almayı planlıyorum. aklıma da başka bir çözüm gelmiyor ki bu da ne kadar çözüm olur meçhul.

edit: anlamayan arkadaşlar için tekrar belirteyim. 40 inch üstü tvlerde garantinin geçerli olması için senin kutunun bantına bile dokunmaman lazım. hepsini servis gelip yapıyor.
  • videoya çekmek mantıklı... ama kargoyu teslim aldıktan sonra kutuyu devirip kırmış olabilirsin dese ne yapacaksınız?

ek not: philips yanlış seçim.
  • üstteki entry de soylenen gibi kargocu yanında tv acilmaz arkadaşım. o zaman garanti kapsam dışına çıkar. yetkili servis gelip kontrol ediyor, sıkıntı varsa para iadesi veya değişim yazıp, işlem başlatıyor. bunu uyduruk sunny tv.de problemsiz hallettik. philips hata değil sunny hata!
  • tv kolileri sarsıntı ve hafif darbeleri absorbe edecek şekilde tasarlandığı için eğer dış ambalaj sağlamsa büyük ihtimalle içindeki ürün de sağlamdır.
    eğer ürün hasarlı çıkarsa yapacak hiçbir şey yok. kargoya tazmin talebi iletilir. kargo hasar servisi teslim belgesini kontrol eder ve eğer belgede müşteri imzası varsa talebi red eder.
    son olarak 55" philips ambilight çok iyi seçim. 1 senedir kullanıyorum. philips hue kit ve iyi bir ses sistemi ile ev mini sinema salonu tadında olacaktır.
  • kutunun sağlamlığı ile ürünün sağlamlığı arasında bağlantı olmayan durum. kargoda biri alıp yere ekran gelecek şekilde atsa kutuya bir şey olmaz ama ekran büyük ihtimal kırılır. bu sebeple firmalar kargocularla hasarı karşılayacak şekilde anlaşma yapar. yani ürüne taşıma esnasında bir şey olursa kargo firması bunu firmaya anlaşmaya göre öder. burda müşterinin yapması gereken tüm çirkefliğiyle satın aldığı firmaya hasarı kabul ettirmesi.

her şeyi kabul etmeyin hakkınızı arayın arkadaş.

ama internetten tv alır mıyım? hayır.
  • kutuda hasar var mı kontrol edilip kutuyu açmadan servisin gelmesi beklenir kutu servisin yanında açılırsa sorun olmaz. genelde servis kaydı açıldıktan 1-2 gün sonra servis gelir risk almaya gerek yok az sabredin
  • kafami fena halde kurcalayan durumdur. simdi mesela lg 55 inch televizyonun internet fiyati 4400 tl iken lg magazasina gittigimde aymi televizyonun fiyati 5300 tl. aradaki farkin neden bu kadar fazla oldugunu sordugumda satici bunun garantiyle alakali oldugunu falan soyledi ama aklima cok yatmadi. konuya hakim arkadaslar fikir verebilir mi? internetten televizyon alinir mi?
  • arkadaşlar eski bir teknoloji mağazası çalışanıyım. tv reyonunda satış yaptım. bilgi isteyen mesaj atsın, yardımcı olurum.
  • netten tv aldım a101 sanal mağazadan ve kargo ise horoz lojistik.

olmaması gereken şeyler gibi aslında ama uygun da fiyatlıydı napayım. pazartesi muhtemelen elime geçmiş olacak. durumu editlerim. elime kırık geçecekmiş gibi bir his var horoz'dan dolayı.

edit: bugün elime geçti televizyon. dışarıdan kutu gayet sağlam duruyor içini henüz bilemiyorum servis çağırdım. yarına kurulur tahminimce.
  • 40 inch tv'yi aldıktan sonra kendim kurdum.* kutuyu açarken de kamera kaydı aldım. sıkıntı çıkmadan kurulum yapmış oldum. 46 inch üzeri televizyonların kırılma oranı yüksek maalesef.
hesabın var mı? giriş yap