şükela:  tümü | bugün
 • iq olcmek icin kullanilan test. bir cok versiyonu vardir, yasa gore ayri testler de mevcuttur. iq testleri kesin bir sonuc degil, bir istatistik bilgisi verir. ortalama iq 100'dur, standart sapma 10 oldugu icin 90-110 arasi normal iq, ustu yuksektir. insanlarin %99u 140 ve alti iq sahibidir. iq testinde hayal kirikligina ugrayanlar icin bir de eq alternatifi vardir, onemli olan egodur.
 • tek bir zeka turu olmadigi icin gereksiz bir test..su anki standart teori 6 ayri zeka grubu tanimlar..
 • gerizekalı ayıklayacam diye gerizekalı yaratan test
 • jim morrison'inki einstein'inkinden yüksekmis,
  kim ne amacla icat etmis hala bilinmemekte
 • . farklı eğitim görmüş iki insanın iq'sunu karşılaştıramayacak bir test.
  . farklı yörelere göre farklı şekillere sokulması gereken(özellikle dil ile ilgili bölümleri) bir test. (türkiye'de bazı denyolar amerikan vesiyonu çok az değiştirerek alıyorlar bu da tamamiyle tutarsız bir test demek).
  . test çözerken heyecanlanan triplere giren insanları diğerleriyle karşılaştıramayacak bir test.
  . çok fazla mantık, matematik ve semantik üzerine yoğunlaşan bir test(bu alanlarda azcık kasmış insanlar yüksek skorlar elde edebiliyorlar bu bağlamda).
  . her şeye rağmen salak mı değil miyi ölçebilecek bir test.
  . insan zekasini belirleyen bi kac trilyon değişken olduğundan çok çok ciddiye alınmaması gereken bir test.
 • sözlüğe yazar alınırken uygulanmasını can-ı gönülden dilediğim test. yanında opsiyonel olarak geçmiş yılların öss sınavlarından seçilmiş imlâ kuralları ağırlıklı 50 adet türkçe sorusu sunulabilir, "konsept nedir ne değildir?" başlıklı kompozisyon yazdırılabilir, hâli hazırda sözlük yazarı olan iki kefil istenebilir, savcılıktan sabıka kaydı istenebilir. her şey sözlüğü daha iyiye götürmek için değil mi, neden olmasın?
 • gecerliligi konusunda 'zeka oyle olculebilecek bir sey degildir' ya da 'egitim sistemi belirleyicidir' gibi bir yigin akla yatkin gorus oldugu halde, insanin kendini kotu ve basarisiz hissettiginde internet uzerinden sipsak cevaplayip, "obarey, aynstain'in kafasina yirmi puan verdim! " sevincini ve guven duygusunu yasatabilen bir nevi zugurt tesellisi.
 • zekanın gelistirilebilir bi hede oldugu gözönünde bulunduruldugunda ne kadar anlamsiz oldugu anlasilabilecek ama belki de düsük puan alanlarin zekalarini gelistirmekten yoksun olduklari düsünülerek ego tatminine hizmette bulunabilecek bi test.
 • içinde toefl soruları da barındıran test..
 • iq testleri, uzamsal, sayısal ve sozel yetenekleri olcer. ancak, son yıllarda yaygınlasan bir dusunceye gore, insanın yetenekleri yalnızca bu konularla sınırlı degilmis.coklu zeka kuramina gore insan zekasının sekiz farklı boyutu var. bunlar sozel-dilsel, matematiksel-mantıksal, uzamsal, bedensel-kinestetik, muzikal-ritmik, kisisel-icsel, sosyal-kisilerarasıö dogal zeka olarak adlandırılıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap