• böylesine muhteşem tarihe ve kültüre sahip bir ülkenin böylesine bir halde olması o kadar üzücü ki. ışid ile savaş bitti fakat ırak'ta bitti bu sırada. ekonomi, yönetim çökmüş vaziyette. yolsuzluk almış başını gidiyor. uzun yıllar da bu ülkenin kendine gelebileceğini sanmıyorum.
    iç savaş şu an resmi olarak bitmiş gibi gözüküyor fakat ırak her an patlamaya hazır bomba gibi. batı emperyalizminin mahvettiği ülkelerden biri olarak tarihe geçecek ırak. 2003'ten beridir kim bilir kaç hayat mahvoldu? bir gün bu coğrafyanın insanları da mavi göğün altında özgürce yaşayacak. çok acılar çektiler ama tüm bunlar bir gün bitecek. her karanlığın elbet bir şafağı vardır.
  • benim için halen dünyanın en güzel ülkelerinden biri olarak kalan yer, kültürün ve medeniyetin beşiğiydi, amerika burayı yağmaladı.
  • 25 aralık noel gününü resmi bayram ilan eden devlet.

https://tr.sputniknews.com/…sal-bayram-ilan-edildi/
  • 2019'da türkiye ile ilişkiler ve cumhurbaşkanı berham salih'in ankara ziyareti hakkında bir analiz; http://politikaakademisi.org/…erham-salih-ankarada/
  • amerika size demokrasi getirecegim dedigi zaman sokaklara cikip amerikan conilerini kucakladilar sevindiler.simdi ise amerikan askerleri onlari sikmekten beter ediyor.saddam heykeli bagdat meydaninda yikilirken amerikan askerleri tarafından, ıraklı bir molla çekiçle kafasini ezip kahrolsun saddam diyordu. geçenlerde o kisi keske saddami gondermeseydik diye televizyonlara röportaj veriyordu.
  • 2002'de gsyh'sı 19 b usd'yken bugün 200 b usd olamaz. yani bu olmadı. başka bir şey olmuş olabilir ama bunun olmadığına emin olabilirsiniz. herhangi bir ülkede 16 yılda gsyih'nın 10 katı artması mümkün değildir. eğer biri bunun olduğunu iddia ediyorsa bilin ki rakamlarla yalan söyleme işini yapıyordur.

aklıma gelen durum şu oldu. ırak'taki petrol kuyularını savaş nedeniyle sıfır üretim yapmış gösterip gsyih'ı 19 milyara çekersiniz sonra zaten aslında hiç üretimi durdurmamış bu sahaları tekrar ekonomiye eklenmiş gibi gösterip çıkan rakamı biz yaptık diye sunarsınız. böyle bir şeydir o.
  • zamanında sağlam beddua yemişler herhalde. okyanusta ,denizde degil bizim dicle gibi narin bir nehirde feribot batırıp 70 kişi ölüyor. acıların ülkesi...
  • %65 şii.
  • amerikan petrol şirketlerin petrol kuyularını kontrol ettiği ülke. ırak tan bir halt olmaz
hesabın var mı? giriş yap