şükela:  tümü | bugün
 • jules payot'un kitabı. orijinali fransızca.

  kitabın ingilizce çevirisinin ismi: the education of the will
  ingilizce çevirinin altbaşlığı: the theory and pratise of self-culture

  burada self-culture kavramından kasıt; kişinin kendi yeteneklerini veya kapasitesini yine kendi çabalarıyla geliştirmesi...
 • "asla cuma sabahı 'söz olsun pazartesiden itibaren çalışacağım' diyerek kahramanlık yapanlardan olmayalım. şayet hemen işe koyulmazsan, sadece kendini kandırmış olursun."
 • (bkz: education de la volonte)

  fransız pedagog jules payot tarafından 1894 yılında yazılmış olmasına karşın tesirini halen koruyan, bizatihi cemil meriç tarafından "disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim." şeklinde tanımlanmış kitap.

  dilimize ilk olarak 1926 senesinde, ibrahim ethem tarafından terbiye-i irade ismiyle kazandırılmıştır. ardından redakte amacıyla münür raşit tarafından 1932 senesinde tekrar masaya yatırılmış; lakin geniş çevrelere ulaşamadan ve hak ettiği değeri görmeden tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuştur. o yıllardan sonra arayanlarının baskılarına ulaşamadığı kitap, ediz yayınlarının el atmasıyla birlikte 2018 yılında hakan alp tarafından tekrardan tercüme edildi.

  hakkıyla istifade edilebildiği takdirde okuruna irade ve disiplin hususunda epeyce şey kazandırabilecek bir yapıt. hayatın her yerine zengin anektodları aracılığıyla dokunan, bilhassa öz-disiplinden mahrum genç arkadaşlara tavsiye edilebilecek bir çeşit modern marifetname.

  "insan kendine hakim olmanın paha biçilmez bir değer olduğunu zamanla öğrenecektir. hayattan ne istediğimiz, ne olacağımız, hayatta oynayacağımız rol kendine hakim olmaya bağlıdır." [syf. 124]
 • "kendimizi itinayla bir inceleyelim. reflekslerimiz dışında tüm iradi arzularımızda önce bir heyecan dalgası yaşarız ve yapılacak işi duygusal olarak algıladığımızı görürüz. zamanı gelir yapmanız gereken işin yarattığı baskı nedeniyle yatağınızdan çıkmak istemez ancak misafire yakalanma utancını yaşamamak için alelacele giyinirsiniz. utanma hissi giyinme işini yaptırır. bazen de mesela adaletsizliğe karşı çıkma hissi bize pahalıya mal olacak, aleyhimize olan bir protesto yapmaya itebilir bizi.

  zaten günümüzde çocuklara verdiğimiz pek de akılcı olmayan eğitim gerçeğin muğlak bir algısı üzerine kuruludur kısmen. bütün bu kompozisyonlar, ödüller, cezalar sistemi, iradeyi sadece duyguların harekete geçirebileceğine dair muğlak bir kabul üzerine kuruludur. böylece hassasiyeti düşük olarak yetişen çocuğun irade açısından eğitimi de zordur. hatta her açıdan da. ıtiraf edelim ki çocuk eğitiminde en sıkıntılı husus hassasiyetten yoksun olan çocukların doğru şekilde yetiştirilebilmesidir. söylenenlerin hiçbiri anlam ifade etmez. her şeyi dinler ama hiçbir şey hissetmez."
 • birçok insan aklını en az şekilde kullanarak hayattan gelip geçer..
  o kadar doğru ki.. neden daha fazlasını kullanmayalım? nedir bu düzenli ve uzun süreli çaba gösterebilmemizin önündeki bu devamlı güç?
 • öğretim üyelerinin üniversiteyi kazanan her gence okutması gereken kitaptır. o zaman okusaydım şimdi daha farklı yerlerde olurdum. bir öğrenci bir öğrencidir, kazanılması önemlidir.
 • morena yayınlarından irade eğitimi olarak çıkan kitap. ben ilk irade eğitimi olarak birisinin elinde görünce bu kitabı almıştım. öncesinde ali fuad başgil'in gençlerle baş başa'sını okudum. bu kitap için de gençlere el kitabı diyebiliriz.
  her şeye faydasız ilgi gösteren çalışkanların tembel oldukları ile ilgili kısım bir kendimi sorgulatmıştır.
 • hayatı canlılardan daha iyi aktarabilen ölüler mevcut.
 • "iletişimin kolaylaşması, seyahat sıklığı, gezme alışkanlığı düşüncelerimizi dağıtmaya sebep olur. okumaya zaman bile bulamayız. coşkulu ama bir o kadar da boş bir hayat yaşıyoruz."

  "tembellik ahlaksızlıkların anasıdır. akıl boş kaldığında hayaller işlemeye başlar ve dürtüler yerleşir. dikkat yoğunlaştıkça alevlendirir, güçlendirir. içten içe cinsel dürtüler uyandıkça kabarır, canlanır, aklı istila eder ve nihayet meydan hayvani duygulara kalır."

  "ahlak yerle birse, kendini beğenmişlik kol gezer, para da her şeyi mümkün kılar."
 • "işte akıllı insanın edinmesi gereken tavır budur.öcünü alırken bile sükunetle yapmalı. daha doğrusu akıllı insan öç almaz zaten."

  (bkz: jules payot) 1909 yılında yazdığı bu kitapta nasıl olur da günümüzle aynı sorunsalları harfi harfiyen barındırabilir insan hayret ediyor. yazar tam olarak bir gencin tembellik kıskacından nasıl kurtulabileceğini batılı gözüyle anlatıyor. unutmadan söylemek isterim. mücadele etmeden mutlu olunmaz, her mutluluk az çok çaba ister.